Minister edukacji: w całym kraju kilkanaście szkół, które w obawie przed koronawirusem zawieszały zajęcia

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP
Szef MEN: do tej pory było kilkanaście szkół, które z powodu obaw związanych z koronawirusem czasowo zawieszały zajęcia
Szef MEN: do tej pory było kilkanaście szkół, które z powodu obaw związanych z koronawirusem czasowo zawieszały zajęcia TVN24
wideo 2/25
TVN24Szef MEN: do tej pory było kilkanaście szkół, które z powodu obaw związanych z koronawirusem czasowo zawieszały zajęcia

Do tej pory w skali kraju było kilkanaście szkół, które z powodu obaw związanych z koronawirusem czasowo zawieszały zajęcia - oświadczył w niedzielę szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Szef MEN przypomniał, że pod koniec lutego do placówek oświatowych wysłane zostały informacje na temat zasad działania w kontekście zagrożenia koronawirusem.

Pytany na konferencji prasowej w Białymstoku o sytuację placówek oświatowych w kontekście zagrożenia zakażeniem koronawirusem minister Dariusz Piontkowski podkreślał, że kluczowe są decyzje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące standardów zachowania, gdyby doszło do zakażenia.

"Szkoły po dezynfekcji wracają do zajęć"

Szef MEN przypomniał, że w oparciu o takie instrukcje pod koniec lutego do placówek oświatowych wysłane zostały informacje na temat zasad działania. - W pierwszej kolejności mówimy o tym, o czym mówi minister zdrowia, czyli o zachowaniu higieny osobistej, tak aby utrudnić rozprzestrzenianie się tego wirusa, ale także przekazaliśmy według jakich schematów dyrektor ma reagować, jak kontaktować się z powiatową stacją sanepidu, gdyby pojawiło się podejrzenie zarażenia koronawirusem - mówił Piontkowski.

Wyjaśnił, że chodzi na przykład o zasady izolowania takich osób i ich najbliższego otoczenia, a jeśli jest taka potrzeba, również ewentualność zamknięcia szkoły. - Na razie w skali całego kraju było nieco ponad dziesięć szkół, które zdecydowano się zamknąć na jeden lub dwa dni. I w tym czasie dokonano badania osób podejrzanych o zarażenie. Okazało się na szczęście, że to się nie potwierdziło. (...) Szkoły po dezynfekcji spokojnie wracają do zajęć - dodał szef MEN.

Kolejne przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce

Do poniedziałku potwierdzono 16 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce pojawił się w środę. W piątek potwierdzono cztery przypadki zakażenia koronawirusem: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu we Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie. W sobotę ministerstwo poinformowało o szóstym przypadku.

Koronawirus z Chin

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

Koronawirus z Chin. RAPORT TVN24.PL >>>

W Polsce zdiagnozowano dotąd 15 przypadków koronawirusa. Co wiemy o pacjentach?

1. Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w sile wieku, stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. 2 i 3. Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Ich stan jest dobry. 4. Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę. 5. Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta "w sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce. 6. Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem. 7. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna "w sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową. 8. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny. 9. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec. 10. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym. 11. Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. Starszy mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. 12. Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Pacjent ma ponad 60-lat, jego stan dobry, stabilny. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. 13, 14 i 15. Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry. 16. Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta, jest w stanie poważnym.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości