Powikłania po COVID-19? Nowe ustalenia polskich naukowców

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Dr Karauda: szczepimy się też również po to, żeby zmniejszać ryzyko poważnych powikłań dla naszego zdrowia
Dr Karauda: szczepimy się też również po to, żeby zmniejszać ryzyko poważnych powikłań dla naszego zdrowiaTVN24
wideo 2/6
TVN24Dr Karauda: szczepimy się też również po to, żeby zmniejszać ryzyko poważnych powikłań dla naszego zdrowia (materiał z 30 października 2022 r.)

Specjaliści ze Śląska przeprowadzili nowe badania dotyczące powikłań po COVID-19. Typowymi dolegliwościami, z jakimi zmaga się część pacjentów po zakażeniu koronawirusem, są: kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu i smaku, ale też lęk, depresja i bezsenność. Z analiz wynika, że mogą one pojawiać się także wtedy, gdy chorzy łagodnie przeszli infekcję.

Powikłania po COVID-19 analizuje zespół pod kierownictwem szefa Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu dra hab. Jerzego Jaroszewicza.

Badania prowadzone są we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Lekarze przeanalizowali objawy występujące u 200 osób, które przebyły COVID-19 co najmniej dwa miesiące wcześniej. Chorych podzielono na dwie grupy: tych, którzy byli hospitalizowani i tych, którzy leczyli się w domach.

Jakie są objawy zespołu pocovidowego?

- Okazało się, że objawy zespołu pocovidowego występują u około 30 procent pacjentów. Najczęściej są to: kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu i smaku – poinformował dr hab. Jerzy Jaroszewicz, cytowany we wtorkowym komunikacie bytomskiego szpitala.

Jak wynika z obserwacji, objawy występowały równie często u obu badanych grup, jednak nieprawidłowości w wynikach badań pulmonologicznych czy testów wydolnościowych były poważniejsze w grupie chorych hospitalizowanych.

Także badania psychiatryczne i neurologiczne wykazały częste odchylenia w obu grupach. Pacjenci doświadczają lęku, depresji i bezsenności.

Najczęstszymi objawami long covidu są kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu i smakuShutterstock

- Wiodącym powikłaniem psychiatrycznym i neurologicznym jest bezsenność, która utrzymywała się trzy miesiące po przebyciu COVID-19 u połowy wszystkich badanych pacjentów, bez względu na to, czy ich stan w trakcie zakażenia wymagał hospitalizacji, czy przechodzili koronawirusa łagodnie – powiedział ekspert.

Czym jest long covid?

Dolegliwości utrzymujące się po przejściu zakażenia koronawirusem to tzw. long covid. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, jest to stan, w którym najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji.

CZYTAJ TEŻ: Grypa, przeziębienie, koronawirus, RSV - objawy. CDC: bez testów trudno je odróżnić

- Aby stwierdzić u pacjenta zespół pocovidowy, dolegliwości muszą trwać co najmniej dwa miesiące, a diagnostyka nie może wskazać innych przyczyn tych dolegliwości. Long covid może trwać nawet ponad 12 miesięcy. Prowadzone badania wykazują, że niektóre ciężkie objawy mogą trwać dłużej, jest to na przykład duszność - powiedział Jerzy Jaroszewicz.

Ekspert zauważył, że badania w kierunku zespołu pocovidowego nie powinny być wykonywane zbyt wcześnie, bo po ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem każdy organizm przez pewien czas jest osłabiony. Nie zaleca się też wykonywania rutynowych badań przesiewowych wszystkim chorym, lecz jedynie tym, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy, np. duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku, zaburzenia węchu i smaku, zaburzenia poznawcze czy żołądkowo-jelitowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości