Komornicy wstrzymują eksmisje i licytacje. Efekt koronawirusa

Autor:
akw/ks
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zmiany w urzędach i instytucjach. Przez koronawirusa
Zmiany w urzędach i instytucjach. Przez koronawirusaTVN24
wideo 2/21
TVN24Zmiany w urzędach i instytucjach. Przez koronawirusa

Komornicy wstrzymują lub znacznie ograniczają czynności egzekucyjne poza kancelarią - poinformował rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk. Decyzja ma związek z zagrożeniem epidemicznym w naszym kraju. Do środy po południu potwierdzono w Polsce ponad 250 przypadków zakażenia koronawirusem.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W zarządzeniu chodzi o przeprowadzane przez komorników licytacje nieruchomości i ruchomości, eksmisje, wydanie nieruchomości i komornicze doręczenia pozwów. Rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk zastrzegł przy tym, że nie oznacza to, iż należności nie będą egzekwowane.

- Szereg czynności egzekucyjnych wykonywanych jest przez komorników na bieżąco, to nasz obowiązek. Wyegzekwowane należności przekazywane są wierzycielom. Pamiętajmy, że wielu ludzi czeka na te pieniądze, wśród nich znaczna grupa to wierzyciele alimentacyjni - zaznaczył rzecznik KRK.

Tryb pracy zdalnej. "Kancelarie nie przestają pracować"

Pietrzyk podkreślił, że w obliczu epidemii większość kancelarii komorniczych przeszła w tryb obsługi zdalnej. - Kancelarie nie przestają pracować. O ile to możliwe, większość spraw można załatwić mailowo lub telefonicznie. Komornicy i pracownicy kancelarii, po zweryfikowaniu tożsamości osoby, mogą udzielić także szeregu informacji - mówił.

Rzecznik dodał, że "wstrzymaniu lub znacznemu ograniczeniu uległy czynności przeprowadzane poza siedzibą kancelarii, związane z bezpośrednim udziałem komornika i stron postępowania". Jak zaznaczył, odwołano wiele licytacji nieruchomości i ruchomości, nie odbędzie się też szereg eksmisji.

Pietrzyk przekazał też, że w trosce o zdrowie obywateli komornicy ograniczyli przyjmowanie interesantów w swoich kancelariach. Wiele kancelarii informuje o możliwość załatwienia szeregu spraw przez internet lub telefonicznie. Komornicy planują też zwiększyć zakres działalności infolinii Krajowej Rady Komorniczej.

Od 15 marca zawieszona została działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn na 14 dni z możliwością przedłużenia. Nie mogą się także odbywać zgromadzenia powyżej 50 osób. Obywatelom polecono pozostanie w domach.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Rośnie liczba zakażonych. Pierwszy z pacjentów wychodzi ze szpitala

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu, że w Polsce stwierdzono łącznie 251 przypadków zarażenia koronawirusem, 5 osób zmarło. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca. Mężczyzna jest już - według lekarzy - zdrowy. Kolejny test dał wynik negatywny. W środę, po dwóch tygodniach, ma wyjść do domu.

W środę odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier powiedział, że pakiet - będący odpowiedzią na kryzys, który dotknie nas w związku z epidemią koronawirusa - składa się z pięciu filarów. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Dopłaty do pensji, zmiany w zakazie handlu. Rząd zapowiada "tarczę antykryzysową"

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:akw/ks

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości