TVN24 | Polska

Jak pomóc uchodźcom? Poradnik i lista organizacji

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
tvn24.pl
"Ogrzewalnia" w Michałowie
"Ogrzewalnia" w MichałowieTVN24
wideo 2/21
TVN24"Ogrzewalnia" w Michałowie

Pomóc migrantom można na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest przekazanie darowizny, ale można też zaangażować się w wolontariat. Umożliwiają to organizacje pozarządowe działające na rzecz uchodźców. Pieniądze przeznaczane są między innymi na transporty humanitarne, schronienie, pomoc medyczną i prawną, a także integrację ze społeczeństwem przyjmującym.

Organizacji, których celem lub jednym z nich jest pomoc uchodźcom, jest wiele. Poniżej zamieszczamy listę oraz informacje dotyczące działalności i sposobów wsparcia części z nich. 

Przed decyzją o formie zaangażowania w pomoc uchodźcom warto zapoznać się z prowadzonymi akcjami na stronach organizacji lub skontaktować się z nią bezpośrednio. Niektóre przedsięwzięcia związane z pomocą uchodźcom są ograniczone w czasie.

MIGRANCI I UCHODŹCY W EUROPIE >>>

Caritas Polska

Prowadzi akcje związane z pomocą humanitarną zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski. Prowadzi Centra Pomocy Uchodźcom i Migrantom w Szczecinie, Kaliszu i Warszawie, które zapewniają systematyczną pomoc w zakresie integracji międzykulturowej, doradztwa zawodowego, pomoc psychologiczną, prawną, zajęcia w świetlicach, pakiety edukacyjne. Caritas diecezjalne realizują samodzielnie pomoc dla uchodźców (Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Poznańskiej). Od początku obecnego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając między innymi żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce.

Informacje o aktualnie prowadzonych akcjach na stronie caritas.pl. Zobacz, jak wesprzeć finansowo wybrany cel.

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Polsce (jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża) działa od w 1919 roku. Pod obecną nazwą działa od 1927 roku. Pomaga ofiarom klęsk, katastrof i konfliktów zbrojnych.

Organizacja czeka na zezwolenie władz na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, aby móc prowadzić tam działania pomocowe. Dotychczas - mimo apeli i próśb - takiej zgody nie otrzymała.

PCK prowadzi zbiórkę darów rzeczowych, które pomagają w tworzeniu pakietów pomocowych dla migrantów. Dary są przyjmowane w Oddziałach PCK w całej Polsce: Zobacz listę oddziałów

Obecnie najpotrzebniejsze są: kurtki, polary, swetry, grube skarpetki, ciepłe obuwie, czapki, szaliki, koce i śpiwory. Odzież i buty powinny być nowe bądź używane, ale nadające się do bezpośredniego przekazania. PCK przyjmuje także żywność wysokoenergetyczną typu batony, czekolady, suszone owoce oraz artykuły spożywcze typu pasztety i inne konserwy drobiowe, konserwy rybne, suchary, wafle ryżowe i tym podobne.

Organizację można wesprzeć także finansowo, na konto o numerze: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "Na ratunek uchodźcom".

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć

Stowarzyszenie działa na rzecz ochrony praw człowieka, przede wszystkim świadcząc bezpłatną pomoc prawną osobom z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i dyskryminacją, w tym osobom ubogim, ofiarom przemocy domowej, cudzoziemcom i uchodźcom. Prowadzi także monitoringi przestrzegania standardów praw człowieka oraz realizuje projekty badawcze i edukacyjne.

Możesz wesprzeć fundację wpłacając darowiznę: www.pomocprawna.org. Chcesz dołączyć do organizacji w ramach wolontariatu? Zobacz, jak to zrobić.

Lekarze Bez Granic

Międzynarodowa akcja zrzeszająca lekarzy różnych narodowości i specjalności. Leczą oni ludzi w miejscach ogarniętych konfliktami zbrojnymi oraz w miejscach, gdzie pomoc lekarska jest szczególnie potrzebna i trudno dostępna.

Chcesz przekazać darowiznę? Wejdź na stronę donate.doctorswithoutborders.org. 

By zapewnić opiekę medyczną milionom ludzi cierpiących w wyniku kryzysów humanitarnych w ponad 80 krajach świata, Lekarze Bez Granic poszukują wykwalifikowanych kandydatów zainteresowanych pracą w terenie. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Fundacja KALEJDOSKOP KULTUR

Fundacja KALEJDOSKOP KULTUR jest platformą dialogu międzykulturowego. Powstała jako inicjatywa osób i organizacji reprezentujących różne narody i grupy etniczne. Jej misją jest aktywizacja społeczna i obywatelska imigrantów, cudzoziemców oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Promuje prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie, wolność, demokrację. 

Tu znajdziesz więcej informacji i kontakt do do fundacji: http://kalejdoskopkultur.pl/

Fundacja Ocalenie

Działająca od 2000 roku fundacja wspiera migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju. Działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Prowadzi między innymi Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie i w Łomży, świetlicę dla dzieci uchodźczych w Łomży, a także uczy bezpłatnie języka polskiego. 

Chcesz wesprzeć fundację? ZOBACZ JAK WPŁACIĆ ŚRODKI

Chcesz dołączyć do wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji Ocalenie? Sprawdź aktualne ogłoszenia o wolontariacie lub napisz na wolontariat@ocalenie.org.pl.

Fundacja dla Somalii

Fundacja działa na rzecz promowania dialogu międzykulturowego oraz integracji imigrantów ze społeczeństwem przyjmującym. Skupia się przede wszystkim na aktywizacji zawodowej cudzoziemców oraz promowaniu różnorodności kulturowej w miejscu pracy. 

Chcesz wesprzeć działania fundacji? Darowiznę można przekazać numer konta: Bank Zachodni WBK 72 1090 2851 0000 0001 1732 4583.

Więcej informacji o działalności fundacji na stronie: https://fds.org.pl

Fundacja dla Wolności

Fundacja adresuje swoje najważniejsze działania do cudzoziemców. Promuje różnorodność kultur i światopoglądów oraz działa na rzecz integracji i poprawy sytuacji uchodźców, migrantów, kobiet i innych grup zagrożonych wykluczeniem. Swoje zadania dzieli na trzy obszary: sport (np. poprzez wykorzystywanie piłki nożnej do przełamywania uprzedzeń i szukania wspólnego języka dla różnych grup), integracja, edukacja międzykulturowa.

Działania fundacji można wspierać przez Patronite lub przekazując jeden procent podatku - tutaj fundacja udostępnia instrukcję. Pod adresem https://www.fundacjadlawolnosci.org znajduje się więcej informacji na temat działalności fundacji i aktywnościach przez nią organizowanych.

Polska Akcja Humanitarna

PAH istnieje od 1992 roku, działa w miejscach, w których wybuchają kryzysy humanitarne: katastrofy naturalne i konflikty zbrojne. Do pomocy humanitarnej w zagrożonych miejscach PAH angażuje głównie miejscowych specjalistów.

W związku z sytuacją humanitarną na granicy polsko-białoruskiej Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę pieniężną na pomoc dla migrantów. Zebrane środki mają zostać wykorzystane m.in. do zakupu żywności, ubrań, koców, śpiworów, termosów i środków opatrunkowych. Zakupiona pomoc rzeczowa ma być przekazywana organizacjom i instytucjom działającym na miejscu, które pomagają osobom zagrożonym zawróceniem na granicę i noclegiem w lesie. Zebrane środki pieniężne mają zostać także użyte do zakupu najpotrzebniejszych produktów dla osób, które przebywają ośrodkach dla cudzoziemców. 

Wesprzyj pomoc PAH dla migrantów można przelewem na numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "SOS Granica" lub poprzez stronę. Zobacz, jak jeszcze możesz pomóc Polskiej Akcji Humanitarnej.

Polska Misja Medyczna

Organizacja niesie pomoc medyczną w najbardziej potrzebujących krajach świata, m.in. w Syrii, Irackim Kurdystanie, Senegalu, Jordanii. Polska Misja Medyczna uruchomiła między innymi zbiórkę pieniędzy na zakup najbardziej potrzebnych leków i środków ratujących życie dla Afgańczyków.

Chcesz pomóc? Wejdź na stronę: https://pmm.org.pl/chce-pomoc

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Misją PCPM jest niesienie pomocy humanitarnej, rozwojowej i ratunkowej osobom potrzebującym na całym świecie. Koncentruje się między innymi na zapewnieniu schronienia i wparciu finansowym dla uchodźców. 

Organizacja zaznacza, że dzięki zaangażowaniu Polaków zorganizowała transport żywności terapeutycznej do Sudanu Południowego i zapewniła dach nad głową uchodźcom z Syrii.

Zobacz, w jaki sposób możesz wesprzeć PCMP na stronie https://pcpm.org.pl/wesprzyj-pcpm

Wolna Syria

Celem fundacji jest pomoc syryjskim uchodźcom oraz innym osobom poszkodowanym w konflikcie w Syrii. Fundacja wysłała 57 ton pomocy humanitarnej do prowincji Idlib, Hama, Aleppo i Damaszku. Fundacja uczestniczyła również m.in. w zbiórce pieniędzy na budowę szpitala przy granicy turecko-syryjskiej i przeprowadzenie operacji medycznych dla rannych uchodźców z Syrii przebywających w Libanie.

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę na numer konta: ALIOR Bank S.A. 41 2490 0005 0000 4530 5518 9531. Więcej informacji na stronie www.wolnasyria.org.

Pomoc na miejscu

W remizie strażackiej w Michałowie zorganizowano tak zwaną "ogrzewalnię" dla migrantów, w której można znaleźć ubrania, koce termiczne, śpiwory, jedzenie, ciepłe napoje, materace czy środki higieniczne, a także ogrzać się. Na miejsce dary przynoszą lokalni mieszkańcy, ale też aktywiści.  

Drogę do "ogrzewalni" można znaleźć dzięki pomocy rozwieszonych plakatów. Aktywiści pobierają też dary i zanoszą je do potrzebujących migrantów.

Autor:js

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości