28 lipca mija dokładnie 30 lat od podpisania przez polskie władze konkordatu ze Stolicą Apostolską. Dokument ten reguluje relacje między państwem a Kościołem katolickim w Polsce i stwierdza m.in., że ich podstawą mają być niezależność i autonomia.
Kościół katolicki jest organizacją o charakterze ponadpaństwowym, dlatego jego status w danym państwie musi być regulowany specjalną umową międzynarodową. Umowa taka nazywana jest konkordatem i podpisywana jest przez władze danego państwa ze Stolicą Apostolską, która w świetle prawa międzynarodowego reprezentuje władzę papieża w Kościele katolickim.
Konkordat - co to?
28 lipca mija dokładnie 30 lat, odkąd konkordat taki zawarła Polska. Ze strony polskiego rządu podpisał go Krzysztof Skubiszewski, ówczesny minister spraw zagranicznych w rządzie Hanny Suchockiej, zaś ze strony Stolicy Apostolskiej - arcybiskup Józef Kowalczyk, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce. Konkordat został ratyfikowany pięć lat później i wszedł w życie 25 kwietnia 1998 roku.
Konkordat reguluje obustronne relacje pomiędzy państwem i Kościołem katolickim. Zgodnie z umową podstawą tych stosunków ma być niezależność i autonomia. Na mocy umowy konkordatowej Polska uznała osobowość prawną Kościoła katolickiego i zagwarantowała mu swobodne sprawowanie jego misji.
Konkordat - co zawiera?
Konkordat składa się z preambuły i 29 artykułów, napisany jest w dwóch językach - polskim i włoskim. W umowie uregulowano m.in. kwestie nauczania religii w szkołach publicznych, zakładania i prowadzenia kościelnych placówek oświatowych i wychowawczych, opieki duszpasterskiej nad żołnierzami.
Uznana została także prawomocność małżeństwa kościelnego, a także potwierdzono prawo Kościoła do posiadania własnych mediów oraz audycji w programach państwowego radia i telewizji. Zgodnie z konkordatem, nim dojdzie do ogłoszenia nominacji biskupa przez Stolicę Apostolską, nazwisko kandydata podawane jest do wiadomości rządu polskiego.
Konkordat jest także podstawą prawną uznawania w Polsce za dni wolne od pracy: 1 stycznia (dzień Nowego Roku, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi), drugiego dnia Wielkanocy, Bożego Ciała, 15 sierpnia (uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (dzień Wszystkich Świętych) oraz 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie).
ZOBACZ TEŻ: Politycy PiS na Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Ksiądz Wierzbicki: Kościołowi na pewno bardzo to szkodzi
Źródło: PAP, tvn24.pl