MSZ: opuszczenie Strefy Gazy przez obywateli polskich jest obecnie niemożliwe

Z informacji uzyskanych od strony izraelskiej i egipskiej wynika, że po wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe - podało w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak przekazał wiceszef resortu Paweł Jabłoński, na ewakuację oczekuje 29 polskich obywateli.

MSZ w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej w niedzielę przed południem wskazało, że w zaistniałych okolicznościach "z oburzeniem podkreśla, że każdy dzień pobytu naszych obywateli w Strefie Gazy naraża ich na ryzyko utraty życia i przynosi cierpienie, zwłaszcza dzieciom".

"W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej" - czytamy.

MSZ pozostaje w kontakcie z Polakami przebywającymi w Strefie Gazy

Resort zaznaczył, że za pośrednictwem Ambasady RP w Tel Awiwie, Kairze oraz Biura w Ramallah, "od momentu wybuchu konfliktu, było i jest w ścisłym i regularnym kontakcie oficjalnym i roboczym z egipskimi i izraelskimi władzami, dokładając tym samym wszelkich wysiłków, by umożliwić polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy bezpieczną i szybką ewakuację".

"W związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort zapewnił, że przedstawiciele MSZ pozostają w kontakcie z Polakami przebywającymi w Strefie Gazy.

W Strefie Gazy jest 29 Polaków

Agencja AFP, powołując się na wypowiadającego się anonimowo urzędnika administracji Hamasu, podała, że Hamas zawiesił w sobotę ewakuację cudzoziemców i osób posiadających podwójne obywatelstwo do Egiptu. Decyzja ta zapadła po tym, jak Izrael odmówił zezwolenia rannym Palestyńczykom na wyjazd do egipskich szpitali.

Wśród uwięzionych w Strefie Gazy są również polscy obywatele. "Nie mamy żadnej nadziei, czy w ogóle będziemy mieli dla nich bezpieczny transport"
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BIS

Polski resort dyplomacji kilkukrotnie podawał, że domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację ze Strefy Gazy. Według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej, w Strefie Gazy jest około 30 obywateli polskich. 

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński doprecyzował w niedzielne popołudnie, że na ewakuację ze Strefy Gazy czeka 29 Polaków. Poinformował, że w poniedziałek planowane są spotkania z ambasadorami w tej sprawie. Polacy - jak zaznaczył - są na listach ewakuacyjnych. Lista została przekazana stronie egipskiej i izraelskiej już na początku października.

"1. Ewakuacja obywateli państw trzecich ze Strefy Gazy rozpoczęła się w środę, w tempie kilkudziesięciu osób na dobę. Nie jest prawdą, że ewakuowano stamtąd kilkuset Amerykanów, Anglików, Węgrów czy Czechów. Na ewakuację wciąż czeka 5-6 tys. obywateli państw trzecich, w tym 29 Polaków" - napisał wiceminister na portalu X (dawniej Twitter).

"Ewakuacja została wstrzymana wczoraj - informację w tej sprawie przekazały Izrael i Egipt" - dodał. Podał, że pierwsza rozmowa z ambasadorem Izraela w pilnym trybie odbyła się w tej sprawie w MSZ jeszcze w październiku. Zaakcentował, że zapraszani do MSZ byli również ambasadorowie m.in. Egiptu i Palestyny.

"Jutro odbędą się kolejne spotkania z nimi" - zapowiedział.

MSZ "naciska, aby ich wyjazd był umożliwiony jak najszybciej"

MSZ poinformowało PAP, że apele o umożliwienie opuszczenia Strefy Gazy przez Polaków były ponawiane sześciokrotnie w formie not dyplomatycznych i codziennie w ramach kontaktów roboczych z przedstawicielami władz Izraela.

Placówka - jak zapewniono - działa w tym zakresie nie tylko samodzielnie, ale również na forum lokalnej współpracy konsularnej. Ministerstwo podało, że ambasada przekazała instytucjom izraelskim zarówno oficjalnie, jak i w kontaktach roboczych, listy obywateli RP w Strefie Gazy i "naciska, aby ich wyjazd był umożliwiony jak najszybciej".

"Pragniemy zapewnić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych i podległe mu placówki regularnie zabiegają o przyspieszenie tego procesu" - zaznaczono.

Atak Hamasu na Izrael
Atak Hamasu na Izrael
Źródło: PAP/Reuters - Maciej Zieliński
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: