TVN24 | Polska

Chcą "pokazać, jak wygląda prawda". Zapowiadają kontrole w pięciu resortach i inspektoracie

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24, PAP
Tomczyk: politycy KO przeprowadzą kontrole w pięciu resortach
Tomczyk: politycy KO przeprowadzą kontrole w pięciu resortachTVN24
wideo 2/6
TVN24Tomczyk: politycy KO przeprowadzą kontrole w pięciu resortach

Rozpoczynamy szereg kontroli, chcemy pokazać prawdę. Rząd ukrywa afery, których skala jest ogromna - zapowiedział szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Jak mówił, politycy KO mają wejść do pięciu ministerstw i Inspektoratu Uzbrojenia.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk na zwołanej w piątek konferencji w Sejmie zapowiedział, że KO "rozpocznie szereg kontroli parlamentarnych, by pokazać, jak wygląda prawda". - A prawda to wróg numer jeden tego rządu, wróg numer jeden PiS-u. Wiemy doskonale, że ten rząd ukrywa afery. Skala afer jest ogromna - mówił.

- PiS zrobi wszystko, by każda niezależna instytucja w Polsce zniknęła, by opozycja zamilkła, by nie było wolnych mediów. Dzisiaj musimy zrobić wszystko, żeby ratować resztki wolności, resztki sprawiedliwości. Dzisiaj jest czas, by pokazać Polakom prawdę o działalności tego rządu - podkreślił Tomczyk.

Kontrole w pięciu resortach i inspektoracie

Jak sprecyzował, parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej przeprowadzą kontrole w:

- Ministerstwie Sprawiedliwości - kontrolę przeprowadzą Kamila Gasiuk-Pihowicz i Barbara Nowacka; - Ministerstwie Zdrowia - Michał Szczerba i Dariusz Joński; - Ministerstwie Edukacji Narodowej - Krystyna Szumilas i Piotr Borys; - Ministerstwie Aktywów Państwowych - Mirosław Suchoń i Marek Sowa; - Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Urszula Zielińska i Waldemar Sługocki; - Inspektoracie Uzbrojenia - Czesław Mroczek i Cezary Grabarczyk.

Gasiuk-Pihowicz: chcemy zbadać dokumenty dotyczące Funduszu Sprawiedliwości

Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała, że jeszcze w piątek uda się z Barbarą Nowacką do Ministerstwa Sprawiedliwości. - Fundusz Sprawiedliwości to nie jest prywatna kasa Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro i jego koledzy zdają się o tym zapominać. Dowiadujemy się o wydawaniu tych pieniędzy na sprawy, które nie mają nic wspólnego z pomocą ofiarom przestępstw. A po to ten fundusz został powołany - powiedziała.

- Oczekujemy przedstawienia nam wszystkich dokumentów dotyczących umów, które przekazują środki w kwocie powyżej miliona złotych. Będziemy chciały się zapoznać również z umową, która dotyczy podległego [ojcu - przyp. red.] Tadeuszowi Rydzykowi Centrum Ochrony Praw Chrześcijan - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sowa o kontrolach w ministerstwach
Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sowa o kontrolach w ministerstwachTVN24

Poinformowała jednocześnie, że ministerstwo już odmówiło wydania tych dokumentów. - Ale to nas nie zatrzyma. Obywatele mają prawo poznać prawdę - dodała.

Sowa i Suchoń spotkają się z Sasinem

Poseł Marek Sowa poinformował, że w piątek wraz z posłem Mirosławem Suchoniem w piątek mają się spotkać z ministrem aktywów państwowych wicepremierem Jackiem Sasinem. Będą chcieli otrzymać raport o zatrudnieniu przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy w spółkach skarbu państwa.

- Pan premier Sasin ma wyjątkową misję od niemal 10 miesięcy. Jest powiernikiem wszystkich kadrowych zawirowań w obozie Zjednoczonej Prawicy - powiedział Sowa. - Jestem przekonany, że ten raport będzie na nas czekał. Gdyby się tak nie stało, podejmujemy zobowiązanie, że taki raport zostanie przygotowany i wszystkie powiązania zostaną przedstawione - dodał parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej.

Szczerba: będziemy pytać o kwestię zabezpieczenia przed jesienną pandemią

Michał Szczerba zapowiedział, że z posłem Dariuszem Jońskim będą kontynuowali kontrolę w resorcie zdrowia.

- Cała Polska wie o kwestii respiratorów, koreańskich testów antygenowych, za które minister Szumowski przepłacił, a które nie są skuteczne - powiedział. - Ale będziemy również pytać o kwestię zabezpieczenia przed jesienną pandemią. Kwestia szczepionek przeciw grypie, które nie są dostępne, to będzie również przedmiot naszej kontroli - dodał.

Szczerba poinformował też, że minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił posłów na spotkanie, które ma się odbyć w piątek o godzinie 14. - Będziemy chcieli przedstawić pełen raport dotyczący naszej kontroli, będziemy apelować, by nieprawidłowości, które wykazaliśmy, nie powtórzyły się w przyszłości - mówił poseł.

Szumilas: zbadamy przygotowanie szkół do pandemii

Krystyna Szumilas mówiła, że z posłem Piotrem Borysem w ministerstwie edukacji będą badać przygotowanie szkół do pandemii, wyposażenie w maseczki i środki dezynfekujące. Będą chcieli też uzyskać odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczeni są uczniowie, którzy są chorzy na choroby współistniejące.

Krystyna Szumilas o kontroli w resorcie edukacji
Krystyna Szumilas o kontroli w resorcie edukacjiTVN24

Sługocki: skontrolujemy budowę promów i przekop Mierzei Wiślanej

Waldemar Sługocki powiedział, że wraz z Urszulą Zielińską, kontrolując "znikające" już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej będą chcieli zbadać program budowy promów, a także zapoznać się ze stanem realizacji przekopu Mierzei Wiślanej.

Będą też chcieli zapoznać się ze stanem spółek skarbu państwa w sektorze gospodarki morskiej, a także dowiedzieć się, ile statków pływa pod polską banderą.

Mroczek: pieniądze są wydawane, a wojsko sprzętu nie otrzymuje

Czesław Mroczek informował, że wraz z Cezarym Grabarczykiem w Inspektoracie Uzbrojenia będą chcieli zbadać stan uzbrojenia, bo "pieniądze są wydawane, a wojsko sprzętu nie otrzymuje". - Musimy przerwać tę patologię - powiedział. Zwracał też uwagę, że "minister Mariusz Błaszczak kupuje sprzęt za granicą, pomijając w ogóle polski przemysł obronny". - Chcemy sprawdzić dlaczego się tak dzieje - zaznaczył Mroczek. Poinformował, że posłowie będą też chcieli poznać szczegóły programu F-35, który "został utajniony przed parlamentem". - Nie zostawimy tak tego, parlament ma prawo znać prawdę, więcej - parlament ma obowiązek znać prawdę i przekazać ją opinii publicznej - powiedział Mroczek.

Autor:ads//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości