W maju stopniowe luzowanie obostrzeń. Opublikowano rozporządzenie

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Morawiecki podał harmonogram odmrażania gospodarkiTVN24
wideo 2/35
TVN24Morawiecki podał harmonogram odmrażania gospodarki

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące zmian w obostrzeniach epidemicznych. Dokument jest związany z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczącymi planu luzowania restrykcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W środę premier Mateusz Morawiecki, wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim, przedstawił plan odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń w maju. W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE >>>

Wrócą muzea, będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu

Rozporządzenie zakłada między innymi, że od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu.

Z dokumentu wynika, że do 7 maja obowiązuje między innymi zakaz prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu:

"1) dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych; (...) 2) basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness: a) działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, b) dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych; 3) działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (..)".

Zakaz ten dotyczy także "działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (....) oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych". Z dokumentu wynika, że nie można do 7 maja prowadzić działalności hotelowej. Są jednak obowiązujące już wcześniej wyjątki, dotyczące na przykład hoteli robotniczych.

W rozporządzeniu zapisano także, że do dnia 7 maja prowadzenie działalności przez instytucje kultury, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą "jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby:

1) przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni pomieszczenia; 2) zwiedzający realizowali nakaz zakrywania ust i nosa".

Limit osób nie dotyczy sytuacji udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu.

Nakazu zachowania limitu osób, jak również konieczność zakrywania ust i nosa, nie stosuje się również w przypadku zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Dodatkowo - jak zapisano w rozporządzeniu - "do dnia 7 maja 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców (...) oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (...) jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku: 1) sportu zawodowego (...), 2) zawodników pobierających stypendium sportowe (...), 3) zawodników będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej, 4) zawodników uprawiających sport w ramach ligi zawodowej (...), 5) zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, 6) dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy, 7) obiektów sportowych na otwartym powietrzu, przy czym w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż 50 osób; w przypadku kompleksów sportowych ograniczenie liczby osób dotyczy każdego z obiektów, 8) basenów i obiektów sportowych zamkniętych w przypadku zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż połowa obłożenia basenu albo obiektu - pod warunkiem prowadzenia działalności bez udziału publiczności".

Autor:akr//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/PAP

Tagi:
Raporty: