- Jeżeli dziś chcemy odejść od nienawiści, to musimy mieć empatię, musimy być otwarci, musimy mieć współczucie w sobie, zrozumienie dla innych - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Jolanta Hercog, opowiadając o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i autorka programu "Oneg Szabat" Jolanta Hercog przywoływała we "Wstajesz i weekend" w TVN24 wspomnienia więźniów z Auschwitz. W niedzielę przypada 74. rocznica wyzwolenia obozu.
- Dziewięć lat temu Marian Turski, łódzki Żyd, więzień Auschwitz-Birkenau, mówił, że w Auschwitz najgorszy nie był głód, nie najgorsze było zimno czy wszy. Najgorsze było poniżenie - podkreślała Hercog.
- Jeżeli dziś chcemy odejść od nienawiści, to musimy mieć empatię, musimy być otwarci, musimy mieć współczucie w sobie, zrozumienie dla innych - oceniła.
"Dziś w zasadzie każda nasza rozmowa jest edukacją"
Podkreślała, jak ważną rolę w kształtowaniu świadomości na temat wydarzeń sprzed 74 lat ma edukacja.
- Świadkowie odchodzą, ale zauważamy, że coraz więcej młodych ludzi jest zainteresowanych, czerpie tę wiedzę z relacji, z dokumentów, ze wspomnień - stwierdziła.
Mówiła, że "edukacja, którą organizuje na przykład Żydowski Instytut Historyczny, to edukacja prowadzona przez młode osoby, świetnych edukatorów, wybitnych historyków".
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeżeli mamy ostrzec świat, jeżeli ta historia ma się nie powtórzyć, to edukacja jest najważniejsza - mówiła. Dodała, że "dziś edukację możemy prowadzić na bardzo różnych polach, zarówno poprzez warsztaty, jak i oprowadzanie po wystawach".
Hercog stwierdziła, że "dziś w zasadzie każda nasza rozmowa jest edukacją".
Program Oneg Szabat
Hercog mówiła także o programie Oneg Szabat, mającym popularyzować wiedzę na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej poprzez udostępnianie dokumentów z tzw. Archiwum Ringelbluma. Program ruszył w 2017 roku.
Jak wskazywała Hercog, jego celem jest "upowszechnienie archiwum dla szerszego grona". - Przez 70 lat pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego konserwowali te dokumenty, zabezpieczali, a od kilku lat udostępniają je światu. Udostępniamy je w formie książkowej, przetłumaczyliśmy wszystkie dokumenty z jidysz, z niemieckiego, z hebrajskiego na polski. Jest to 38 pozycji książkowych - wyjaśniała.
- Udostępniamy je na wystawie stałej pod tytułem "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", udostępniamy je w internecie w formie skanów i w formie naukowych opracowań - wyliczała.
Obóz Auschwitz- Birkenau
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (http://www.tvn24.pl)
Autor: mjz//kg / Źródło: tvn24