59-letnia mieszkanka Pleszewa podczas kwarantanny wybrała się na zakupy. Grozi jej za to kara grzywny w wysokości pięciu tysięcy złotych - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa pleszewskiej policji asp. Monika Kołaska.
59-letnia mieszkanka wielkopolskiego Pleszewa, w poniedziałek po powrocie z zagranicy, miała obowiązek odbyć dwutygodniową kwarantannę związaną z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podczas kontroli policjanci ustalili, że kobieta nie zastosowała się do zaleceń - nie zastali jej w mieszkaniu.
- Okazało się, że kobieta wybrała się do sklepu na zakupy - przekazała asp. Monika Kołaska. Rzeczniczka policji w Pleszewie poinformowała, że wszczęto postępowanie, dotyczące nieprzestrzegania przez osoby podejrzewane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. Jak dodała, na 59-latkę zostanie nałożona grzywna wysokości pięciu tysięcy złotych.
Ministerstwo uruchamia aplikację
To nie jedyny taki przypadek - w czwartek Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przekazał, że odnotowano 600 prawdopodobnych przypadków niestosowania się do warunków kwarantanny. W związku z tym Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna udostępnianie aplikacji "Kwarantanna domowa" na smartfony. Dzięki aplikacji osoby poddane kwarantannie będą mogły w prosty sposób potwierdzić, że dotrzymują jej warunków.
Po pobraniu i aktywowaniu aplikacji osoba poddana kwarantannie powinna zrobić sobie zdjęcie - selfie. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że aplikacje będzie można uruchomić tylko na telefonach osób, które znajdą się w bazie poddanych kwarantannie.
Każdego dnia kwarantanny objęte nią osoby, które zainstalowały i aktywowały aplikację otrzymają jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie.
Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym - podkreślił resort w komunikacie.
- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać z zaskoczenia. Idea jest dokładnie taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji - tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock