"Wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból po podpisaniu ustawy o in vitro" - oświadczyło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przypominają, że katolicy nie mogą stosować tej metody, "ponieważ kosztem urodzonej jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci".
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę ustawę o in vitro. Jednocześnie zapowiedział, że zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jednego z jej przepisów. Po podpisaniu ustawy Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało komunikat.
"Wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból" - piszą biskupi. Zaznaczają, że w przypadku leczenie bezpłodności nowe techniki medyczne powinny uszanować trzy podstawowe dobra: "prawo do życia i do integralności fizycznej każdej istoty ludzkiej od poczęcia aż do naturalnej śmierci; jedność małżeństwa, pociągającą za sobą wzajemne poszanowanie prawa małżonków do stania się ojcem i matką wyłącznie dzięki sobie; specyficznie ludzkie wartości płciowości, które wymagają, by przekazanie życia osobie ludzkiej nastąpiło jako owoc właściwego aktu małżeńskiego, aktu miłości między małżonkami".
Biskupi argumentują, że techniki przedstawiane jako pomoc do przekazywania życia "nie dlatego są do odrzucenia, że są sztuczne. Jako takie świadczą o możliwościach sztuki medycznej, jednak powinno się je oceniać pod kątem moralnym w odniesieniu do godności osoby ludzkiej, wezwanej do realizacji powołania Bożego, w darze miłości i w darze z życia".
Podkreślają, że w "świetle takiego kryterium należy wykluczyć wszelkie techniki sztucznego zapłodnienia (...) zastępujące akt małżeński”.
Odpowiedzialność moralna
Jak zaznacza Episkopat, odpowiedzialność moralną za to, co się stało, ponoszą prawodawcy, którzy dopuścili stosowanie metody in vitro, oraz zarządzający instytucjami służby zdrowia, w których się ją stosuje.
Biskupi zwracają uwagę, że papież zdecydowanie odrzuca różne formy "fałszywego współczucia", promującego aborcję, eutanazję, zapłodnienie in vitro oraz wykorzystywanie istnień ludzkich do przypuszczalnego ocalenia innych.
Leczenie lub adopcja
Biskupi przypominają, że - tak jak w przypadku aborcji - "katolicy nie mogą stosować in vitro, m.in. dlatego, że kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci". "W tej sytuacji zwracamy się do katolików oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, aby chronili każde życie ludzkie od chwili poczęcia, otaczając również opieką osoby narodzone przy zastosowaniu metody in vitro" - pisze Episkopat w komunikacie. Zachęca małżonków, którzy pragną potomstwa do adopcji, lub do podjęcia metod leczenia niepłodności, które "są godziwe z punktu widzenia moralnego".
Autor: js//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com