Co dalej z projektami w sprawie aborcji? "Potrafimy być jak jedna pięść"

Źródło:
TVN24
"Potrafimy być jak jedna pięść". Komisja za projektem Lewicy dotyczącym aborcji
"Potrafimy być jak jedna pięść". Komisja za projektem Lewicy dotyczącym aborcjiTVN24
wideo 2/12
"Potrafimy być jak jedna pięść". Komisja za projektem Lewicy dotyczącym aborcjiTVN24

Sejmowa komisja nadzwyczajna przyjęła we wtorek jeden z projektów dotyczących aborcji. Przewodnicząca Dorota Łoboda (KO) zapewniała jeszcze przed obradami, że "poprawki zostały uzgodnione w gronie koalicjantek" i wierzy w przegłosowanie propozycji. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny (Lewica) oświadczył zaś, że za projektem stoi cały resort. Teraz projekt wraca do Sejmu.

We wtorek po południu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.

CZYTAJ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

Na wtorkowych obradach przyjęto z poprawkami poselski projekt o zmianie ustawy Kodeks karny. To projekt Lewicy, który zakłada depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z terminacją ciąży w Polsce. W głosowaniu zdecydowano też, że Anna Maria Żukowska z Lewicy przedstawi sprawozdanie komisji na sali plenarnej.

ZOBACZ PROJEKT LEWICY O ZMIANACH W KODEKSIE KARNYM >>>

Sejmowa komisja nadzwyczajna przyjęła jeden z projektów o aborcji. To projekt Lewicy o zmianach w Kodeksie karnym
Sejmowa komisja nadzwyczajna przyjęła jeden z projektów o aborcji. To projekt Lewicy o zmianach w Kodeksie karnymTVN24

"Potrafimy być jak jedna pięść"

Po posiedzeniu komisji jej szefowa Dorota Łoboda (KO) wskazywała, iż "koalicja 15 października pokazała, że jest jednością w tej sprawie". - Zagłosowaliśmy za tym projektem, bo to jest dobry projekt. I mamy nadzieję, że on dalej będzie przechodził przez Sejm - dodała.

Jak mówiła, "dla nas był to niezwykle ważny projekt i bardzo się cieszymy, że zyskał pozytywną opinię". - I naprawdę jesteśmy z tego bardzo dumne - zaznaczyła.

Zapowiedziała również, że "oczywiście na tym nie poprzestajemy". - Przystąpimy w lipcu do procedowania projektów dotyczących prawa do przerywania ciąży do dwunastego tygodnia - przekazała.

Anna Maria Żukowska oceniła natomiast, że "to jest naprawdę kamień milowy". - To jest wyjątkowy dzień, przełomowy. Bo pierwszy raz od 1996 roku projekt dotyczący liberalizacji praw reprodukcyjnych - wprawdzie dotyczący Kodeksu karnego - przeszedł pozytywnie przez pierwsze czytanie. Wyszedł z komisji i wraca do Sejmu. Jako koalicja rządząca pokazaliśmy determinację, mobilizację oraz to, że potrafimy być jak jedna pięść - powiedziała.

Przewodnicząca przekonuje: szable mam policzone

Przewodnicząca nadzwyczajnej komisji Dorota Łoboda (KO) jeszcze przed posiedzeniem mówiła, że "szable ma policzone". - Wszystkie poprawki zostały uzgodnione w gronie koalicjantek i liczę na to, że dzisiaj tych głosów wystarczy do tego, żeby przegłosować projekt dotyczący dekryminalizacji aborcji, czyli zmian w Kodeksie karnym, które sprawią, że osoba, która pomaga kobiecie w przerwaniu ciąży - co nie jest w Polsce przestępstwem, przerwanie własnej ciąży przestępstwem nie jest - nie będzie karana karą więzienia - powiedziała.

Na uwagę, że głosy w Polskim Stronnictwie Ludowym są podzielone i pytanie, czy jest pewna, że w związku z tym uda się uzbierać większość do przyjęcia projektu na komisji, odparła: - Wiem, które posłanki są za, które są przeciw. Wiem, że Trzecia Droga jest w tej kwestii podzielona i tu rzeczywiście różnica zdań jest też w samym PSL-u.

- To, co my cały czas tłumaczymy, to jest historia o tym, że karane na przykład ograniczeniem praw rodzicielskich są matki, które pomogą swojej 16-letniej córce zdobyć tabletki do przerwania niechcianej ciąży - dodała. Jej zdaniem "to prawo jest niedostosowane do rzeczywistości". - Ono karze osoby za to, że wspierają najbliższe sobie kobiety w decyzji, którą te kobiety mają prawo podjąć - zauważyła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ TEKST PREMIUM: Annie Ernaux dla tvn24.pl: Prawo do aborcji jest kluczowe. Wierzę, że wasza sytuacja w końcu się zmieni

Łoboda była też pytana, czy sądzi, że prezydent podpisałby taką ustawę, nawet gdyby udało się przyjąć ją na komisji. - Będziemy prezydenta oczywiście przekonywać tymi samymi argumentami. Mówiąc o tym, że przerwanie własnej ciąży przestępstwem nie jest. Więc dlaczego polskie prawo karze kogoś, kto pomaga w czymś, co przestępstwem nie jest? - pytała.

Wiceminister o rządowym porozumieniu."Nie będzie sprzeciwu żadnej ze stron"

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny (Lewica) wskazywał zaś, że jest to projekt, za którym stoi cały resort. - My się opowiadamy jako ministerstwo jak najbardziej za tym projektem, żeby on jak najszybciej był procedowany, żeby dostał zielone światło, pojawił się w Sejmie - powiedział w rozmowie z reporterką TVN24 Mają Wójcikowską, dodając, że "dobrze by było, gdyby dzisiaj taka decyzja zapadła".

Sejmowa komisja nadzwyczajna zajmuje się projektami o aborcji. Wiceminister o rządowym porozumieniu
Sejmowa komisja nadzwyczajna zajmuje się projektami o aborcji. Wiceminister o rządowym porozumieniuTVN24

- Natomiast co do pozostałych projektów, to wiemy, że tutaj jest potrzebna dłuższa praca i doprecyzowanie stanowisk - przyznał.

Dopytywany, czy na omawiane we wtorek propozycje Lewicy jest wspólna zgoda rządu, przekonywał, że "tak, to jest stanowisko, które my prezentujemy jako ministerstwo". - Sądzę, że nie będzie tutaj sprzeciwu żadnej ze stron. Po stronie oczywiście koalicji - zastrzegł.

ZOBACZ TEŻ: Komisja nadzwyczajna zdecydowała o wysłuchaniu publicznym projektów w sprawie aborcji

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W płomieniach stanęła hala o wymiarach 100 na 100 metrów znajdująca się przy nabrzeżu. W akcji gaśniczej uczestniczą 53 zastępy straży pożarnej. - To jeden z największych pożarów w ostatnich latach w Gdańsku - podkreśla kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Akcję komplikuje fakt, że płomienie dotarły do miejsca, gdzie składowane były substancje ropopochodne.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Największy pożar w Gdańsku od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl