Komisarz Didier Reynders: musicie wdrażać i stosować decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24
Didier Reynders: to jest wyłącznie to o co prosimy rząd Polski, aby wdrożył ostatnią decyzję Trybunału Sprawiedliwości
Didier Reynders: to jest wyłącznie to o co prosimy rząd Polski, aby wdrożył ostatnią decyzję Trybunału Sprawiedliwości TVN24
wideo 2/4
Didier Reynders: to jest wyłącznie to o co prosimy rząd Polski, aby wdrożył ostatnią decyzję Trybunału Sprawiedliwości TVN24

Prosimy polski rząd, by wdrożył ostatnią decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na temat zakończenia procedur dyscyplinarnych przeciwko sędziom w Polsce - mówił w "Faktach po Faktach" komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. - Jeśli chcecie mieć zastosowanie tego samego prawa unijnego we wszystkich państwach członkowskich, to musicie wdrażać i stosować decyzje TSUE - podkreślił.

Komisarz unijny ds. sprawiedliwości Didier Reynders przebywa z dwudniową wizytą w Warszawie. Spotkał się między innymi z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. 

W czwartek wieczorem Reynders był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Odniósł się do działaności nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE nakazał Polsce wpłatę na rzecz Komisji Europejskiej miliona euro dziennie za niewykonanie środków tymczasowych o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

OGLĄDAJ WSZYSTKIE WYDANIA "FAKTÓW PO FAKTACH" W TVN24 GO

- Jeśli chcecie mieć zastosowanie tego samego prawa unijnego we wszystkich państwach członkowskich, to musicie wdrażać i stosować decyzje Trybunału Sprawiedliwości (Unii Europejskiej - red) - podkreślił unijny komisarz.

Dodał, że wszystkie państwa członkowskie, nie Komisja, "zadecydowały, że to będzie zadaniem TSUE, aby dawać właściwą wykładnię prawa unijnego". - I to jest wyłącznie to, o co prosimy rząd polski - by wdrożył ostatnią decyzję europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na temat zakończenia procedur dyscyplinarnych przeciwko sędziom w Polsce - mówił Reynders. 

Stwierdził, że KE chce także, by polski rząd "zastanowił się nad reformą, która pozwoli utworzyć realnie niezawisły organ bez takiego reżimu dyscyplinarnego". 

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Reynders: każdy obywatel musi mieć dostęp do niezawisłego sędziego

Na uwagę, że polski premier często mówi, że do kompetencji państw członkowskich należy architektura wymiaru sprawiedliwości w danym państwie, unijny komisarz odpowiedział, że "jest to prawdą, że jest to kompetencją państwa członkowskiego, żeby zorganizować strukturę sądownictwa, ale w traktacie mamy artykuł 19., wyjaśniający, aby zbudować sądownictwo niezawisłe". 

- Abstrahując od praw fundamentalnych, jest prawo, aby każdy obywatel miał dostęp do niezawisłego sędziego. Właśnie dlatego, jako strażnik tego traktatu, komisja sprawdza przy pomocy różnych metod, czy we wszystkich państwach członkowskich mamy sądownictwo z realną niezawisłością. To jest jedyna rzecz, o jaką się pytamy - mówił .- Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, otwieramy dyskusję z państwem członkowskim - dodał. 

Reynders powiedział, że to jest dyskusja, którą toczą od kilku lat z Polską. - Główny problem, który w tej chwili mamy, to jest ta negatywna ewolucja przeciwko niezawisłości sądownictwa - mówił komisarz.  Zauważył, że sędziowie w Polsce są także sędziami europejskimi. 

Reynders: prawo unijne ma prymat nad wszystkimi postanowieniami

Unijny komisarz pytany o twierdzenia polskiego rządu, że polski Trybunał Konstytucyjny nie był pierwszym, który się nie zgadza z prymatem prawa UE, a tylko Polska jest tak srogo karana, powiedział, że "reagowaliśmy w poszczególnych sytuacjach, wszędzie, gdzie było to możliwe, aby zrozumieć, jaki jest problem z prymatem prawa unijnego". Podkreślił, że "prawo unijne ma prymat nad wszystkimi postanowieniami, w tym nad postanowieniami konstytucji". - Kiedy widzimy dyskusję, reagujemy. Reagujemy z działaniami przed Trybunałem Sprawiedliwości (UE - red.), wdrażamy procedury - mówił. 

- Natomiast to, co jest stawką w Polsce, to jest coś zupełnie innego. Nie mówimy tylko o prymacie prawa unijnego. Mówiłem też tutaj o niezawisłości systemu sprawiedliwości, bo wyraziliśmy poważne wątpliwości na temat niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego w Polsce - powiedział. 

Na początku października Trybunał Konstytucyjny uznał, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej, o jakie pytał premier Mateusz Morawiecki, są niezgodne z polską konstytucją.

Reynders został zapytany, jaka była jego reakcja na wyrok. - Powiedzieliśmy, że oczywiście podejmiemy działania. Sprawdzamy, jak można to najlepiej zrobić - mówił. 

Reynders o słowach Morawieckiego: nie ma sensu używanie takiej retoryki
Reynders o słowach Morawieckiego: nie ma sensu używanie takiej retorykiTVN24

Reynders o słowach Morawieckiego: nie ma sensu używanie takiej retoryki

Reynders został zapytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który pod koniec października w wywiadzie dla "Financial Timesa" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając pistolet do głowy". Morawiecki powiedział, że jakikolwiek ruch w kierunku redukcji "funduszy spójności" spotka się z mocnym odwetem. "Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli ją rozpoczną, będziemy bronić naszych praw każdą bronią, jaka jest w naszej dyspozycji" - powiedział szef rządu.

- Przybywam tutaj, aby zorganizować dialog. Z wartościami, z zasadami, ale absolutnie bez broni - powiedział komisarz. Dodał, że "stara się otwierać dialog na podstawie nowego instrumentu, który teraz mamy, czyli raport rządów prawa". - To jest bardzo ważne, aby otworzyć taką dyskusję, oczywiście z rządem, ale też z parlamentem, z większością, z opozycją, ze społeczeństwem obywatelskim, z organami sądownictwa, ze wszystkimi interesariuszami. Staramy się to robić we wszystkich stolicach na temat tej nowej edycji (raportu - red.) - wyjaśnił. 

Pytany, czy rzeczywiście jesteśmy na krawędzi wojny, odparł, że "nie ma sensu używanie takiej retoryki". - Jesteśmy w Unii. Żyjemy w pokoju właśnie dzięki temu, że było to możliwe od wielu dziesięcioleci, aby budować Unię Europejską i ją rozszerzać o nowe państwa członkowskie - mówił.

Dodał, że "staramy się też żyć w rządach prawa i fundamentalnych prawach". - To jest główny cel, którego się trzymamy. Nie chcemy wykorzystywać takiej retoryki. Natomiast teraz staramy się po prostu poprosić wszystkie państwa członkowskie, żeby zrealizowały swoje zobowiązania - mówił Reynders. 

Reynders: właściwa implementacja oznacza, że otrzymujecie te pieniądze bez żadnego problemu

Reynders mówił także, czego Komisja Europejska spodziewa się od polskiego rządu w kontekście przeprowadzanych zmian w sądownictwie.

- Prosimy wyłącznie o to, żeby mieć właściwe wdrożenie decyzji Trybunału, o to, aby przestać podważać te decyzje, które dotyczyły Trybunału Konstytucyjnego i jeżeli to zostanie zrobione, to będziemy iść dalej z różnymi innymi dyskusjami odnośnie reform w Polsce, ale też w zakresie bronienia poszczególnych elementów polityki (unijnej - red.) - powiedział.

- Nie prosimy o idealny system, (…), ale musimy przynajmniej zobaczyć taki ruch - dodał.

Unijny komisarz mówił także o tym, jak wykonanie wyroku TSUE wpłynęłoby na otrzymanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. - Ursula von der Leyen powiedziała jasno - to jest wdrożenie ostatniej decyzji TSUE. Chcemy mieć pewność, że jest ruch w kierunku lepszego poszanowania dla niezawisłego sądownictwa - mówił.

- Właściwa implementacja oznacza, że otrzymujecie te pieniądze bez żadnego problemu - podkreślił.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium