Jak-40, rozbójnicy, demony i zabawki PRL. Tłumna Noc Muzeów

Aktualizacja:
Tłumy na Nocy Muzeów w Warszawie
Tłumy na Nocy Muzeów w Warszawie
tvn24
Noc Muzeów odbyła się w całej Polscetvn24

Wejście na pokład Jaka-40, oglądanie apartamentu Gorbaczowa, nadmorska piracka bitwa, wystawa zabawek z PRL, a nawet duchy i demony w kopalniach - to część atrakcji, które czekały na zwiedzających podczas 10. Nocy Muzeów. Na setki imprez i nocne zwiedzanie zapraszały nie tylko placówki muzealne. Tylko w Warszawie w akcji udział wzięło 210 placówek.

W Tychach nawarzyli sobie piwa
W Tychach nawarzyli sobie piwatvn24

WARSZAWA Z kolei stołeczne muzea i instytucje historyczne przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji, zorganizowano m.in. gry i zajęcia edukacyjne, zaprezentowano sprzęt wojskowy, a także przybliżono warsztat pracy archiwisty.

Do miejsc, które w tym roku można było odwiedzić podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy, zaliczyć można nowo powstały gmach Muzeum Historii Żydów Polskich, siedzibę ministerstwa kultury oraz Stadion Narodowy. Muzeum Historii Żydów Polskich, którego budynek został uroczyście otwarty 19 kwietnia, w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Noc Muzeów zainaugurowało debatą "architektoniczną", poświęconą inspiracjom, symbolice i przeznaczeniu placówki.

"Zagraj i zbuduj swoje miasto"

Pod hasłem "Zagraj i zbuduj swoje miasto" atrakcje dla zwiedzających w Noc Muzeów przygotowało Muzeum Historii Polski. W ogrodzie obok tymczasowej siedziby placówki (przy ul. Senatorskiej) warszawiacy i turyści mogli wziąć udział w grach planszowych, których założeniem było planowanie i budowa średniowiecznych osad oraz miast.

Z kolei jednym z największych wydarzeń Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie był pokaz publiczności, po ponad dwóch latach, prac konserwatorskich tryptyku Ecce Homo Maartena van Heemskercka. Muzeum można było zwiedzać do godziny trzeciej nad ranem.

Weszli na pokład Jaka-40

Na frekwencję nie mogło narzekać w sobotę Muzeum Wojska Polskiego, które zorganizowało ekspozycję plenerową sprzętu wojskowego. Kolejki ustawiały się m.in. przed myśliwcem Mig-29 oraz samolotem szturmowo-bombowym Su-22. Atrakcją było wejście na pokład pasażerskiego Jaka-40 z 36 specjalnego pułku lotnictwa - to ten samolot wylądował w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Ostatni raz w Noc Muzeów można było za to zwiedzić archiwum w gmachu Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Towarowej, z którego instytut niebawem się wyprowadza.

Natomiast oferta Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji Nocy Muzeów obejmowała prezentację obyczajów i kultury przedwojennej stolicy.

Z kolei w Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy publiczności została zaprezentowana Sala Chorągwiana. Salę tę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych - od Grunwaldu po Solidarność. Jedną z grup zwiedzających Pałac osobiście oprowadził po swojej siedzibie Bronisław Komorowski. Zwiedzić można było też gmach Sejmu, Senatu, Belweder, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i gabinet prezydent m.st. Warszawy.

O NOCY MUZEÓW W STOLICY CZYTAJ TEŻ NA TVNWARSZAWA.PL

ŚLĄSK Województwo śląskie zaoferowało swoim mieszkańcom wiele atrakcji rodem z horroru. W Kopalni w Zabrzu duchy zapowiedziały strajk pod ziemią, z kolei w skansenie w Chorzowie na zwiedzających czyhały demony. Za to filmy grozy i ścieżkę strachu zorganizowano w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.

Amatorzy nocnego zwiedzania skorzystać mogli też z nocnej wizyty w rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle (woj. śląskie), gdzie obejrzeć można było m.in. pokój prezydenta prof. Ignacego Mościckiego. Po północy goście przekonali się, czy rzeczywiście - jak utrzymują przewodnicy - w apartamentach rezydencji pojawia się jego duch.

WROCŁAW

Noc Muzeów we Wrocławiu zainaugurował minister kultury Bogdan Zdrojewski. Atrakcją Nocy Muzeów we Wrocławiu było wystawienie w Muzeum Narodowym Portretu Infantki Małgorzaty Teresy, dzieła Diego Velazqueza z lat 50. XVII w., które zostało wypożyczone z wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki. RZESZÓW Na rzeszowską Noc Muzeów przygotowano między innymi takie atrakcje, jak wystawa prezentująca twórczość Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, pokaz niekonwencjonalnych metod wyrobu masła i film niemy o życiu mieszkańców jednej miejscowości. Na zwiedzających, którzy tłumnie odwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, czekali bohaterowie popularnych filmów animowanych, m.in. Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka, Kucharz Bartolini czy tajemniczy Don Pedro szpieg z Krainy Dreszczowców. Ich wizerunki pokazano na projektach, szkicach, foliach i plakatach.

Nietypowy pokaz mody we wrocławskim muzeum
Nietypowy pokaz mody we wrocławskim muzeumtvn24

LUBLIN Z kolei w Lublinie w Muzeum Lubelskim na zwiedzających czekała wystawa archeologiczna obrazująca życie ludzi na terenach Lubelszczyzny w najdawniejszych czasach.

Na wystawie zatytułowanej "Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej" zgromadzono kilkaset zabytków znalezionych na terenie Lubelszczyzny pochodzących z czasów od epoki paleolitu, sięgającej 200 tys. lat przed naszą erą, do 1250 r. naszej ery.

Można było na niej zobaczyć m.in. naszyjnik z muszli sprzed około 6 tys. lat znaleziony w okolicach Hrubieszowa, kamienny topór sprzed około 5 tys. lat wykopany pod Łęczną, krzemienną siekierę z tego samego okresu z okolic Opola Lubelskiego oraz fragment naczynia glinianego, zdobionego rzeźbą wołów w jarzmie, z okolic Lublina, który też liczy sobie co najmniej 4,5 tys. lat.

Prezydent oprowadzał zwiedzających po Pałacu Prezydenckim
Prezydent oprowadzał zwiedzających po Pałacu Prezydenckimtvn24

ŁÓDŹ W tym roku do akcji w Łodzi zgłosiło się ponad 40 placówek, wśród których były nie tylko muzea. Przed wieloma z nich ustawiały się długie kolejki. Co godzinę grupa licząca 250 osób była wpuszczana do Muzeum Miasta Łodzi mieszczącego się w Pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej. Po wejściu każdej grupy szybko formowała się kolejka oczekujących na następne otwarcie drzwi muzeum, które następowało o pełnej godzinie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też propozycje przygotowane przez studio Se-ma-for. Całe rodziny przychodziły m.in. na projekcje starych i nowych produkcji tej wytwórni. Przygody kota Filemona, pingwina Pik-Poka czy wróbla Ćwirka oglądali razem zarówno starci jak i najmłodsi zwiedzający. Długa kolejka stała też przed Radiem Łódź, które z okazji Nocy Muzeów otworzyło dla słuchaczy swoją siedzibę. POZNAŃ

Tysiące osób uczestniczyło z kolei w sobotniej Nocy Muzeów w Poznaniu. Ambicją wielu osób było w sobotę odwiedzenie jak największej liczby otwartych muzeów. Wobec tego oblężenie przeżywały nie tylko muzea, ale także Centrum Kultury Zamek, gdzie prezentowano najlepsze prasowe zdjęcia świata, i poznański oddział IPN, który pokazał m.in. zabawki z czasów PRL. Tłumy odwiedziły w sobotę Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, gdzie można było obejrzeć jeden z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie. Na tym instrumencie grał młody Mozart.

Wystawy zabawek z PRL i World Press Photo w Poznaniu
Wystawy zabawek z PRL i World Press Photo w Poznaniutvn24

TORUŃ

Jedną z największych atrakcji Nocy Muzeów w Toruniu była wystawa "Peace, Love i PRL", otwarta w Muzeum Etnograficznym. Ekspozycja pokazuje bunt młodych w latach 60. i 70. XX wieku, rewolucję obyczajową i początki ruchu hipisowskiego. Wystawa zatytułowana "Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love i PRL" to nietypowe przedsięwzięcie w placówce, która na co dzień zajmuje się tematyką wiejską. Rzadkością jest także przybliżanie w muzeum historii sprzed zaledwie kilku dekad. PODLASIE Za to na Podlasiu organizatorzy Nocy Muzeów zaproponowali swoim mieszkańcom m.in. gry miejskie: literacką i kryminalną, zwiedzanie schronu, klimaty PRL-u czy spacer po miejscach, gdzie były niegdyś kultowe lokale. Najwięcej atrakcji na tę noc przygotowały placówki w Białymstoku, ale specjalnych wydarzeń nie zabrakło też w innych miastach w regionie, m.in. w Łomży, Tykocinie, Suwałkach, Bielsku Podlaskim czy Supraślu.

OLSZTYN

Gośćmi Nocy Muzeów w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych były głównie dzieci, które mogły przyglądać się wystawie zwierząt i stworów wykonanych przez znanego ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia. Dwóch 7-latków przyszło na wystawę z własnymi owadami. Maćkowi i Adamowi, pasjonującym się światem "robali i owadów", na wystawie podobał się głównie ogromny pająk z drucianymi odnóżami i uciekające przednim muchy z metalowymi skrzydłami. Ponadto w sali sąsiadującej z wystawą stworów Wilkonia w olsztyńskiej BWA stworzono pracownię, w której dzieci robiły własne stwory z balonów, a także bawiły się tzw. cyberokiem, tj. kamerą powiększającą kilkaset razy oglądany obraz.

Kaprzy zaatakowali Gdańsk podczas Nocy Muzeów
Kaprzy zaatakowali Gdańsk podczas Nocy Muzeówtvn24

GDAŃSK

Mimo ulewy, która przeszła wieczorem nad Trójmiastem, kilkudziesięciometrowe kolejki ustawiały się przed obiektami biorącymi udział w Nocy Muzeów w Gdańsku. Na Pomorzu w akcji uczestniczyło ponad 70 instytucji. Tradycyjnie już w Gdańsku w Noc Muzeów, najdłuższe kolejki ustawiły się przed Katownią, gdzie jest Muzeum Bursztynu, Centralnym Muzeum Morskim, Ratuszem Głównego Miasta i Dworem Artusa.

W Bibliotece Gdańskiej odbył się pierwszy pokaz starodruku z kolorowymi ilustracjami "Der Stadt Danzig Historische Beschreibung" (Historyczne opisanie miasta Gdańsk) autorstwa Reinholda Curicke z 1687 r. W tym roku dużą popularnością cieszyło się też Muzeum Starych Zabawek, które niedawno zmieniło siedzibę. W nowym obiekcie przy ul. Piwnej można obejrzeć ok. 2,5 tysiąca zabawek produkcji polskiej. Dla dzieci i dorosłych dużą atrakcją był pokaz starych bajek w formie slajdów, który przypomniał dzieciństwo wielu zwiedzającym. W tym roku dodatkową atrakcją Muzeum Bursztynu był pokaz na dziedzińcu Katowni inscenizacji poświęconej działalności sądu i wymierzaniu kary w XVIII-wiecznym Gdańsku. Narzędzia tortur i dawne kary, ale z czasów średniowiecza, pokazywane były też w Muzeum Archeologicznym. Można było dowiedzieć się np. jakie obowiązki miał kat i jakimi narzędziami dysponował. Po gdańskich ulicach kursowała też "muzealna taksówka". Samochody zapewnił Automobil Morski, sekcja pojazdów zabytkowych a przedsięwzięcie miało przypomnieć czasy PRL.

SZCZECIN

Specjalnie sprowadzone do Szczecina z Wilanowa królewskie karety Jana III Sobieskiego i apartament, w którym przebywał Michaił Gorbaczow - to niektóre z atrakcji, które obejrzeli zwiedzający, tłumnie przybyli na Noc Muzeów w Szczecinie. W tegorocznej szczecińskiej Nocy Muzeów wzięło udział ponad 40 instytucji. Koordynowało ją tamtejsze Muzeum Narodowe. Gmach główny Muzeum Narodowego na szczecińskich Wałach Chrobrego odwiedziły tłumy zwiedzających; przed niektórymi salami ustawiały się kolejki. Można było obejrzeć m.in. zrekonstruowane w oparciu o oryginalne części karety Jana III Sobieskiego prezentowane na obrotowych platformach. Nie lada gratkę przygotował dla zwiedzających Zamek Książąt Pomorskich - jedyną, niepowtarzalną okazję zwiedzania apartamentu przygotowanego dla Michaiła Gorbaczowa, który w przebywał w Szczecinie w 1988 r. Specjalnie dla radzieckiego przywódcy powstały wtedy na zamku pomieszczenia, w tym aneks kuchenny i łazienka. Apartament zostanie niebawem wyburzony, bo skrzydło zamku, w którym się, znajduje będzie przebudowane.

Autor: nsz,dp//bgr,gak / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Jeden fiński i jeden szwedzki myśliwiec zostały poderwane do rosyjskich samolotów operujących w międzynarodowej przestrzeni nad Morzem Bałtyckim. Według agencji STT piloci rosyjskich myśliwców nie zgłosili wcześniej planu lotu i zmierzali w stronę terytorium Rosji. We wspólnej szwedzko-fińskiej operacji maszyny te zostały odprowadzone poza Bałtyk.

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Źródło:
PAP

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Sześciolatek został potrącony przez ciężarówkę. Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowała chłopca do szpitala.

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
TVN24

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

W wyniku pożaru centrum handlowego w Zigongu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie Chin zginęło co najmniej sześć osób - podała państwowa telewizja CCTV. Wcześniej informowano o nieokreślonej liczbie uwięzionych w budynku ludzi.

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski odebrał w imieniu premiera Donalda Tuska nagrodę Chatham House. Została ona przyznana między innymi "w uznaniu niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce". Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Londynie były premier Wielkiej Brytanii John Major mówił, że zaangażowanie Tuska na rzecz demokracji jest ważne nie tylko dla Polski, ale także dla innych krajów.

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Źródło:
PAP

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Samochód wjechał w ogródek restauracji w XX dzielnicy we wschodniej części Paryża – podał dziennik "Le Figaro". Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Kierowca był nietrzeźwy i zbiegł z miejsca wypadku.

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jeśli ten projekt będzie taki sam, to wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Hetman (PSL), odnosząc się do zapowiedzi ponownego wniesienia do Sejmu odrzuconego już raz projektu w sprawie aborcji. Zdecydowana większość ludowców była przeciwko przyjęciu regulacji. Europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) zwróciła się do prezesa PSL. - Władku, jesteś umoczony po dziurki w nosie w średniowieczu. Nie słuchasz tego, co mówią do ciebie wyborcy - oceniła.

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Źródło:
TVN24

- Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Słowa te wywołały początkowo jedynie lakoniczną reakcję Tajpej, ale niedługo później rządząca partia wydała w tej sprawie oświadczenie.

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda, czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura nie zapoznała się jeszcze z uzasadnieniem postanowienia sądu o odmowie tymczasowego aresztowania Marcina Romanowskiego. W zależności od zaprezentowanych w nim argumentów, zapadnie decyzja co do dalszych kroków - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Ocenił, że nie można mówić o jakiejkolwiek kompromitacji prokuratury.

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Prokurator zaryzykował, opierając się na opiniach prawnych, które uznał za słuszne. Teraz musi wystąpić do Rady Europy o uchylenie immunitetu i ponowić czynności, które zostały już przeprowadzone - mówiła na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. Oceniła jednak, że "w pierwszej kolejności prokuratura złoży zażalenie na postanowienie sądu".

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Źródło:
TVN24
Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl