TVN24 | Polska

Premier przedstawił plan luzowania obostrzeń na maj

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24
Morawiecki podał harmonogram odmrażania gospodarki
TVN24Morawiecki podał harmonogram odmrażania

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę plan odmrażania gospodarki w maju. W tym miesiącu do funkcjonowania mają powrócić między innymi restauracje, hotele i galerie. Do końca maja wszyscy uczniowie mają wrócić do nauki w trybie stacjonarnym.

PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI. OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ W TVN24 GO

W środę w KPRM po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Morawiecki mówił, że "dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu". - Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami. (...) Trzecia fala z wysokim prawdopodobieństwem się przełamała - powiedział.

Zaznaczył, że "od tego, jaka będzie dynamika w kilku podstawowych kryteriach uzależniamy dalszy harmonogram działań".

Premier podkreślił, że "do wyczekiwanego odmrożenia musimy podejść z pokorą", bo "mamy do czynienia z groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią".

Plan luzowania obostrzeń na maj

Premier przedstawił plan luzowania obostrzeń na maj.

Od 1 maja:

- dozwolone będzie uprawianie sportu na świeżym powietrzu (do 50 osób) i w obiektach krytych oraz basenach (dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, max 50 procent obłożenia);

- fryzjerzy i salony kosmetyczne zostaną otwarte w pięciu województwach, w których dotychczas były zamknięte.

Od 4 maja:

- do działalności w reżimie sanitarnym i z limitem osób powrócą galerie, sklepy budowlane, sklepy meblowe (limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych);

- do szkół w trybie stacjonarnym wrócą dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych;

- otwarte zostaną galerie sztuki i muzea (limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych).

Od 8 maja:

- działalność będą mogły wznowić hotele (50 procent obłożenia, zamknięte restauracje hotelowe i strefy spa).

Od 15 maja:

- restauracje i kawiarnie będą mogły wznowić działalność stacjonarną, ale tylko w ogródkach na świeżym powietrzu;

- uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i szkół średnich będą mogli wrócić do nauki w trybie hybrydowym;

- imprezy okolicznościowe - wesela, komunie - będą mogły się odbywać na zewnątrz z limitem do 25 osób;

- otwarte zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu (maksymalnie 50 procent obłożenia);

- w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło uczestniczyć 25 procent publiczności;

- limit osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach w miejscach kultu religijnego zostanie zmieniony z jednej osoby na 20 metrów kwadratowych do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Rząd rekomenduje odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu;

- możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Od 29 maja:

- uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym;

- usługi gastronomiczne będzie można świadczyć również wewnątrz lokali w reżimie sanitarnym;

- baseny i kryte obiekty sportowe zostaną otwarte dla wszystkich (maksymalnie 50 procent obłożenia);

- otwarte zostaną kina i teatry (maksymalnie 50 procent obłożenia);

- limit uczestników imprez okolicznościowych zostanie zwiększony do 50;

- otwarte zostaną siłownie, kluby fitness, solaria (limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych).

Niedzielski: największe grupy poluzowań co dwa tygodnie, by obserwować efekty

Minister zdrowia Adam Niedzielski, mówiąc o planowanym tempie luzowania obostrzeń, podkreślił, że rząd zdecydował, "że te największe grupy poluzowania będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym". - Mówię tu o tym, co zadzieje się w najbliższy weekend, co zadzieje się w okolicach 15 maja, czyli połowy miesiąca i potem, co zdarzy się na koniec miesiąca, czyli kolejnych krokach, które przedstawiamy w harmonogramie - powiedział Niedzielski. Podkreślił, że "to dwutygodniowe tempo jest potrzebne po to, by obserwować efekty wprowadzanego luzowania". - Musimy te kroki wykonywać bardzo ostrożnie i cały czas wnikliwie obserwować skutki wprowadzanych regulacji luzujących - zaznaczył minister zdrowia. - Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też - jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które będą bądź odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne - wyjaśnił.

Niedzielski: rozpiętość się zmniejszyła, rezygnujemy z regionalizacji obostrzeń

Niedzielski mówił, dlaczego rząd zdecydował się, by zrezygnować z regionalizacji obostrzeń. - To wynika przede wszystkim z tego faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania - powiedział.

Niedzielski: zdecydowaliśmy się, żeby proces odmrażania gospodarki przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji
Niedzielski: zdecydowaliśmy się, żeby ten proces odmrażania gospodarki przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacjiTVN24

Dodał, że poszczególne regiony, jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, zbliżyły się do siebie. - W tej chwili ta rozpiętość wygląda w ten sposób, że w regionie, który cały czas jest najbardziej dotkniętym epidemią, czyli na Śląsku, ten wskaźnik zachorowań jest już praktycznie poniżej 30. A w regionie, który jest na drugim biegunie - w województwie podlaskim - mamy powyżej 10, więc ta relacja zróżnicowania jest niecałe 3 do 1. Wcześniej to zróżnicowanie było większe - mówił minister.

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości