Wydatki Kancelarii Prezydenta przewidziane w projekcie budżetu na 2023 rok mają wynieść ponad 250 milionów złotych. To niemal 20 procent więcej niż w tym roku. Więcej środków zostanie przeznaczonych między innymi na podwyżki wynagrodzeń, remonty i energię.
Planowane na 2023 rok dochody i wydatki Kancelarii Prezydenta zaprezentował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich wiceszef KPRP Piotr Ćwik. - Po stronie dochodów projekt obejmuje kwotę 691 tysięcy złotych, zaś po stronie wydatków Kancelarii Prezydenta zapisana została w projekcie kwota 250 milionów 856 tysięcy złotych - poinformował prezydencki minister.
Ćwik przekazał, że projekt planu wydatków zakłada wzrost wydatków w porównaniu do tego roku o 38 milionów 611 tysięcy złotych. To niemal 20 procent. Wydatki zapisane w budżecie na 2022 rok wynosiły 212 milionów 245 tysięcy złotych.
Jak mówił prezydencki minister, zaplanowane wydatki mają na celu zapewnienie prawidłowej realizacji zadań i obejmują między innymi stałe obligatoryjne wydatki ponoszone przez kancelarię, przedsięwzięcia przewidywane do realizacji przez poszczególne biura KPRP w kolejnym roku, realizację zadań remontowych i inwestycyjnych niezbędnych, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie urzędu i administrowanych obiektów czy środki finansowe i działalność BBN.
Jakie będą największe wydatki Kancelarii Prezydenta?
Ćwik przekazał, że projekt planu wydatków budżetowych dla Kancelarii Prezydenta na rok 2023 obejmuje: wydatki bieżące - 197 milionów 666 tysięcy złotych, wydatki majątkowe - 12 milionów 71 tysięcy złotych, świadczenia na rzecz osób fizycznych - 1 milion 119 tysięcy złotych i dotację celową dla Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - 40 milionów złotych.
Wiceszef KPRP mówił między innymi, że kwota 4 milionów 275 tysięcy złotych, to "założony wzrost funduszu wynagrodzeń zgodnie z założeniami przyjętymi w przyszłorocznym budżecie w odniesieniu do państwowej sfery budżetowej - 7,8 procent".
Według prognoz, jak przekazał prezydencki minister, o 6 milionów 796 tysięcy złotych wzrosną wydatki "na dostawę energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu w Kancelarii Prezydenta oraz Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z uwagi na wzrost cen oraz kosztów nowej umowy na zakup energii elektrycznej".
- 2 miliony 146 tysięcy złotych to zwiększenie wydatków na remonty w obiektach administrowanych przez Kancelarię Prezydenta, w tym w szczególności na prace remontowe obiektu zabytkowego - Pałac Prezydencki przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków majątkowych o 3 miliony 104 tysiące, co wynika ze zmian zadań i zakresu planowanych do realizacji prac. Między innymi w ramach wydatków majątkowych zwiększono wydatki na inwestycje budowlane o 1 milion 454 tysiące, ale też zmniejszono wydatki na zakupy inwestycyjne - mówił Ćwik.
Prezydencki minister poinformował, że "540 tysięcy złotych założone w budżecie to jest zwiększenie wydatków głównie na nowe odznaczenia państwowe, które mogą być nadane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej". Dodał, że "wynika to z przyjęcia ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych i tego uprawnienia, które pan prezydent może realizować poprzez nadawanie odznaczeń Krzyża Świętego Floriana".
- Kwota 16 milionów 417 tysięcy to zmiana wydatków pozostałych w ramach bieżącej działalności, w tym między innymi na zakup usług świadczonych przez Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta, uwzględniając zaplanowany wzrost wynagrodzeń i pochodnych pracowników centrum. Tu mówimy przede wszystkim o wzroście minimalnego wynagrodzenia tych pracowników, którzy mają najniższe wynagrodzenia, o 13,5 procent, a także wpływ wysokiej inflacji, który został tutaj założony w tym właśnie wzroście wydatków - przekazał Ćwik.
Według "Faktu", który także opisał plan budżetu Kancelarii Prezydenta na 2023 rok jej obsada liczy 427 osób, podczas gdy w 2015 roku było to 379 osób.
Zaplanowane dochody Kancelarii Prezydenta
Ćwik poinformował, że w 2023 roku zaplanowane są dochody na poziomie 691 tysięcy złotych z źródeł: wpływy z najmu powierzchni i sal konferencyjnych - 391 tysięcy złotych, wpływy z rozliczeń i zwrotów wydatków z lat ubiegłych - 165 tysięcy złotych, wpływy z odszkodowań w ramach polis ubezpieczeniowych - 110 tysięcy i pozostałe - określone na poziomie 25 tysięcy złotych.
- Projekt planu dochodów zakłada wzrost wpływów o 181 tysięcy złotych w stosunku do planu przyjętego na rok 2022 i wzrost dochodów wynika głównie z planowanych wyższych dochodów z najmu pomieszczeń w ramach obiektów administrowanych przez Kancelarię oraz odszkodowań za szkody w imieniu Skarbu Państwa - powiedział minister w KPRP.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe etaty i wyższe płace. O około 80 procent więcej dla kancelarii premiera w 2023 roku
Pozytywna opinia komisji regulaminowej i spraw poselskich
Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała w środę projekt ustawy budżetowej na rok 2023 w części dotyczącej Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Sejmu oraz Krajowego Biura Wyborczego. Po wprowadzeniu poprawki pozytywnie zaopiniowano również projekt budżetu Kancelarii Senatu.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock