Minister Niedzielski: Przewidujemy na połowę lutego szczyt epidemii. To około 60 tysięcy zakażeń dziennie

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Niedzielski: piąta fala staje się już faktem
Niedzielski: piąta fala staje się już faktem TVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski o prognozach szczytu epidemii

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że "piąta fala staje się już faktem". Powiedział, że resort przewiduje szczyt zakażeń koronawirusem na połowę lutego. - Ten szczyt to jest około 60 tysięcy zakażeń dziennie - przekazał. Podał również prognozy innych ośrodków.

Szef MZ Adam Niedzielski mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, iż "jest takie ryzyko, że zostanie przekroczona bariera 20 tysięcy zakażeń w dniu dzisiejszym".

- To wszystko pokazuje, że musimy stwierdzić, że piąta fala staje się już faktem i w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzrostów - dodał.

Niedzielski: w połowie lutego około 60 tysięcy zakażeń dziennie

Niedzielski mówił również o prognozach resortu dotyczących rozwoju epidemii COVID-19. - Szczyt zakażeń na tę chwilę przewidujemy na połowę lutego i ten szczyt to jest około 60 tysięcy zakażeń dziennie - powiedział. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Ośrodek MOCOS, który przedstawił prognozę piątego stycznia, zakłada, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tysiącami zakażeń, również dziennie. Z kolei ośrodek ICM, z którym również od dawna współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz. W zależności od wariantu, ten szczyt to jest od 100 do 140 tysięcy. W zależności od wariantu, ten szczyt pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca - kontynuował minister.

CZYTAJ TAKŻE: Niedzielski o "nowym głównym źródle doradztwa" w sprawie walki z pandemią

Minister zdrowia o "obciążeniu, z jakim w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia"

Minister zdrowia poinformował, że tworzone są "plany przygotowawcze", które odnoszą się od różnych dziedzin walki z pandemią.

- Mówimy tutaj przede wszystkim o bazie łóżkowej, o lekach, o gospodarce tlenem, o funkcjonowaniu zespołów ratownictwa medycznego, o wszystkich tych elementach, które do tej pory mieliśmy zorganizowane, ale które, bez wątpienia trzeba powiedzieć, że są w tym przypadku narażone na ryzyko bardzo dużego obciążenia - mówił Niedzielski.

- Takiego obciążenia, z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia - zaznaczył.

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości