Fundacja Collegium Civitas organizuje ogólnopolski konkurs dla tegorocznych maturzystów na tekst o temacie: "Jaka polska demokracja przyszłości?". Mówili o nim w TVN24 studenci, członkowie jury preselekcyjnego. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze przez dwa tygodnie.
Trwa nabór zgłoszeń do konkursu "Młode Concilium" organizowanego przez fundację Collegium Civitas dla tegorocznych maturzystów.
- Konkurs polega na tym, by wyłonić z naszych wspaniałych, młodych, przyszłych studentów osoby zdolne i osoby, które chcą wypowiadać się o świecie, po prostu debatować, rozmawiać - mówiła w TVN24 Natalia Wyrębak, która będzie w tym roku przewodniczącą złożonego ze studentów jury preselekcyjnego.
Tematem konkursu jest: "Jaka polska demokracja przyszłości?". - Chodzi o to, żeby napisać esej na ten temat, a można zrozumieć go tak, jak się go czuje. Można pisać coś pozytywnego, coś negatywnego, opisać przyszłość jaką widzimy, jakiej się obawiamy, jakiej się spodziewam - powiedziała.
Przekazała, że prace można nadsyłać do 15 kwietnia. - Można je wysyłać, walczyć o swoją przyszłość i walczyć o przyszłość Polski. Potem spotkamy się na zjeździe 12-14 lipca w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie będziemy debatować na męczące nas tematy - mówiła Wyrębak.
Dla laureatów przewidziano "darmowe studia na trzech czołowych uczelniach niepublicznych w Polsce" albo nagrody finansowe.
"To naprawdę międzynarodowe grono"
W TVN24 gościł też Konrad Czarnecki, laureat konkursu sprzed dwóch lat i członek tegorocznego jury preselekcyjnego.
- Dwa lata temu miałem tę przyjemność zająć trzecie miejsce w trzeciej edycji tego konkursu. Wtedy pisaliśmy o wojnie, o Ukrainie i wyłaniającym się ładzie światowym. Dzisiaj będziemy rozmawiać, debatować o przyszłości polskiej demokracji. To bardzo ciekawy i aktualny temat - stwierdził.
Mówił też o organizatorach konkursu. - Concilium Civitas to taki kolektyw, grupa zrzeszająca najwybitniejszych polskich naukowców związanych z najlepszymi zagranicznymi uczelniami. Obecnie w skład Concilium wchodzi około 30 osób. Są to naukowcy związani z uniwersytetami, uczelniami na całym świecie, między innymi Uniwersytetem Harvarda, Yale, Uniwersytetem w Sydney, Uniwersytetem w Sao Paulo. To naprawdę międzynarodowe grono - powiedział Czarnecki.
Konkurs "Młode Concilium"
Konkurs organizowany jest przez Fundację Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas przy współpracy Związku Nauczycielstwa Polskiego. To jego czwarta edycja. - Co roku zadajemy inne pytanie. Pytaliśmy o świat po wojnie, świat w kryzysie klimatycznym, w tym roku pytamy: "Jaka polska demokracja przyszłości" - mówił tvn24.pl Jacek Żakowski, kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas i dziennikarz.
Jak czytamy na stronie organizatora, temat konkursu na esej, artykuł, reportaż "należy rozumieć szeroko jako pokazanie ugruntowanych w obserwacjach i wiedzy o świecie współczesnym osobistych oczekiwań, nadziei, obaw, wizji, prognoz osób z pokolenia wkraczającego w dorosłość, oraz wynikających z nich indywidualnych strategii życiowych". "Prace mogą dotyczyć dowolnie wybranego istotnego aspektu lub wybranych aspektów przyszłości, ale powinny uwzględniać szerszy realistyczny kontekst przyczyn i konsekwencji przyszłych stanów rzeczy" - dodano.
Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas maturalnych, którzy do dnia 1 lipca 2024 roku ukończą 18 lat.
Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu i nagród można znaleźć na stronie internetowej conciliumcivitas.pl.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24