Jak-40, rozbójnicy, demony i zabawki PRL. Tłumna Noc Muzeów

Aktualizacja:
Tłumy na Nocy Muzeów w Warszawie
Tłumy na Nocy Muzeów w Warszawie
tvn24
Noc Muzeów odbyła się w całej Polscetvn24

Wejście na pokład Jaka-40, oglądanie apartamentu Gorbaczowa, nadmorska piracka bitwa, wystawa zabawek z PRL, a nawet duchy i demony w kopalniach - to część atrakcji, które czekały na zwiedzających podczas 10. Nocy Muzeów. Na setki imprez i nocne zwiedzanie zapraszały nie tylko placówki muzealne. Tylko w Warszawie w akcji udział wzięło 210 placówek.

W Tychach nawarzyli sobie piwa
W Tychach nawarzyli sobie piwatvn24

WARSZAWA Z kolei stołeczne muzea i instytucje historyczne przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji, zorganizowano m.in. gry i zajęcia edukacyjne, zaprezentowano sprzęt wojskowy, a także przybliżono warsztat pracy archiwisty.

Do miejsc, które w tym roku można było odwiedzić podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy, zaliczyć można nowo powstały gmach Muzeum Historii Żydów Polskich, siedzibę ministerstwa kultury oraz Stadion Narodowy. Muzeum Historii Żydów Polskich, którego budynek został uroczyście otwarty 19 kwietnia, w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Noc Muzeów zainaugurowało debatą "architektoniczną", poświęconą inspiracjom, symbolice i przeznaczeniu placówki.

"Zagraj i zbuduj swoje miasto"

Pod hasłem "Zagraj i zbuduj swoje miasto" atrakcje dla zwiedzających w Noc Muzeów przygotowało Muzeum Historii Polski. W ogrodzie obok tymczasowej siedziby placówki (przy ul. Senatorskiej) warszawiacy i turyści mogli wziąć udział w grach planszowych, których założeniem było planowanie i budowa średniowiecznych osad oraz miast.

Z kolei jednym z największych wydarzeń Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie był pokaz publiczności, po ponad dwóch latach, prac konserwatorskich tryptyku Ecce Homo Maartena van Heemskercka. Muzeum można było zwiedzać do godziny trzeciej nad ranem.

Weszli na pokład Jaka-40

Na frekwencję nie mogło narzekać w sobotę Muzeum Wojska Polskiego, które zorganizowało ekspozycję plenerową sprzętu wojskowego. Kolejki ustawiały się m.in. przed myśliwcem Mig-29 oraz samolotem szturmowo-bombowym Su-22. Atrakcją było wejście na pokład pasażerskiego Jaka-40 z 36 specjalnego pułku lotnictwa - to ten samolot wylądował w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Ostatni raz w Noc Muzeów można było za to zwiedzić archiwum w gmachu Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Towarowej, z którego instytut niebawem się wyprowadza.

Natomiast oferta Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji Nocy Muzeów obejmowała prezentację obyczajów i kultury przedwojennej stolicy.

Z kolei w Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy publiczności została zaprezentowana Sala Chorągwiana. Salę tę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych - od Grunwaldu po Solidarność. Jedną z grup zwiedzających Pałac osobiście oprowadził po swojej siedzibie Bronisław Komorowski. Zwiedzić można było też gmach Sejmu, Senatu, Belweder, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i gabinet prezydent m.st. Warszawy.

O NOCY MUZEÓW W STOLICY CZYTAJ TEŻ NA TVNWARSZAWA.PL

ŚLĄSK Województwo śląskie zaoferowało swoim mieszkańcom wiele atrakcji rodem z horroru. W Kopalni w Zabrzu duchy zapowiedziały strajk pod ziemią, z kolei w skansenie w Chorzowie na zwiedzających czyhały demony. Za to filmy grozy i ścieżkę strachu zorganizowano w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.

Amatorzy nocnego zwiedzania skorzystać mogli też z nocnej wizyty w rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle (woj. śląskie), gdzie obejrzeć można było m.in. pokój prezydenta prof. Ignacego Mościckiego. Po północy goście przekonali się, czy rzeczywiście - jak utrzymują przewodnicy - w apartamentach rezydencji pojawia się jego duch.

WROCŁAW

Noc Muzeów we Wrocławiu zainaugurował minister kultury Bogdan Zdrojewski. Atrakcją Nocy Muzeów we Wrocławiu było wystawienie w Muzeum Narodowym Portretu Infantki Małgorzaty Teresy, dzieła Diego Velazqueza z lat 50. XVII w., które zostało wypożyczone z wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki. RZESZÓW Na rzeszowską Noc Muzeów przygotowano między innymi takie atrakcje, jak wystawa prezentująca twórczość Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, pokaz niekonwencjonalnych metod wyrobu masła i film niemy o życiu mieszkańców jednej miejscowości. Na zwiedzających, którzy tłumnie odwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, czekali bohaterowie popularnych filmów animowanych, m.in. Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka, Kucharz Bartolini czy tajemniczy Don Pedro szpieg z Krainy Dreszczowców. Ich wizerunki pokazano na projektach, szkicach, foliach i plakatach.

Nietypowy pokaz mody we wrocławskim muzeum
Nietypowy pokaz mody we wrocławskim muzeumtvn24

LUBLIN Z kolei w Lublinie w Muzeum Lubelskim na zwiedzających czekała wystawa archeologiczna obrazująca życie ludzi na terenach Lubelszczyzny w najdawniejszych czasach.

Na wystawie zatytułowanej "Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej" zgromadzono kilkaset zabytków znalezionych na terenie Lubelszczyzny pochodzących z czasów od epoki paleolitu, sięgającej 200 tys. lat przed naszą erą, do 1250 r. naszej ery.

Można było na niej zobaczyć m.in. naszyjnik z muszli sprzed około 6 tys. lat znaleziony w okolicach Hrubieszowa, kamienny topór sprzed około 5 tys. lat wykopany pod Łęczną, krzemienną siekierę z tego samego okresu z okolic Opola Lubelskiego oraz fragment naczynia glinianego, zdobionego rzeźbą wołów w jarzmie, z okolic Lublina, który też liczy sobie co najmniej 4,5 tys. lat.

Prezydent oprowadzał zwiedzających po Pałacu Prezydenckim
Prezydent oprowadzał zwiedzających po Pałacu Prezydenckimtvn24

ŁÓDŹ W tym roku do akcji w Łodzi zgłosiło się ponad 40 placówek, wśród których były nie tylko muzea. Przed wieloma z nich ustawiały się długie kolejki. Co godzinę grupa licząca 250 osób była wpuszczana do Muzeum Miasta Łodzi mieszczącego się w Pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej. Po wejściu każdej grupy szybko formowała się kolejka oczekujących na następne otwarcie drzwi muzeum, które następowało o pełnej godzinie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też propozycje przygotowane przez studio Se-ma-for. Całe rodziny przychodziły m.in. na projekcje starych i nowych produkcji tej wytwórni. Przygody kota Filemona, pingwina Pik-Poka czy wróbla Ćwirka oglądali razem zarówno starci jak i najmłodsi zwiedzający. Długa kolejka stała też przed Radiem Łódź, które z okazji Nocy Muzeów otworzyło dla słuchaczy swoją siedzibę. POZNAŃ

Tysiące osób uczestniczyło z kolei w sobotniej Nocy Muzeów w Poznaniu. Ambicją wielu osób było w sobotę odwiedzenie jak największej liczby otwartych muzeów. Wobec tego oblężenie przeżywały nie tylko muzea, ale także Centrum Kultury Zamek, gdzie prezentowano najlepsze prasowe zdjęcia świata, i poznański oddział IPN, który pokazał m.in. zabawki z czasów PRL. Tłumy odwiedziły w sobotę Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, gdzie można było obejrzeć jeden z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie. Na tym instrumencie grał młody Mozart.

Wystawy zabawek z PRL i World Press Photo w Poznaniu
Wystawy zabawek z PRL i World Press Photo w Poznaniutvn24

TORUŃ

Jedną z największych atrakcji Nocy Muzeów w Toruniu była wystawa "Peace, Love i PRL", otwarta w Muzeum Etnograficznym. Ekspozycja pokazuje bunt młodych w latach 60. i 70. XX wieku, rewolucję obyczajową i początki ruchu hipisowskiego. Wystawa zatytułowana "Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love i PRL" to nietypowe przedsięwzięcie w placówce, która na co dzień zajmuje się tematyką wiejską. Rzadkością jest także przybliżanie w muzeum historii sprzed zaledwie kilku dekad. PODLASIE Za to na Podlasiu organizatorzy Nocy Muzeów zaproponowali swoim mieszkańcom m.in. gry miejskie: literacką i kryminalną, zwiedzanie schronu, klimaty PRL-u czy spacer po miejscach, gdzie były niegdyś kultowe lokale. Najwięcej atrakcji na tę noc przygotowały placówki w Białymstoku, ale specjalnych wydarzeń nie zabrakło też w innych miastach w regionie, m.in. w Łomży, Tykocinie, Suwałkach, Bielsku Podlaskim czy Supraślu.

OLSZTYN

Gośćmi Nocy Muzeów w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych były głównie dzieci, które mogły przyglądać się wystawie zwierząt i stworów wykonanych przez znanego ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia. Dwóch 7-latków przyszło na wystawę z własnymi owadami. Maćkowi i Adamowi, pasjonującym się światem "robali i owadów", na wystawie podobał się głównie ogromny pająk z drucianymi odnóżami i uciekające przednim muchy z metalowymi skrzydłami. Ponadto w sali sąsiadującej z wystawą stworów Wilkonia w olsztyńskiej BWA stworzono pracownię, w której dzieci robiły własne stwory z balonów, a także bawiły się tzw. cyberokiem, tj. kamerą powiększającą kilkaset razy oglądany obraz.

Kaprzy zaatakowali Gdańsk podczas Nocy Muzeów
Kaprzy zaatakowali Gdańsk podczas Nocy Muzeówtvn24

GDAŃSK

Mimo ulewy, która przeszła wieczorem nad Trójmiastem, kilkudziesięciometrowe kolejki ustawiały się przed obiektami biorącymi udział w Nocy Muzeów w Gdańsku. Na Pomorzu w akcji uczestniczyło ponad 70 instytucji. Tradycyjnie już w Gdańsku w Noc Muzeów, najdłuższe kolejki ustawiły się przed Katownią, gdzie jest Muzeum Bursztynu, Centralnym Muzeum Morskim, Ratuszem Głównego Miasta i Dworem Artusa.

W Bibliotece Gdańskiej odbył się pierwszy pokaz starodruku z kolorowymi ilustracjami "Der Stadt Danzig Historische Beschreibung" (Historyczne opisanie miasta Gdańsk) autorstwa Reinholda Curicke z 1687 r. W tym roku dużą popularnością cieszyło się też Muzeum Starych Zabawek, które niedawno zmieniło siedzibę. W nowym obiekcie przy ul. Piwnej można obejrzeć ok. 2,5 tysiąca zabawek produkcji polskiej. Dla dzieci i dorosłych dużą atrakcją był pokaz starych bajek w formie slajdów, który przypomniał dzieciństwo wielu zwiedzającym. W tym roku dodatkową atrakcją Muzeum Bursztynu był pokaz na dziedzińcu Katowni inscenizacji poświęconej działalności sądu i wymierzaniu kary w XVIII-wiecznym Gdańsku. Narzędzia tortur i dawne kary, ale z czasów średniowiecza, pokazywane były też w Muzeum Archeologicznym. Można było dowiedzieć się np. jakie obowiązki miał kat i jakimi narzędziami dysponował. Po gdańskich ulicach kursowała też "muzealna taksówka". Samochody zapewnił Automobil Morski, sekcja pojazdów zabytkowych a przedsięwzięcie miało przypomnieć czasy PRL.

SZCZECIN

Specjalnie sprowadzone do Szczecina z Wilanowa królewskie karety Jana III Sobieskiego i apartament, w którym przebywał Michaił Gorbaczow - to niektóre z atrakcji, które obejrzeli zwiedzający, tłumnie przybyli na Noc Muzeów w Szczecinie. W tegorocznej szczecińskiej Nocy Muzeów wzięło udział ponad 40 instytucji. Koordynowało ją tamtejsze Muzeum Narodowe. Gmach główny Muzeum Narodowego na szczecińskich Wałach Chrobrego odwiedziły tłumy zwiedzających; przed niektórymi salami ustawiały się kolejki. Można było obejrzeć m.in. zrekonstruowane w oparciu o oryginalne części karety Jana III Sobieskiego prezentowane na obrotowych platformach. Nie lada gratkę przygotował dla zwiedzających Zamek Książąt Pomorskich - jedyną, niepowtarzalną okazję zwiedzania apartamentu przygotowanego dla Michaiła Gorbaczowa, który w przebywał w Szczecinie w 1988 r. Specjalnie dla radzieckiego przywódcy powstały wtedy na zamku pomieszczenia, w tym aneks kuchenny i łazienka. Apartament zostanie niebawem wyburzony, bo skrzydło zamku, w którym się, znajduje będzie przebudowane.

Autor: nsz,dp//bgr,gak / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowy francuski polityk Eric Zemmour, lider partii Reconquete (Rekonkwista), został w sobotę zaatakowany na Korsyce – podaje francuskie radio publiczne RFI. W odpowiedzi na atak polityk uderzył młodą kobietę w tył głowy.

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński uciął wszystko robiąc test - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Odniosła się do wystąpienia szefa MSWiA podczas sobotnich obchodów Dnia Strażaka. Brzmienie jego głosu wzbudziło pytania o stan zdrowia i trzeźwości ministra. Poseł PiS Michał Dworczyk ocenił, że wyszło "kiepsko i nieprofesjonalnie".

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Źródło:
TVN24

Katarska telewizja Al-Dżazira nie będzie nadawać w Izraelu. Gabinet premiera Benjamina Netanjahu jednogłośnie zagłosował w niedzielę za zakończeniem jej działalności - podała agencja Reutera, cytując komunikat izraelskiego rządu. Wcześniej parlament tego kraju przyjął ustawę uprawniającą rząd do tymczasowego zamykania w kraju zagranicznych stacji telewizyjnych.

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Źródło:
Reuters, Al-Dżazira

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

Prawosławni chrześcijanie w Ukrainie świętują Wielkanoc. Mieszkańcy wschodnich regionów w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę słyszeli wycie syren alarmowych ostrzegających przed rosyjskimi atakami i apele o ukrycie się w schronach. W Kijowie wierni ruszyli do cerkwi jeszcze przed godziną policyjną. Inni udali się do świątyń po jej zakończeniu.

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24