"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

Źródło:
TVN24
Ekspert o różnicach w nowotworach dzieci i dorosłych
Ekspert o różnicach w nowotworach dzieci i dorosłychTVN24
wideo 2/6
Ekspert o różnicach w nowotworach dzieci i dorosłychTVN24

Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.

Prof. dr hab. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej i kierownik Katedry Pediatrii Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy mówił w TVN24 w niedzielę o nowotworach, które dotykają najmłodszych. - Najczęstsze nowotwory u dzieci to białaczki, chłoniaki i guzy mózgu. To jest zupełnie inna dystrybucja niż u dorosłych. Ja zresztą zawsze mówię - onkologia dziecięca to jest coś innego niż onkologia dorosłych - powiedział.

Lekarze zachęcają do szczepienia dzieci przeciw HPV. "Jest bardzo ważną profilaktyką onkologiczną"
Lekarze zachęcają do szczepienia dzieci przeciw HPV. "Jest bardzo ważną profilaktyką onkologiczną"Ada Wiśniewska/Fakty po Południu TVN24

Na co zwrócić uwagę

- Wiele chorób dziecięcych wynika z tego, co dzieci odziedziczą w genach i jakie mają predyspozycje - wyjaśniał profesor. - U dzieci praktycznie nie ma takich nowotworów jak rak płuca, rak żołądka, rak gruczołu piersiowego - dodał. Stwierdził też, że "dzieci są w stanie o wiele lepiej wytrzymać bardzo intensywne leczenie niż dorośli i w efekcie mamy dużo lepsze wyniki leczenia".

Zobacz "Dzwon zwycięzcy", reportaż Joanny Pawlińskiej o nierównej walce z nowotworem

- Na efekt końcowy leczenia dziecka składa się bardzo wczesna diagnoza, potem precyzyjna diagnoza, która jest robiona w szpitalu i właściwe leczenie - zaznaczył gość TVN24.

Jego zdaniem trudno określić, dlaczego wiele dzieci jest diagnozowanych późno. - Myślę, że warunkiem numer jeden jest świadomość społeczeństwa, świadomość rodzin, świadomość szkół, przedszkoli, żłobków, świadomość wszystkich tych ludzi, którzy pracują z dziećmi, żeby wcześnie zwracać uwagę na objawy, które mówią, że coś jest nie w porządku, a objawy wczesne nowotworów są zazwyczaj bardzo niecharakterystyczne i nic nie mówiące - ocenił.

Na pytanie, na co w takim razie należy zwrócić uwagę, opowiedział o utworzonym przez środowisko zbiorze objawów zaczynających się od liter w słowie "onkologia". - To jest O jak obrzęk, guz, N jak nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, K jak krwawienia, zmiany krwotoczne, O jak osłabienie, L leukokoria, czyli zmiana koloru źrenicy, O jak obniżenie masy ciała, G jak gorączka, I jak infekcja, A jak alarmujący ból - wyjaśnił. Zaznaczył, że "jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu".

Prof. Bohdan Maruszewski: dla onkologii dziecięcej gramy tak naprawdę po raz piąty
Prof. Bohdan Maruszewski: dla onkologii dziecięcej gramy tak naprawdę po raz piąty

"Każde dziecko to jest nasza przyszłość"

Profesor odniósł się również do badań udostępnionych przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Wynika z nich, że tylko poniżej 10 procent dzieci ma postawione rozpoznanie w pierwszym lub drugim stopniu, a ten odsetek w przypadku krajów Europy Zachodniej wynosi ponad 25 procent. Styczyński zaznaczył, że ważna jest każda akcja, każda rozmowa, każde spotkanie, gdzie rozmawiamy na temat nowotworów dziecięcych, ponieważ poprawia świadomość na ten temat. Wspomniał między innymi o wrześniu, który jest miesiącem świadomości onkologicznej oraz o finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Wydaje się, że takim pobocznym głównym celem było to, że poprawia się świadomość o onkologii dziecięcej, że o tym rozmawiamy, że o tym mówimy. Musimy o tym mówić, bo liczba dzieci w Polsce maleje. 30 lat temu było 10 milionów dzieci, w tej chwili jest 7 milionów dzieci i każde dziecko to jest nasza przyszłość - powiedział.

Profesor Młynarski: cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii jest bardzo duży
Profesor Młynarski: cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii jest bardzo dużyTVN24

Wspomniał też o różnicach między nowotworami dorosłych i dzieci. Jako główną wymienił to, jak szybko nowotwór się rozwija. - W uproszczeniu, dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia. Oczywiście nie wszystkie nowotwory takie są, ale jest ich kilka, tak szybko rosnących - wyjaśnił.

Duży stopień wyleczalności

Dobrą wiadomością są statystki dotyczące wyleczalności nowotworów dziecięcych. - Oczywiście onkologia jest tą brutalną dziedziną, że nigdy nie mogę powiedzieć, że coś będzie na 100 procent. Ale w onkologii dziecięcej wyleczalność w Polsce jest praktycznie rzecz biorąc lepsza niż średnia europejska, a w białaczkach dziecięcych mocno ją przekroczyliśmy. I to są dane sprzed kilku lat, a w tej chwili mamy jeszcze lepsze. Inaczej mówiąc, dzieci z nowotworami mają szansę na wyleczenie ponad 80 procent. Myślę, że u dorosłych to jest po prostu kosmos. Natomiast w przypadku białaczki limfoblastycznej, która jest najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego, ta wyleczalność sięga 90 procent. I to jest jedyny taki nowotwór w Polsce, gdzie Komisja Zdrowia Unii Europejskiej powiedziała, że wyleczalność w Polsce jest lepsza niż średnia europejska - mówił profesor.

Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu
Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personeluMarek Nowicki/Fakty TVN

Zaznaczył też, że "dziecko, czy jest leczone w Warszawie, czy w Bydgoszczy, czy w Monachium, czy w Rzymie, czy w Wiedniu, jest tak samo leczone". - Mamy te same zasady, jeżeli chodzi o monitorowanie i punkty decyzyjne w leczeniu i to przekłada się na sukces w leczeniu. Ponieważ ten sukces w leczeniu to nie jest spektakularny jeden lek, ale to jest wiele czynników od rozpoznania do leczenia i monitorowania - dodał.

Autorka/Autor:mart/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pijany kierowca samochodu osobowego wjechał w kobietę z dwójką dzieci. Do wypadku doszło na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Monte Cassino i Katowickiej w Opolu.

Pijany kierowca potrącił kobietę z dziećmi na przejściu dla pieszych

Pijany kierowca potrącił kobietę z dziećmi na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvn24.pl, RMF

Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w 2023 roku, gdy sprzęt jadący na Ukrainę nie mógł zostać wyładowany, pokazuje, że powinniśmy skupić się, żeby bezpieczeństwo, również militarne w portach było zapewnione - powiedział w studiu "Superwizjera" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zapowiedział, że resort będzie analizować możliwości nawet pierwokupu chińskich terenów w porcie w Gdyni.

Chińczycy w Gdyni. "Duża szansa na uporządkowanie tej sytuacji"

Chińczycy w Gdyni. "Duża szansa na uporządkowanie tej sytuacji"

Źródło:
TVN24

Donald Trump ogłosił w sobotę wieczorem, że amerykańskie wojsko rozpoczęło "zdecydowaną i potężną" operację militarną przeciwko wspieranym przez Iran jemeńskim rebeliantom Huti. Lokalne władze poinformowały o co najmniej dziewięciu cywilach zabitych w nalotach na stolicę Jemenu, Sanę.

"Zdecydowana i potężna" operacja wojskowa. Rozkaz Trumpa

"Zdecydowana i potężna" operacja wojskowa. Rozkaz Trumpa

Źródło:
PAP

Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego - przekazała w sobotę wieczorem Telewizja Republika. Informację o jej śmierci potwierdził prezes PiS. 12 marca była przesłuchiwana jako świadek w śledztwie dotyczącym "dwóch wież". Komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Kaczyńskiego

Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Heorhij Tychyj nazwał przywódcę Białorusi Alaksandra Łukaszenkę "karaluchem". Wcześniej Łukaszenka nazwał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "gnidą".

"Karaluch" kontra "gnida". Reakcja na słowa Łukaszenki

"Karaluch" kontra "gnida". Reakcja na słowa Łukaszenki

Źródło:
PAP

Sytuacja na północy Włoch jest trudna. Ulewne deszcze doprowadziły do powstania rozległych powodzi i osunięć ziemi w regionach Toskania i Emilia-Romania. Ekipy ratunkowe wciąż próbują dostać się do ludzi uwięzionych w zalanych domach.

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino, meteo.it

Włoska ambasadorka we Francji Emanuela D'Alessandro była na rozmowie resorcie spraw zagranicznych w Paryżu. Powodem wizyty w MSZ były niedawne wypowiedzi włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego na temat prezydenta Emmanuela Macrona - podał dziennik "Le Figaro". Lider Ligi nazwał Macrona "szaleńcem".

"W Paryżu jest szaleniec". Echa kontrowersyjnej wypowiedzi

"W Paryżu jest szaleniec". Echa kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
PAP

Około tysiąc osób zebrało się przed amerykańskim konsulatem w Nuuk, stolicy Grenlandii. Protestowano w związku z wypowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa o przejęciu wyspy.

Jeden z największych protestów w historii wyspy

Jeden z największych protestów w historii wyspy

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakazujące maksymalne ograniczenie działań i personelu Agencji do spraw Globalnych Mediów, odpowiedzialnej za media dla zagranicy, w tym Radio Swoboda/Radio Wolna Europa i Głos Ameryki. Już wcześniej doszło tam do zwolnień na polecenie Elona Muska. "New York Times" komentuje, że to kolejna decyzja prezydenta, która "testuje granice jego uprawnień".

Decyzja, która "testuje granice uprawnień" Trumpa. Chodzi o Radio Wolna Europa

Decyzja, która "testuje granice uprawnień" Trumpa. Chodzi o Radio Wolna Europa

Źródło:
PAP

Mateusz Morawiecki poparł George Simiona w wyborach na prezydenta Rumunii. To lider jawnie prorosyjskiej i antyeuropejskiej partii AUR - podkreślił w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Były premier odniósł się do komentarza obecnego szefa rządu.

"Już nawet nie udają". Tusk o Morawieckim w Rumunii

"Już nawet nie udają". Tusk o Morawieckim w Rumunii

Źródło:
PAP

Po przejściu przez Polskę chłodnego frontu atmosferycznego, który przyniesie między innymi opady śniegu, zrobi się zimno. Temperatura może nocami spaść lokalnie do -14 stopni. - Będzie to prawdopodobnie ostatni zimowy epizod marca - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Może nas czekać "ostatni zimowy epizod marca"

Może nas czekać "ostatni zimowy epizod marca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rakieta manewrująca Długi Neptun została przetestowana i z powodzeniem użyta w walce - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że pocisk uderzył w cel oddalony o tysiąc kilometrów.

"Nowy ukraiński pocisk, celne uderzenie"

"Nowy ukraiński pocisk, celne uderzenie"

Źródło:
PAP

Przywódcy i czołowi politycy zebrali się na wirtualnym spotkaniu zwołanym przez premiera Wielkiej Brytanii, by omówić sprawę Ukrainy i negocjacji pokojowych. - Będziemy nadal naciskać na Rosję, wysyłać pomoc wojskową na Ukrainę oraz zaciskać sankcje, aby osłabić rosyjską machinę wojenną - oświadczył Keir Starmer po wideokonferencji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że "Putin okłamuje wszystkich na temat sytuacji na froncie".

"Naciskanie na Rosję" i "zaciskanie sankcji". Liderzy zaplanowali kolejne spotkanie

"Naciskanie na Rosję" i "zaciskanie sankcji". Liderzy zaplanowali kolejne spotkanie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 92 pod Ożarowem Mazowieckim. W samochód Ochotniczej Straży Pożarnej uderzyła ciężarówka. W zdarzeniu uczestniczyły również dwa auta osobowe. Pięć osób trafiło do szpitala.

Tir wjechał w wóz strażacki i samochody. Wielu rannych

Tir wjechał w wóz strażacki i samochody. Wielu rannych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady dotarły nawet do najgłębszego punktu Morza Śródziemnego. Podczas wyprawy naukowej do Głębi Calypso uwagę badaczy zwróciły puszki, butelki i worki na śmieci zaściełające dno. To prawdopodobnie jeden z najbardziej zaśmieconych punktów na morskiej mapie Ziemi.

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Źródło:
PAP, Universitat de Barcelona

Skrajnie niebezpieczna sytuacja na Autostradzie A4 koło Ropczyc (woj. podkarpackie). Policjanci zatrzymali 87-letniego kierującego jadącego drogą pod prąd. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a o jego losie zadecyduje sąd.

87-latek jechał pod prąd autostradą. Jego tłumaczenie szokuje

87-latek jechał pod prąd autostradą. Jego tłumaczenie szokuje

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska influencerka opuściła Australię po opublikowaniu w sieci nagrania, na którym podnosi małego wombata. Film wywołał oburzenie wśród obrońców przyrody - widać na nim, jak niewłaściwie trzymany maluch rozpaczliwie woła swoją matkę. Wombaty są chronione w Australii, a zakłócanie ich spokoju to łamanie prawa.

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Źródło:
CNN, ABC News, PAP, BBC

"Telewizja uczy dzieci nienawiści!", "spot propagandowy uczy najmłodszych donosicielstwa" - komentują internauci, oburzeni rzekomą reklamą, która miała się ukazać w ukraińskiej stacji dla dzieci. Przestrzegamy: to fałszywka. I kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji uderzającej w Ukrainę.

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

Źródło:
Konkret24

Maciej Sokołowski i Beata Płomecka dyskutowali w podcaście "Szczyt Europy" o unijnej reakcji na cła nałożone przez USA. Chodzi o cła odwetowe na towary o wartości około 26 miliardów euro. - Mnie to wręcz zaszokowało, że unijni urzędnicy tak dokładnie wzięli pod uwagę produkty, w które chcą uderzyć - przyznał nasz brukselski korespondent. Całość jest dostępna w TVN24 GO.

"To był komunikat wysłany prosto do Waszyngtonu"

"To był komunikat wysłany prosto do Waszyngtonu"

Źródło:
TVN24
Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o gorących kinowych premierach - "Mickey 17" i "Bogini Partenope" oraz wyjątkowym albumie Iron Maiden z okazji 50-lecia zespołu.

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Źródło:
tvn24.pl