TVN24 | Polska

Schreiber zapytany o śmierć zakażonych nauczycieli: giną też na przykład w wypadkach samochodowych

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
tvn24.pl, Trójka - Program III Polskiego Radia
Minister Schreiber: pedagodzy giną na przykład w wypadkach samochodowych
Minister Schreiber: pedagodzy giną na przykład w wypadkach samochodowychTrójka - Program III Polskiego Radia
wideo 2/3
Trójka - Program III Polskiego RadiaMinister Schreiber: pedagodzy giną na przykład w wypadkach samochodowych

Nie ma żadnych dowodów na to, że taki, a nie inny zawód wpłynął na to, że to się przyczyniło do ich śmierci - tak przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber zareagował na pytanie, czy śmierć dwojga nauczycieli zakażonych koronawirusem może wpłynąć na zmianę decyzji rządu co do funkcjonowania szkół.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W sobotę w szpitalu jednoimiennym w Tychach zmarł zakażony koronawirusem 31-letni Kamil Pietrzyk. Był nauczycielem języka polskiego w szkole podstawowej numer 5 w Zawierciu, poetą i dziennikarzem. 11 października na stronie urzędu gminy Obrowo poinformowano, że "dziś, po zmaganiach z COVID-19" odeszła między innymi "Beata Ćwik-Rumińska, pedagog ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą".

CZYTAJ WIĘCEJ: Napisał do kolegi, że walczy z grypą. Dwa tygodnie później nauczyciel zmarł >>>

Schreiber: pedagodzy giną na przykład w wypadkach samochodowych

W radiowej Trójce we wtorek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber został zapytany, czy śmierć dwojga nauczycieli zakażonych koronawirusem może wpłynąć na zmianę decyzji rządu co do funkcjonowania szkół. W odpowiedzi zapewnił, że "na bieżąco sytuacja jest analizowana".

- Na razie takiej decyzji nie ma z wielu powodów. Natomiast łącząc się tutaj w bólu z rodzinami ofiar i oczywiście jest to ogromna tragedia, ale pamiętajmy też, że pedagodzy - no nie wiem - giną na przykład w wypadkach samochodowych - powiedział.

- Chyba nie ma żadnych dowodów na to, że taki, a nie inny zawód wpłynął na to, że to się przyczyniło do ich śmierci - dodał.

Minister Schreiber: pedagodzy giną na przykład w wypadkach samochodowych
Minister Schreiber: pedagodzy giną na przykład w wypadkach samochodowychTrójka - Program III Polskiego Radia

Minister przekazał, że "nie ma takich decyzji na razie, żebyśmy całkowicie zamykali szkoły". Na pytanie, jakie rozwiązania są rozważane, Schreiber stwierdził, że "wszystko jest możliwe, aczkolwiek nic nowego nie jestem w stanie powiedzieć".

CZYTAJ TAKŻE: Ponad tysiąc szkół działa w trybie innym niż tradycyjny. "Ale to nie oznacza, że pozostałe pracują normalnie">>>

Nauczyciele się boją

– To najpewniej pierwsze przypadki śmierci nauczycieli po wrześniowym otwarciu szkół. Obawiamy się, że te osobiste tragedie mogą mieć daleko idące konsekwencje nie tylko w tych gminach i szkołach. Wielu nauczycieli od tygodni zgłasza nam obawy o swoje zdrowie i życie. Wiemy, że część korzysta ze zwolnień zdrowotnych. Bardzo czekaliśmy w sobotę na konferencję premiera, który wprowadziłby jakieś rozwiązania zwiększające ich poczucie bezpieczeństwa. Tak się jednak nie stało, a śmierć tej dwójki nauczycielki może te lęki jeszcze wzmóc – powiedział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W poniedziałek ZNP wydało oficjalne stanowisko w sprawie nauki w pandemii. "Mimo gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach, rosnącej liczby szkół pracujących zdalnie lub hybrydowo i tragicznych informacji o śmierci nauczycieli z powodu koronawirusa, rząd nie przedstawił żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia 4,5 mln uczniów i 600 tysięcy nauczycieli oraz pracowników oświaty" - czytamy w piśmie skierowanym do premiera.

Obawy o kadry w polskich szkołach
Obawy o kadry w polskich szkołachTVN24

Związkowcy po raz kolejny zaapelowali między innymi o zmniejszenie liczebności klas, rozszerzenie kompetencji dyrektora placówek oświatowych w kwestii podjęcia decyzji o czasowym nauczaniu w formie zdalnej lub hybrydowej (z pominięciem sanepidu), automatyczne przechodzenie na nauczanie zdalne szkół w czerwonych strefach, zwiększenie nakładów finansowych na oświatę ze względu na rosnące koszty utrzymania szkół w okresie pandemii, doposażenie szkół w środki czystości i dezynfekcji. Związkowcy apelują też o wyposażenie pracowników w sprzęt ochrony osobistej (maseczki z filtrem, przyłbice, przesłony z pleksi w miejscu pracy pracowników powyżej 60. roku życia czy z problemami zdrowotnymi), dostępność do bezpłatnych testów na koronawirusa dla pracowników oświaty, a także bezpłatne, dostępne szczepienia przeciwko grypie.

Autor:pp//rzw

Źródło: tvn24.pl, Trójka - Program III Polskiego Radia

Pozostałe wiadomości