Co mi grozi, jeśli nie wyślę dziecka do szkoły? Co z zajęciami WF? "Koronawirus raport. Szkoła"

Źródło:
TVN24
W szkole pojawia się podejrzenie COVID-19. Czy szkoła ma obowiązek poinformowania rodziców?
W szkole pojawia się podejrzenie COVID-19. Czy szkoła ma obowiązek poinformowania rodziców? TVN24
wideo 2/20
W szkole pojawia się podejrzenie COVID-19. Czy szkoła ma obowiązek poinformowania rodziców? TVN24

Czy i jak często w przedszkolach będą dezynfekowane zabawki? Co z dziećmi które dostają uczulenia od płynów dezynfekujących? Czy wszyscy nauczyciele będą poddani testom na COVID-19? Na Wasze pytania związane z powrotem uczniów do placówek w dobie pandemii odpowiadały w programie "Koronawirus raport. Szkoła" doktor nauk pedagogicznych i prezeska Fundacji Przestrzeń Dla Edukacji Iga Kazimierczyk oraz dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka.

W ostatnich tygodniach ministerstwo edukacji podjęło decyzję, by od 1 września podstawowym modelem pracy w szkołach była nauka stacjonarna. Model mieszany ma być dopuszczalny, gdy dyrektor szkoły uzyska zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię sanepidu. Wtedy może zadecydować, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemicznym w grę wchodzi też przejście całej szkoły na edukację zdalną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

 

Pytania i odpowiedzi

W szkole pojawia się podejrzenie COVID-19. Czy szkoła ma obowiązek poinformowania o tym rodziców, a jeśli tak, to jak szybko? ~Zdezorientowana

Iga Kazimierczyk: Zgodnie z przepisami szkoła i dyrektor mają obowiązek powiadomić stację sanepidu i wtedy lokalny urząd przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne i podejmuje decyzję, jak duża liczba osób będzie poddawana kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu. W tych przepisach rzeczywiście nie jest jasno sprecyzowane, że dyrektor ma obowiązek poinformować wszystkich w szkole. Oczywiście, praktyka pewnie będzie wyglądała tak, że ta informacja natychmiast w szkole gdzieś się pojawi. W sytuacji zakażenia czy zachorowania dyrektor musi być w stałym kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, natomiast nie ma obowiązku, żeby informować o tym od razu wszystkich rodziców i nauczycieli w szkole.

Justyna Suchecka: Myślę, że ten fakt wynika raczej z troski o prywatność osób, u których takie podejrzenie koronawirusa wystąpi. Bo jednak musimy pamiętać, że podejrzenie to jeszcze nie zachorowanie i te sytuacje mogą bardzo różnie wyglądać. Zakładam - i taka powinna być dobra praktyka – że jednak dyrektorzy będą niezwłocznie informowali swoich uczniów, rodziców. Zresztą ministerstwo samo zachęca do tego, żeby być w szybkim kontakcie. Zachęca do tego, żeby podawać numery telefonów do każdego z wychowawców, żeby ten kontakt był jak najszybszy.

W szkole pojawia się podejrzenie COVID-19. Czy szkoła ma obowiązek poinformowania rodziców?
W szkole pojawia się podejrzenie COVID-19. Czy szkoła ma obowiązek poinformowania rodziców? TVN24

Moje dziecko boi iść się do szkoły, gdzie w sali (będzie - red.) 30 uczniów bez maseczek. Co mi grozi, jeśli nie wyślę dziecka do szkoły? Nierzeczywiste

Justyna Suchecka: To jest coś, do czego zachęcamy - żeby tak rozmawiać z dziećmi, żeby zapytać, czy one się boją, czy czują, że potrzebują nosić maseczkę. Znają zasady, które obowiązują na przykład w sklepach czy innych miejscach publicznych, więc pewnie wiele z nich jest już do tego przyzwyczajona.

Jeżeli chodzi o maseczki, to najważniejsze jest to, co w szkole ustali dyrektor. Dyrektorzy tworzą teraz regulaminy razem ze swoimi radami pedagogicznymi i często wprowadzają obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych: na korytarzach, w szatniach, tam, gdzie dzieci się spotykają – na przykład wchodząc na stołówkę. Sytuacja w klasie jest taka: minister zawsze powtarza, że nauczyciel, jeśli chce, przecież może założyć maseczkę. Uczeń, jeśli chce, przecież może założyć maseczkę. (…) Być może takie regulaminy będą potrzebne. Jeśli dzieci czują niepokój i maseczka jest tym, co sprawi, że poczują się lepiej – nie tylko chodzi o bezpieczeństwo, ale też to, co mamy w głowie, jak się czujemy – to warto to zrobić. 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Co mi grozi, jeśli nie wyślę dziecka do szkoły?
Co mi grozi, jeśli nie wyślę dziecka do szkoły? TVN24

Jak przygotować dziecko do szkoły? Dać mu maseczkę? Na co zwrócić uwagę? Krzysiek

Iga Kazimierczyk: Zdecydowanie unikać języka straszenia, języka straszenia konsekwencjami. Dlatego, że dzieci też są zanurzone w naszej rzeczywistości społecznej i widzą, co się wokół nich dzieje. Wiedzą, że sprawa jest poważna, że nie chodziły do szkoły. Odczuwają też konsekwencje emocjonalne osamotnienia i wiedzą, że dzień powrotu do szkoły jest dla nich bardzo ważnym wydarzeniem. To jest też doskonała okazja, żeby porozmawiać z dziećmi o odpowiedzialności. Ale nie na takiej zasadzie, że będziemy im coś kazać i mówić, że są odpowiedzialne i oczekujemy od nich odpowiedniej postawy, tylko starać się powiedzieć im, że noszenie maseczki w autobusie, sklepie czy w szkole jest ich wyrazem odpowiedzialności za siebie, ale także za innych dorosłych. (…) Ta maseczka może być dobrym pretekstem, żeby porozmawiać o odpowiedzialności dzieci i młodzieży za nasze wspólne bezpieczeństwo.

Jak przygotować dziecko do szkoły?
Jak przygotować dziecko do szkoły?TVN24

Czy szkoła może wymagać podpisania oświadczenia, że ja, jako rodzic, jestem świadoma zagrożenia zakażeniem koronawirusem? Mama 13-latki

Iga Kazimierczyk: Szkoła może prosić o podpisanie takiego oświadczenia i placówki - zwłaszcza opiekujące się małymi dziećmi, bo one miały przywrócony rytm pracy w maju - takie oświadczenia rodzicom przedstawiały. Tylko w tych oświadczeniach znajdowały się jeszcze podstawowe wytyczne i zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czyli dotyczące tego, że do placówki nie przyprowadzamy chorych dzieci, że ani my, ani nikt z naszej rodziny nie jest objęty kwarantanną, że w naszej rodzinie nie ma osób, które stykały się z osobami chorymi. Tego typu informacji nigdy nie zaszkodzi powtarzać i nigdy nie zaszkodzi przypominać, że troska o nasze zdrowie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. 

Te oświadczenia, w których rodzic zobowiązuje się do tego, że nie będzie przyprowadzał chorego dziecka oraz jest świadom tego, że COVID-19 to choroba, na którą nie ma jeszcze szczepionki (...), to coś, co nie jest przeciw rodzicom, ale jest to coś, co jest w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo i dobro.

Swoje pytania wysyłajcie na Kontakt 24 >>>

Czy szkoła może wymagać podpisania oświadczenia, że ja, jako rodzic, jestem świadoma zagrożenia zakażeniem koronawirusem?
Czy szkoła może wymagać podpisania oświadczenia, że ja, jako rodzic, jestem świadoma zagrożenia zakażeniem koronawirusem?TVN24

Co z dziećmi które dostają uczulenia na rękach od płynów dezynfekujących? Mama

Iga Kazimierczyk: W zaleceniach nie znalazła się rekomendacja, żeby dzieciom najmłodszym dezynfekować ręce płynem. Tutaj w zupełności wystarczy po prostu umyć ręce w ciepłej wodzie - wodą z mydłem. Obowiązek dezynfekowania rąk płynem dotyczy jednak cały czas rodziców. Bo rodzic jest osobą wprowadzającą do przestrzeni wspólnej placówki i musi mieć bezwzględnie zdezynfekowane ręce.

Jeśli chodzi o płyny, które drażnią, to (…) musimy testować do tej pory, aż znajdziemy taki płyn, który nie uczula i nie powoduje podrażnień. Zazwyczaj są to produkty przeznaczone do celów medycznych lub używane przez służby związane z ochroną zdrowia. Zdecydowanie nie polecamy kupowania najtańszych produktów. Przyda się płyn, który jest certyfikowany, jest dobrej jakości.

Co z dziećmi które dostają uczulenia na rękach od płynów dezynfekujących?
Co z dziećmi które dostają uczulenia na rękach od płynów dezynfekujących?TVN24

Tłumacząc się pandemią, w naszym przedszkolu tłumaczą, że dzieci nie mogą myć zębów. Czy faktycznie jest taki wymóg? ~Padre

Justyna Suchecka: W pierwszych rekomendacjach - kiedy otwierano przedszkola na początku maja dla chętnych dzieci - rzeczywiście te przepisy były bardzo restrykcyjne. Mycie zębów było niezalecane. To nie było zakazane, ale zniechęcano do tego. Ale trzeba pamiętać, że od maja wytyczne w przypadku przedszkoli zmieniały się parokrotnie. Najświeższe – o ile nie myli mnie pamięć – są z 25 sierpnia i tam nie ma wprost takiego zapisu. To jest jedna z tych rzeczy, które część placówek wprowadziła w maju i się ich trzyma. Oczywiście mogą to zrobić na czas pandemii. Ale jest to też jedna z tych rzeczy, które możemy negocjować z dyrekcją przedszkola, z nauczycielami jako rodzice. 

Czy faktycznie jest wymóg, by dzieci w przedszkolu nie myły zębów?
Czy faktycznie jest wymóg, by dzieci w przedszkolu nie myły zębów? TVN24

Czy zasadny jest zakaz posiadania przez dzieci w trakcie leżakowania poduszki oraz kocyka? Dot. grupy przedszkolaków (3 latki). sasanka

Iga Kazimierczyk: Dla najmłodszych dzieci taki element domu przyniesiony do placówki jest bardzo często elementem budowania poczucia bezpieczeństwa w placówce. Zwłaszcza dla dzieci, które zaczynają przygodę ze żłobkiem czy przedszkolem. Zasadne jest zastanowienie się, czy musi być to pięć misiów i przytulanek, czy wystarczy jedna poduszka albo pluszak, którego ma dziecko.  

W placówkach żłobkowych każde dziecko musi mieć osobną przestrzeń na własną pościel. Więc zabawki, które dziecko przynosi do żłobka czy przedszkola jest dosyć łatwo od siebie odseparować.

Czy zasadny jest zakaz posiadania przez dzieci w trakcie leżakowania poduszki oraz kocyka?
Czy zasadny jest zakaz posiadania przez dzieci w trakcie leżakowania poduszki oraz kocyka?TVN24

Co z zajęciami WF? Czy po każdych będą dezynfekowane piłki itp? Czy w przedszkolach i jak często będą dezynfekowane zabawki? ~emma Jak dzieci między lekcjami mają się przebrać na WF, zachowując jednocześnie dystans i krótką przerwę? ~Mama

Iga Kazimierczyk: Jeśli chodzi o zajęcia WF, może być to pewnym wyzwaniem dla osób, które prowadzą te zajęcia i dla dyrektorów palcówek. Dlatego, że zgodnie z tym, co zostało opublikowane na stronie ministerstwa, w poradniku, jak rozwiązywać tego typu praktyczne sprawy, znajduje się zalecenie wskazujące jasno, że w miarę możliwości sprzęt gimnastyczny po każdych zajęciach powinien być dezynfekowany. Znajduje się tam też zalecenie, że na zajęciach wychowania fizycznego powinno unikać się sportów kontaktowych, a raczej skupiać się na takich, które zakładają prace w grupie czy grę zespołową, jak najwięcej zajęć przeprowadzać na zewnątrz. Właśnie po to, żeby uniknąć konieczności dezynfekowania.

Jeśli chodzi o przebieranie się, to też może być słaby punkt w organizacji pracy placówek. Dlatego, że szatnia przy sali gimnastycznej zazwyczaj jest maleńka. Prawdopodobnie uczniowie w dużej części będą musieli korzystać z sali lekcyjnej jako miejsca, w którym będą się przebierać.

Co z zajęciami WF? Czy po każdych będą dezynfekowane piłki? Jak dzieci mają się przebrać na WF?
Co z zajęciami WF? Czy po każdych będą dezynfekowane piłki? Jak dzieci mają się przebrać na WF?TVN24

Co ze szkołami muzycznymi? Czy instrumenty (zwłaszcza typu flet, trąbka) będą dezynfekowane przed każdym użyciem? emma Pytanie od prowadzącej - co z zajęciami pozalekcyjnymi i czy powinniśmy posyłać na nie dzieci?

Justyna Suchecka: Z informacji, które do mnie docierają wynika, że wielu zajęć pozalekcyjnych na terenie szkół po prostu od września nie będzie. Na przykład szkoły językowe, które działały w szkołach, niekoniecznie będą mogły z przestrzeni szkolnych korzystać. Z różnych względów. Częściowo dlatego, że dyrektorzy, którzy postanowili rozrzedzić grupy, żeby bardziej elastycznie ułożyć plan, żeby dzieci się nie stykały, którzy poprzesuwali dzwonki,  po prostu już nie będą mieli czasu na wynajem takich sal.

Jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe, które odbywają się w szkołach standardowo, czyli jakieś kółka naukowe, gazetki, teatry, to wszystko będzie uregulowane w szkolnym programie, regulaminie. Te zajęcia nie będą bardzo różnić się od innych lekcji, ale z drugiej strony są to zajęcia, na których mieszają się dzieci z różnych grup. Docierają do mnie sygnały, że na razie na przykład kółka chemicznego w jakiejś szkole nie będzie.

Co z zajęciami pozalekcyjnymi?
Co z zajęciami pozalekcyjnymi? TVN24

Moje dziecko ma alergię, rano kicha i kaszle, ma katar. Czy muszę mieć zaświadczenie od lekarza? Mama 8-latki

Iga Kazimierczyk: Jeśli chodzi o dzieci, które mają alergię, to dobra praktyka była przed pandemią. Jeśli dziecko choruje na jakąś chorobę przewlekłą – alergia jest takim schorzeniem przewlekłym - to dobrze jest dostarczyć nauczycielowi zaświadczenie, że dziecko na alergię cierpi. 

Dobrze jest takie zaświadczenie do szkoły dostarczyć miedzy innymi po to, żeby inni rodzice czuli się bezpiecznie, żeby wiedzieli, że jest to uczeń alergiczny, który po prostu ma takie objawy, ale nie jest chory (na COVID-19 - red.). Należy pamiętać też o tym, że dziecko, które ma alergię, również może zachorować.

Moje dziecko ma alergię, rano kicha i kaszle, ma katar. Czy muszę mieć zaświadczenie od lekarza?
Moje dziecko ma alergię, rano kicha i kaszle, ma katar. Czy muszę mieć zaświadczenie od lekarza?TVN24

Co z tego, że dzieci będą podzielone na odseparowane od siebie klasy. Po lekcjach wszystkie spotkają się na świetlicy. Mona

Justyna Suchecka: O tym, jak będzie wyglądała świetlica, decyduje dyrektor szkoły. To jest właściwie jedyna główna wytyczna, plus te wszystkie, które są w przypadku innych sal. To jest absolutnie możliwe, by dzieci, które zostają dłużej w szkole, spotkały się w jednej sali. Zapis o tym, że dzieci mają nie przebywać w jednej grupie, to nie jest zapis bezwzględny. To jest zalecenie. To też jest powód, dla którego część dyrektorów w tej chwili waha się, czy w ogóle świetlicę otworzyć, a jeżeli tak, to na jakich zasadach.

Oczywiście optymalnie by było, gdyby dzieci zostawały w swojej klasie. (…) Ale nie mamy tylu nauczycieli, którzy mogliby z nimi zostać i tę opiekę nad nimi sprawować w osobnych klasach.

Co, jeżeli wszystkie dzieci po lekcjach spotykają się na świetlicy?
Co, jeżeli wszystkie dzieci po lekcjach spotykają się na świetlicy?TVN24

Co z pracami pisemnymi uczniów? Czy mają być na kilkudniowej kwarantannie zanim trafią do nauczyciela i uczniów? Ewa

Iga Kazimierczyk: Nie ma takiej potrzeby, żeby dokumenty czy prace przygotowywane przez uczniów przechodziły kwarantannę. Idziemy do sklepu, płacimy tam pieniędzmi i papier jest w obrocie. Więc w tym obrocie szkolnym również może być papier. W placówkach szkolnych i przedszkolnych (…) są wszędzie płyny do dezynfekcji. Minimalizowanie ryzyka przez poddawanie kwarantannie prac przyniesionych przez uczniów albo klasówek, jest chyba trochę nadmierną dbałością o standardy. 

Czy prace pisemne uczniów mają zostać poddane kwarantannie?
Czy prace pisemne uczniów mają zostać poddane kwarantannie? TVN24

Czy wszyscy nauczyciele będą poddani testom na COVID-19? ~Ania

Justyna Suchecka: Nie będą. Minister od kilku dni to powtarza, odmawia zrobienia takich testów. Niektóre samorządy zdecydowały się takie testy przeprowadzić. Na przykład wiosną robiła je Łódź. Są takie samorządy, które obiecują nauczycielom szczepienia na grypę, jednak testów powszechnych na COVID-19 dla nauczycieli nie będzie.

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta USA, oświadczył, że jest gotów debatować z Kamalą Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów.

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracują służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Bardzo źle się czuję z tym, że nie znalazłem argumentów, które przekonałyby tych wszystkich, którzy zagłosowali inaczej niż ja - przyznał premier Donald Tusk, odnosząc się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji, który przepadł w Sejmie. Pytany, czy wyjdzie dziś do osób protestujących przed parlamentem w związku z odrzuceniem tego projektu, odparł: - Mam dzisiaj niestety sporo zajęć jeszcze.

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Źródło:
TVN24

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Zmarł Andrzej Milczanowski, były minister spraw wewnętrznych, były szef Urzędu Ochrony Państwa i działacz opozycji w PRL-u. Miał 85 lat.

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

- Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra Waldemara Sługockiego ze stanowiska - przekazał premier Donald Tusk. Wiceminister rozwoju i technologii był jednym z trzech posłów KO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Tusk przyznał też, że liczył, iż Roman Giertych "jest w stanie wykazać większą solidarność wobec kobiet". Ocenił jednocześnie, że bilans jego dokonań "jest zdecydowanie korzystny".

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Źródło:
TVN24

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA wrócił we wtorek do Waszyngtonu. Poleciał tam po tym, jak od połowy ubiegłego tygodnia przebywał w izolacji w swoim wakacyjnym domu w stanie Delaware z powodu zakażenia koronawirusem. To pierwsze publiczne pojawienie się amerykańskiego prezydenta od niemal tygodnia.

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że w środę wieczorem czasu lokalnego wygłosi orędzie do narodu. Wystąpienie ma dotyczyć - jak przekazał - "zakończenia jego pracy dla amerykańskiego narodu". Kilka dni temu Biden ogłosił decyzję o wycofaniu się z kandydowania w wyborach prezydenckich.

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (big techami).

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Źródło:
PAP

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Poszukiwali mężczyzny skazanego za przestępstwa narkotykowe. Dotarli do jego kryjówki, a tam zastali też innego poszukiwanego, skazanego za przywłaszczenie. Obaj trafili do więzienia, gdzie odbędą kary, których próbowali uniknąć.

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy lata od zbrodni we wsi Borowce, pięć kilometrów dalej, śledczy znaleźli ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest Jacek Jaworek, poszukiwany za potrójne zabójstwo. Przeprowadzono już sekcję zwłok. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA. Do tego czasu śledczy niewiele ujawniają, a pytania się mnożą.

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator wysłał zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Wnosi w nim o zmianę postanowienia i areszt. Przekazał, że zażalenie zostało wysłane do Sądu Okręgowego w Warszawie, który ma siedem dni na jego rozpoznanie. Romanowski poinformował wcześniej tego dnia, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa resortu sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę. Sprawę komentował premier Donald Tusk.

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl

Piętnasta edycja Festiwalu Dookoła Wody w Sandomierzu, a na nim projekcja nagradzanego dokumentu Ewy Ewart "Do ostatniej kropli". - Jest to film, który stwierdza, że jesteśmy częścią problemu, bardzo dużo rzek zniszczyliśmy, niszczymy je w sposób bezmyślny, ale jest coraz więcej ludzi, którzy zaczynają o te rzeki się dopominać, dbać o ich prawa, walczyć. To pokazuje, że możemy być też częścią rozwiązania tego problemu - mówiła Ewart.

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

Źródło:
TVN24