Jest rozporządzenie w sprawie nowych restrykcji. Co się zmienia

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Rząd wprowadza nowe obostrzenia
Rząd wprowadza nowe obostrzeniaTVN24
wideo 2/4
TVN24Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii opublikowano w czwartek w Dzienniku Ustaw. Zmiany dotyczą handlu, działalności salonów fryzjerskich usług hotelowych oraz zgromadzeń.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 34 151 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 520 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywać przez dwa tygodnie od 27 marca do 9 kwietnia. - Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa. One będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie, podejmując decyzję o poprzednich obostrzeniach - mówił Niedzielski.

Niedzielski: trzecia fala przewyższy sytuację, z którą mieliśmy do czynienia jesienią
Niedzielski: trzecia fala przewyższy sytuację, z którą mieliśmy do czynienia jesieniąTVN24

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii opublikowano w czwartek w Dzienniku Ustaw.

Ograniczenia handlu i w kościołach

- Zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych.

- Zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

- Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni.

- W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywać nowe limity osób: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.

- Ograniczenie do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Usługi hotelowe

- Do katalogu osób, które mogą korzystać z usług hotelowych dodano inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego, którzy wykonują pracę w terenie.

Zgromadzenia

- W nowym rozporządzeniu zabrania się również "udziału w zgromadzeniach".

Wcześniej obowiązywał tylko zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 5 osób, które musiały zachowywać między sobą dystans 1,5 metra, a także 100 metrów od innego zgromadzenia.

PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW

Gry hazardowe

W uzasadnieniu do rozporządzenia zmodyfikowano też przepisy dotyczące prowadzenia działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn. Jak zaznaczono, do eksploatacji automatów jest uprawniony jedynie Totalizator Sportowy oraz przedsiębiorcy posiadający koncesje na prowadzenie kasyna naziemnego. Jedyne legalne kasyno internetowe prowadzi tylko Totalizator Sportowy.

Żłobki i przedszkola

Na czwartkowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski zapowiedział także zamknięcie przedszkoli i żłobków od 27 marca do 9 kwietnia. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

W tekście opublikowanego w czwartek rozporządzenia kwestia zamknięcia przedszkoli i żłobków nie została zawarta.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości