Polacy mogą wracać do kraju specjalnymi lotami. Pierwszy rejs z Wielkiej Brytanii

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP
Rzecznik LOT Michał Czernicki o akcji Lot do DomuTVN24
wideo 2/35
TVN24Rzecznik LOT Michał Czernicki o akcji Lot do Domu

Z Londynu-Heathrow w niedzielę odbędzie się pierwszy specjalny rejs z Polakami w ramach operacji zorganizowanej przez Polskie Linie Lotnicze LOT oraz rząd - poinformował w sobotę pełniący obowiązki rzecznik spółki Michał Czernicki. Samolot ma wylądować tego samego dnia w Warszawie około godziny 13.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, zawieszone zostały międzynarodowe loty i połączenia kolejowe. Utrzymane zostają czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju.

W sobotę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że "państwo dopomoże naszym obywatelom w powrocie do Polski". Poinformował, że odbędą się wcześniej zaplanowane loty czarterowe do kraju. Ponadto zostaną zorganizowane dodatkowe rejsy z niektórych państw. Premier mówił także, że osoby przebywające w "rzadziej odwiedzanych" częściach świata, będą mogły zapisywać się na loty powrotne do kraju.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

LOT: wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe

Obecny na konferencji prezes PLL LOT Rafał Milczarski zapowiedział operację #LOTdoDomu.

"Polski przewoźnik razem z rządem polskim rozpoczyna operację #LOTdoDomu, skierowaną w pierwszej kolejności do obywateli Polski, którzy pozostają poza granicami kraju i ze względu na znaczną odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski drogą lądową. Dzięki wsparciu polskiego rządu otrzymają możliwość powrotu do kraju drogą lotniczą" - poinformowała w sobotnim komunikacie spółka.

Poinformowano, że "mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę".

Pierwszy lot do Polski z Londyn-Heathrow

Pełniący obowiązki rzecznik LOT Michał Czernicki przekazał, że pierwszym rejsem zabierającym Polaków do domu będzie niedzielny rejs z Londynu-Heathrow.

- Wykona go samolot Boeing 787 Dreamliner, który na Lotnisku Chopina ma wylądować o 12.55 - powiedział.

Oprócz Wielkiej Brytanii, rejsy specjalne mają się odbyć także z Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w innych miejscach także będą mogły skorzystać z pomocy polskiego przewoźnika. LOT zapewnia, że na bieżąco będzie analizował liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości organizacji lotu.

Jak przekazała spółka, za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. "Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd" - podano.

Czernicki: zaplanowane czartery wrócą do Polski zgodnie z rozkładem

Jak przekazał LOT w komunikacie, mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

- Jeśli ktoś poleciał siedem dni temu na przykład do Cancun w Meksyku naszym czarterem, i ma zaplanowany powrót za siedem dni, to zgodnie z rozkładem, wróci do Polski - wyjaśnił Czernicki.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: