Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma zostać ministrem funduszy i polityki regionalnej w nowym rządzie Donalda Tuska. Politolożka i socjolożka była szefową sztabu wyborczego Polski 2050 Szymona Hołowni przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, a w przeszłości - między innymi pierwszą kobietą na stanowisku ambasadora Polski w Rosji. Co jeszcze warto wiedzieć o Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz?
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma stanąć na czele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w nowym rządzie Donalda Tuska. W czasie ostatnich wyborów parlamentarnych znalazła się w sztabie Polski 2050 Szymona Hołowni. Co warto o niej wiedzieć?
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rządzie Donalda Tuska
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z wykształcenia jest socjolożką. W 1994 roku ukończyła studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a pięć lat później obroniła rozprawę doktorską "Aktywność polityczna Polaków w latach 1989-1995" w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Podyplomowo studiowała również na Central European University w Budapeszcie i Pradze.
Kandydatka na nową ministrę Funduszy i Polityki Regionalnej w biogramie na stronie Polski 2050 Szymona Hołowni wskazuje, że z praktyki jest politologiem. Jeszcze przed ukończeniem studiów magisterskich rozpoczęła pracę w roli asystenta eksperta w Ośrodku Studiów Wschodnich. W latach 1994-2001 pracowała jako asystent, a następnie starszy asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Od 2001 do 2003 roku była adiunktem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Następnie była kierownikiem Działu Rosyjskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, a od 2011 roku pełniła funkcję stałego przedstawiciela OSW w Brukseli.
Pierwsza ambasadorka w Rosji
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w latach 2012-2014 sprawowała urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Odpowiadała wówczas za sprawy Polonii, współpracę rozwojową i problematykę wschodnią. W latach 2014-2016 była ambasadorką RP w Federacji Rosyjskiej. Wręczając Pełczyńskiej-Nałęcz nominację ambasadorską ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że jest ona pierwszą kobietą-ambasador w Rosji od czasów nawiązania stosunków dyplomatycznych w XVI wieku z ówczesnym Księstwem Moskiewskim.
- Pani minister była najdłużej urzędującym za mojej kadencji wiceministrem zajmującym się sprawami wschodnimi. Odpowiadała za niełatwe i chyba coraz trudniejsze relacje ze Wschodem, za polską pomoc rozwojową, gdzie zreformowaliśmy sposób przyznawania grantów, i pomoc polonijną, przejęliśmy olbrzymią odpowiedzialność od Senatu - mówił Sikorski w 2014 roku.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Polska 2050
Po zakończeniu służby dyplomatycznej w 2016 roku Pełczyńska-Nałęcz objęła stanowisko dyrektora programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego, a następnie funkcję dyrektora think tanku Forum Idei Fundacji Batorego.
Sprawowała ją do 2020 roku. W tym samym roku została dyrektorką Instytutu Strategie 2050, współpracującego z ruchem Polska 2050. Podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku była szefową sztabu wyborczego Polski 2050. Pełczyńska-Nałęcz odpowiedzialna była za strategię kampanii i koordynację zespołu, który poprowadził partię do wyborów.
Źródło: tvn24.pl