Niedzielski: widmo trzeciej fali pandemii bardzo realne, będę chciał przedłużenia obostrzeń

Autor:
kb/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Niedzielski: będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia
Niedzielski: będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynieniaTVN24
wideo 2/22
TVN24Niedzielski: będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia

Niestety widmo trzeciej fali epidemii COVID-19 jest bardzo realne. Obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej może być bardzo duże. Żeby tego uniknąć, skala obostrzeń powinna pozostać na tym samym poziomie na kolejne okresy - poinformował minister zdrowia na konferencji prasowej dotyczącej szczepień na koronawirusa. - Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - dodał.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie poświęcone rządowej strategii szczepień. Wziął w nim udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef BBN Paweł Soloch, szef KPRM Michał Dworczyk oraz p.o. szef GIS Krzysztof Saczka.

"Prezydent udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym"

Szef BBN Paweł Soloch na konferencji prasowej po poniedziałkowym spotkaniu powiedział, że "prezydent udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym, czemu dawał wyraz również w swoich wcześniejszych wystąpieniach".

Jak dodał, w poniedziałek zapadły uzgodnienia premiera i prezydenta w sprawie programu. - To wsparcie będzie przez pana prezydenta nadal z całą intensywnością udzielane i pan prezydent jest przekonany o tym, że ten program rzeczywiście odniesie sukces - dodał Soloch.

Dworczyk wyraził nadzieję, że we wtorek rząd przyjmie program szczepień

Szef KPRM oświadczył, że poniedziałkowe spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie rządowego programu szczepień było ostatnim etapem prowadzonych przez ostatnie dni konsultacji. Dodał, że w ich trakcie dokument został "wzbogacony o kilkadziesiąt elementów".

Dworczyk poinformował, że wpłynęło ponad 2200 "informacji, zgłoszeń, opinii na temat Narodowego Programu Szczepień".

- Pan prezydent jeszcze pewne propozycje przedłożył. My dziś wieczorem roześlemy ten dokument do członków Rady Ministrów. Jutro, mam nadzieję, że Rada Ministrów w formie uchwały przyjmie Narodowy Program Szczepień - powiedział szef KPRM.

"Absolutnie masowy program"

Dworczyk podkreślił, że rządowy program szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem", który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Szef KPRM mówił, że szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r. - Wyszczepienie tak dużej części populacji, żeby rzeczywiście można było zacząć powrót do normalności - podkreślił Dworczyk.

Dworczyk: rządowy program szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, gdy stanie się absolutnie masowy
Dworczyk: rządowy program szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, gdy stanie się absolutnie masowyTVN24

"Widmo trzeciej fali epidemii jest bardzo realne"

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że podczas spotkania strony rządowej z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawiono głowie państwa "perspektywy, jakie są związane z rozwojem pandemii". Według ministra rozmowa miała dotyczyć tego, jak może wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdy skończy się przyjęty w listopadzie przez rząd okres epidemiczny.

- Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne - powiedział Niedzielski. Jak wyjaśnił, trzecia fala ma duże znaczenie dla systemu ochrony zdrowia. - Obecnie mamy około 10 tysięcy zakażeń dziennie, więc jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu opieki zdrowotnej - ocenił szef resortu zdrowia.

Wyjaśnił, że luty i marzec są to miesiące, w których dochodzi do szczytu zachorowań na grypę. - Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia, i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała co najmniej na tym samym poziomie na kolejne okresy - przyznał Niedzielski.

"Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń"

Minister zdrowia był pytany na briefingu prasowym, czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

- Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie - które dotyczą okresu feryjnego, tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach "tydzień do tygodnia" widać, że "tempo malenia" nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada. - Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia - oświadczył Niedzielski.

"Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero"

Podczas briefingu po spotkaniu w BBN minister zdrowia był pytany, kiedy planowany jest kolejny etap po tzw. etapie "zero", czyli szczepieniu medyków. - To zależy od zgłaszalności poszczególnych grup - odpowiedział. - Najważniejszą grupą oczywiście są medycy, bo oni stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem - dodał.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, co mniej więcej oznacza możliwość zaszczepienia połowy tej grupy zerowej, czyli tych pracowników zatrudnionych w przychodniach, szpitalach, to na pewno styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia, prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero - mówił.

CZYTAJ: Znamy listę szpitali, w których szczepione będą osoby w "etapie zero"

Najpóźniej w czwartek prezentacja lokalizacji zespołów odpowiedzialnych za szczepienia 

Minister zdrowia poinformował również, że "udało się osiągnąć deklarowaną wcześniej liczbę ponad ośmiu tysięcy zespołów szczepieniowych". Poinformował, że obecnie trwa "nanoszenie ich na mapę". - Jeszcze nie mamy gotowej prezentacji, ale myślę, że w okolicach środy, najpóźniej czwartku przedstawimy ją - zapowiedział.

Zaznaczył, że zgłoszone punkty są teraz weryfikowane. - Chcemy dokładnie znać ich lokalizację, gdzie będą umiejscowione - powiedział.

Jak dodał, obecnie Polska ma zadeklarowane 1 milion 100 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19, zastrzegł jednak, że "deklaracje zmieniają się z miesiąca na miesiąc". - Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z deklaracją dostarczenia blisko 2 milionów szczepionek, to uległo zmianie - powiedział minister. Niedzielski zapewnił, że rząd robi wszystko, by przyspieszyć ich dostawę.

Autor:kb/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości