"Koronawirus. Raport"

13 marca 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w TVN24 ruszył nowy program "Koronawirus. Raport". Jest on emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 20.30, a w weekendy o godzinie 18.

Goszczący w programie specjaliści rozwiewają wątpliwości dotyczące koronawirusa i odpowiadają na pytania, które mogą państwo przesyłać na adres mailowy kontakt24@tvn.pl

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:

W przyszły poniedziałe - zgodnie z zapowiedzią rządu - do szkół częściowo mieli wrócić uczniowie z klas 1-3. Już wiadomo, że w Łodzi nie wrócą. - Ciągle czekamy, aż sanepid przeprowadzi testy na koronawirusa dla pracowników żłobków i przedszkoli, którzy mieli pozytywny wynik w naszym teście przesiewowym. Nie wiemy, jaka jest de facto sytuacja - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za edukację.

To nie jest dobra wiosna na rynku pracy - pierwszy raz od niemal 30 lat w kwietniu bezrobocie wzrosło - do 5,7 procent. Na razie ta zmiana nie jest tak dramatyczna jak w Stanach Zjednoczonych czy Hiszpanii, ale tam po pierwsze rynek pracy jest inny - a po drugie to marna pociecha dla Polaków, którzy pracę tracą. Tomasz Kułakowski, reporter "Czarno na białym" rozmawiał z mieszkankami Słupska, które pracę straciły - jak sobie radzą?

Dwa miesiące pustki - zero klientów - to czarny sen restauratora, który stał się rzeczywistością. Ale nasz bohater się nie poddał, zajął się inną branżą, mocniej rozkręcając drugą firmę. I stanął przed nowymi problemami - trzeba produkować przyłbice - a nie ma w całej Polsce surowca poliwęglanu do szybek. Pan Marcin szybko dostosował się do nowej sytuacji i jeszcze pomógł - m.in. łódzkiemu szpitalowi.

Po tygodniach oczekiwania wreszcie będzie można pójść się ostrzyc - otwarte zostaną też salony kosmetyczne. Wcześniej niektórzy ludzie z branży przeszli do podziemia.... Pokazujemy takie historie, nie po to by zachęcać do łamania prawa, ale by pokazać, że prawo czasu pandemii nie zawsze dało się wyegzekwować. Materiał "Czarno na białym".

Epidemia dla niektórych branż okazała się czasem żniw. Zamknięci w domach, ruszyliśmy na zakupy do internetu. Kto miał lub szybko uruchomił sprzedaż on-line - wygrał. Czy zmiany są trwałe, czy wrócimy jeszcze do zwykłych sklepów? Materiał "Czarno na białym".

Jak machina ruszy, nie można jej zatrzymać, to byłoby jak wyrok śmierci dla człowieka. A tu zamykają granice. Nawet niebo zamykają! Polacy walizkę z "nowym życiem" przypięli pasami do noszy i ruszyli. W tym czasie do Słubic jechali już niemieccy kurierzy. Mieli spotkać się na moście. Na powodzenie akcji w stylu "mission: impossible" czekał Amerykanin. Trzy kraje, kilku kurierów i pandemia, która zamykała im przed nosem drzwi, przez które przechodzili tysiące razy.

Przyjęcie ustawy zawetowanej przez Senat było ruchem czysto politycznym, niezwracającym zupełnie uwagi na teść ustawy i jej zgodność z konstytucją - powiedział w "Koronawirus. Raport" profesor Andrzej Zoll, przypominając podpisanie przez prezydenta ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Jego zdaniem Andrzej Duda "nigdy nie zwracał uwagi na zgodność ustawy z konstytucją". Były prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się także do wyznaczenia sędziego Kamila Zaradkiewicza do pełnienia obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, mówiąc, że "trudno tutaj dopatrzyć się zgodności z porządkiem prawnym".

Chociaż przedstawiciele resortu zdrowia mówią, że sytuacja w polskich szpitalach pomimo epidemii COVID-19 jest w normie, niektóre oddziały - zwłaszcza onkologiczne - pracując w innym rygorze, zmuszone są do odkładania leczenia pacjentów poważnie chorych. - Dostęp do badań obrazowych, a nawet do biopsji znacznie się pogorszył - zwraca uwagę w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 kierownik Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Rafał Stec.