Przesądził "bardzo niepokojący mail". Jabłoński wykluczony z prac komisji, zostanie wezwany na świadka

Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński wykluczony z prac komisji śledczej ds. wyborów kopertowych
Źródło: TVN24

Komisja śledcza do spraw wyborów korespondencyjnych przegłosowała wniosek o wezwanie posła PiS Pawła Jabłońskiego przed komisję w charakterze świadka. Wcześniej członkowie komisji zdecydowali o wykluczeniu go z jej prac. W głosowaniu nad wykluczeniem nie wzięli udziału posłowie PiS, którzy wyszli z sali. Miało to związek z ujawnioną treścią maila, z którego wynika, że Jabłoński miał konsultować uchylenie decyzji ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego po tym, jak wybory się nie odbyły.

W zeszły poniedziałek w trakcie posiedzenia komisji, na którym przesłuchiwany był były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, przewodniczący komisji Dariusz Joński przytoczył treść maila z 13 maja 2020 roku, z którego wynika, że członek komisji Paweł Jabłoński miał konsultować uchylenie decyzji premiera po tym, jak wybory się nie odbyły.

CZYTAJ: Obrady przerwane, chodzi o "bardzo niepokojący mail". Pojawia się w nim nazwisko jednego z członków komisji

Joński przypomniał wówczas, że ustawa o komisji śledczej mówi, iż nie powinny w tej komisji zasiadać osoby, które w jakikolwiek sposób brały udział w temacie przedmiotu komisji.

Zwrócił się do doradców o wydanie opinii w sprawie Jabłońskiego. Zostały one przedstawione na wtorkowym posiedzeniu.

Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński
Źródło: PAP/Radek Pietruszka

ZOBACZ TEŻ: "Apeluję, żeby się pan uspokoił". Spięcie na posiedzeniu komisji

Opinie w sprawie Jabłońskiego

Przewodniczący komisji poinformował na początku posiedzenia komisji, że wpłynęło 10 opinii stałych doradców komisji. Jak mówił, pięć wskazywało na to, że są podstawy faktyczne i prawne do rozważenia przez komisję wyłączenia Jabłońskiego z komisji, z kolei w czterech opiniach wyrażono stanowisko, że nie zachodzą podstawy do wyłączenia, zaś jedna opinia nie zawiera jednoznacznej oceny.

Następnie grupa posłów: Dariusz Joński (KO), Jacek Karnowski (KO), Bartosz Romowicz (Polska 2050-Trzecia Droga), Magdalena Filiks (KO), Agnieszka Kłopotek (PSL-Trzecia Droga) i Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) złożyła wniosek o dokonanie przez komisję wyłączenia ze składu osobowego posła Jabłońskiego.

Za wykluczeniem Jabłońskiego głosowało sześcioro posłów, nikt nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PiS, którzy wyszli w tym czasie z sali.

- W związku z głosowaniem jako przewodniczący zgłoszę niezwłocznie do prezydium Sejmu konieczność przeprowadzenia przez Sejm wyboru uzupełniającego członka komisji – poinformował Joński. Dodał, że to miejsce jest dla przedstawiciela klubu PiS.

Jabłoński zostanie wezwany na świadka

Po południu na wniosek Anity Kucharskiej-Dziedzic (Lewica) komisja przegłosowała przesłuchanie Jabłońskiego w charakterze świadka. Przewodniczący Dariusz Joński zwrócił uwagę, że wezwanie Jabłońskiego jest powodem, dla którego został on wcześniej usunięty z komisji.

Komisja przyjęła też wniosek Pawła Romowicza o wystąpienie do doradców komisji i przygotowanie opinii w sprawie zasiadania w komisji samorządowców, którzy przekazali lub nie przekazali danych wyborców Poczcie Polskiej. Na wniosek Romowicza będą przesłuchani też posłowie Kukiz'15 - Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko.

Czytaj także: