TVN24 | Polska

Ministerstwo Zdrowia: 265 nowych przypadków zakażenia, zmarło 11 osób

TVN24 | Polska

Autor:
pp,kb/tr
Źródło:
tvn24.pl
Szumowski: spokojnie można pójść zagłosować, bez obawy, że gdzieś ten wirus wokół nas krążyTVN24
wideo 2/21
TVN24Szumowski: spokojnie można pójść zagłosować, bez obawy, że gdzieś ten wirus wokół nas krąży

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 265 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci 11 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 37 216 osób, spośród których 1562 zmarły. Liczba nowych infekcji jest nieco większa niż w czwartek, kiedy odnotowano 262 zakażenia.

Resort zdrowia przekazał w piątek informację o 265 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich dotyczy województwa śląskiego, gdzie odnotowano 88 infekcji.

Pozostałe zakażenia dotyczą województw: lubuskiego (25), mazowieckiego (23), małopolskiego (19), wielkopolskiego (17), łódzkiego (16), podkarpackiego (16), dolnośląskiego (13), lubelskiego (13), opolskiego (dziewięć), pomorskiego (dziewięć), zachodniopomorskiego (osiem), świętokrzyskiego (cztery), podlaskiego (dwa), warmińsko-mazurskiego (dwa) i kujawsko-pomorskiego (jedno zakażenie).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Liczba nowych zachorowań jest nieco większa niż w czwartek, kiedy odnotowano 262 zakażenia. Z kolei mniejsza niż w środę, kiedy poinformowano o 277 zakażeniach. W piątek odnotowano także więcej zakażeń niż we wtorek, wtedy było ich 257, oraz więcej niż w poniedziałek - wtedy liczba zachorowań wynosiła 205.

W piątek resort przekazał też informację o śmierci 11 pacjentów w wieku od 61 do 93 lat, którzy byli zakażeni koronawirusem. Według Ministerstwa Zdrowia, większość z tych osób miała choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 37 216 osób, spośród których 1562 zmarły.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest objętych kwarantanną?

Wcześniej w piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- potwierdzono w sumie 37 216 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 1562 osoby (Co wiemy o zmarłych?), - 86 712 osób jest objętych kwarantanną, - 21 754 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 1597 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 66 respiratorów jest wykorzystywanych, - 26 048 osób wyzdrowiało.

Apel do krwiodawców

W okresie wakacyjnym w naszym kraju maleją stany magazynowe krwi i jej składników. Ze względu na pandemię COVID-19 jest ona szczególnie potrzebna. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania).

Obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne.

Czwarty etap luzowania obostrzeń

W Polsce czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii trwa od 30 maja. W przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness.

Autor:pp,kb/tr

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: