Komorowski weźmie udział w zaprzysiężeniu Poroszenki


Prezydent Bronisław Komorowski weźmie w sobotę w Kijowie udział w inauguracji prezydentury Petra Poroszenki - poinformował w poniedziałek Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Prezydent Komorowski i Petro Poroszenko spotkają się wcześniej w Warszawie. Ukraiński prezydent-elekt będzie gościem Święta Wolności - rozpoczynających się we wtorek dwudniowych obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. We wtorek Poroszenko weźmie udział m.in. w gali przyznania Nagrody Solidarności, którą otrzyma przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew. Wieczorem - według planów o godz. 22.30 - w Belwederze dojdzie do spotkania prezydenta Komorowskiego z Poroszenką. W środę z Poroszenką ma spotkać się w Warszawie prezydent USA Barack Obama.

Zwycięstwo w pierwszej turze

Poroszenko zwyciężył w przeprowadzonych 25 maja wyborach prezydenckich na Ukrainie. Biznesmen, były minister spraw zagranicznych, otrzymał 54,7 proc. głosów. Poroszenko wyraził już opinię, że zaraz po jego inauguracji powinno dojść do podpisania handlowej części umowy o stowarzyszeniu pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. Polityczną część umowy UE i Ukraina podpisały w marcu.

[object Object]
Wieczór wyborczy po ukraińsku. Uzbrojeni separatyści w hotelutvn24
wideo 2/15

Autor: asz//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości