- Myślę, że przedstawiciele Komisji Weneckiej z niesmakiem odbierają tego rodzaju sygnały, gdy parlamentarzyści szkalują własny kraj - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS) po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Dominik Tarczyński (PiS) dodawał, że "Komisja Wenecka przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu aspektach". Delegaci przyjechali do Polski, by zebrać informacje do przygotowania opinii w sprawie forsowanych przez rząd PiS zmian w prokuraturze. Spotkali się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Amnesty International, Krajową Radą Sądownictwa oraz politykami.
Na spotkaniu z delegacją Komisji Weneckiej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przedstawił swoje wątpliwości związane z ustawą o prokuraturze. Jak informuje reporterka TVN24, mówił między innymi o wniosku, który złożył do Trybunału Konstytucyjnego. Bodnar w kwietniu ubiegłego roku zaskarżył część artykułów zmienionej ustawy o prokuraturze.
Później odbyło się spotkanie w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przy udziale przedstawicieli Amnesty International.
"Jeszcze wiele spotkań"
- Staraliśmy się przedstawić naszą opinię, którą złożyliśmy podczas procesu legislacyjnego w styczniu 2016 roku - wyjaśniała Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - To, jakie zagrożenia widzimy w stosunku do zagwarantowania niezależności prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań karnych - dodawała.
Następnie przedstawiciele Komisji Weneckiej udali się na spotkanie do Krajowej Rady Sądownictwa.
- Będziemy mieli jeszcze wiele spotkań. Następna wizyta między 16 a 17 listopada. Będziemy wtedy zajmować się kwestią sądów, teraz zajmujemy się prokuraturą, to dość wąska tematyka rozmów - oświadczył w rozmowie z TVN24 jeden z członków Komisji Weneckiej.
"Niesmak na twarzach członków Komisji Weneckiej"
O godzinie 13 rozpoczęło się spotkanie Komisji z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w Sejmie. Wcześniej odbyło się posiedzenie w Senacie.
- To było bardzo dobre spotkanie; Komisja Wenecka przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu aspektach - tak spotkanie z Komisją Wenecką komentowali posłowie PiS.
Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz (PiS) tłumaczył, że podczas spotkania z Komisją Wenecką, politycy PiS odwoływali się do konkretnych przepisów prawa, natomiast opozycja - do emocji. Dominik Tarczyński (PiS) stwierdził z kolei, że "Komisja Wenecka przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu aspektach".
Tarczyński ocenił, że przedstawiciele Komisji Weneckiej mieli do czynienia z "dwoma światami" - walką polityczną po stronie posłów opozycji i argumentację prawną ze strony PiS. - Niesmak na twarzach członków Komisji Weneckiej był widoczny, kiedy pojawiały się nie argumenty, a ataki polityczne - przekonywał poseł PiS.
"Parlamentarzyści szkalują własny kraj"
Piotrowicz wskazywał też, że organizacje europejskie nie interesowałyby się problematyką Polski, gdyby nie "usilne zabiegi ze strony opozycji i donosy na Polskę". - Myślę, że przedstawiciele Komisji Weneckiej z niesmakiem odbierają tego rodzaju sygnały, gdy parlamentarzyści szkalują własny kraj - stwierdził.
W czwartek, według informacji przekazanych przez MSZ, w godzinach przedpołudniowych delegacja Komisji Weneckiej porozmawia z przedstawicielami stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia", Kancelarii Prezydenta oraz Prokuratury Krajowej.
Dwie opinie
Jak poinformował rzecznik Rady Europy, Komisja Wenecka wyda w grudniu nie jedną, ale dwie opinie dotyczące Polski - w sprawie ustawy o prokuraturze oraz projektów ustaw dotyczących zmian w sądownictwie.
Początkowo zapowiadano, że w grudniu podczas sesji plenarnej Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, przyjęta zostanie opinia na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze. O wydanie opinii na temat tej ustawy poprosił w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Według zapowiedzi rzecznika na połowę listopada planowana jest następna wizyta Komisji Weneckiej w ramach przygotowań do wydania opinii na temat projektu ustaw o zmianach w sądownictwie. Ta wizyta jednak - zastrzegł - nie została jeszcze potwierdzona.
Opinie zostaną przyjęte w grudniu
O wydanie opinii na temat zgodności ustawy o sądach powszechnych ze standardami Rady Europy oraz dwóch projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa, przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę, zwróciło się do Komisji Weneckiej 11 października Zgromadzenie Parlamentarne RE. Dwa projekty prezydenckie dotyczą Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.
Oczekuje się, że opinie na temat ustawy o prokuraturze i reformie sądownictwa zostaną przyjęte na sesji plenarnej Komisji Weneckiej w dniach 8-9 grudnia - poinformował rzecznik Rady Europy.
Autor: azb\mtom,now / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Bartlomiej Zborowski