Jacek Czaputowicz o polskiej polityce "hien i szakali". Witold Waszczykowski: Taki gość mnie zastąpił! Warto było?

Źródło:
TVN24
Waszczykowski o słowach Czaputowicza: wypowiedź absolutnie wulgarna
Waszczykowski o słowach Czaputowicza: wypowiedź absolutnie wulgarnaTVN24
wideo 2/27
Waszczykowski o słowach Czaputowicza: wypowiedź absolutnie wulgarnaTVN24

Były szef MSZ Jacek Czaputowicz w kontekście polsko-ukraińskich relacji mówił, że "prowadzimy politykę hien i szakali". Wypowiedź tę skomentował jego poprzednik, teraz europoseł PiS Witold Waszczykowski. "I taki gość mnie zastąpił! Warto było?" - pytał w mediach społecznościowych. W "Tak jest" w TVN24 przekonywał zaś, że jeśli chodzi o polską politykę, to "mamy swoje interesy, które należy realizować". W sprawie słów Czaputowicza oświadczenie wydał także obecny szef dyplomacji Zbigniew Rau.

W polsko-ukraińskich relacjach pojawiły się w ostatnim czasie napięcia, w których tle jest kryzys zbożowy. Polski ambasador otrzymał "zaproszenie" do MSZ w Kijowie. Jak przekazano, chodziło o słowa szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza, który w telewizji rządowej powiedział, że "Ukraina naprawdę otrzymała dużo wsparcia od Polski. Myślę, że warto by było, żeby zaczęła doceniać to, jaką rolę przez ostatnie miesiące i lata dla Ukrainy pełniła Polska". Po reakcji Kijowa pojawiło się również "zaproszenie" dla przedstawicieli ukraińskiej dyplomacji od strony polskiej.

Na tle tych zdarzeń doszło do spięcia między dwoma byłymi ministrami spraw zagranicznych w rządach PiS: Jackiem Czaputowiczem i Witoldem Waszczykowskim.

Czaputowicz o polityce "hien i szakali". Waszczykowski: Taki gość mnie zastąpił! Warto było?

Odnosząc się do stosunków Polski i Ukrainy, Jacek Czaputowicz mówił w czwartek w Polsat News, że "są państwa silne jak lwy, są państwa przebiegłe jak lisy i są państwa jak hieny czy szakale" - I my prowadzimy taką politykę hien i szakali. Przychodzi na myśl szmalcownictwo polityczne, w jakie się wpiszemy być może niedługo - dodał. Jak ocenił, "doraźne interesy na krwawiącym państwie przynoszą tragiczne skutki".

Były minister spraw zagranicznych, a obecnie eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski skomentował tę wypowiedź na Twitterze. "I taki gość mnie zastąpił! Warto było?" - napisał, oznaczając w poście Prawo i Sprawiedliwość oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Wpis z 3 sierpnia 2023 r.
Wpis Witolda WaszczykowskiegoWpis z 3 sierpnia 2023 r.Twitter/@WaszczykowskiW

Waszczykowski: To nie polityka hien i szakali. Mamy swoje interesy, które należy realizować

Później w czwartek Waszczykowski był gościem "Tak jest" w TVN24 i ponownie mówił o słowach swojego następcy na stanowisku szefa polskiej dyplomacji.

Jak mówił, "pan Czaputowicz na szczęście nie jest ministrem". Na uwagę, że pełnił tę funkcję zaraz po nim, Waszczykowski odparł: - No szkoda.

- To jest wypowiedź absolutnie, bym powiedział, wulgarna. Polska polityka to nie jest polityka hien i szakali. Mamy swoje interesy, które należy realizować - mówił dalej gość TVN24. - Agresja rosyjska nie przekreśliła polityki ani w Stanach (Zjednoczonych), ani w Unii Europejskiej, ani w Polsce. Politycy w dalszym ciągu uprawiają politykę i realizują swoje cele polityczne. I my też to robimy - kontynuował.

Waszczykowski o słowach Czaputowicza: wypowiedź absolutnie wulgarna
Waszczykowski o słowach Czaputowicza: wypowiedź absolutnie wulgarnaTVN24

Według niego "problem polega (na tym), by robić to sprawnie". - Może niekoniecznie przez debaty w studiach, ale poprzez gorące telefony, kontakty osobiste i tyle. Polska ma prawo zabiegać o realizację swoich interesów. Nawet wobec Ukrainy, która dzisiaj jest przedmiotem agresji rosyjskiej - ocenił były szef resortu spraw zagranicznych.

Przekonywał, iż aby pomagać Kijowowi, "polski rząd musi mieć poparcie, musi mieć pomoc swojego społeczeństwa". - Więc nie można polityki wobec Ukrainy robić wbrew bądź kosztem własnych interesów. Ukraińcy tego nie rozumieją. Nie rozumieją Unii, że nawet jeśli wejdą do Unii, będą przez lata poddani restrykcjom, limitom, kwotom. Tak jak i my na rynek niemiecki mogliśmy z pracownikami wejść po siedmiu latach. A więc Ukraińców trzeba tej Europy uczyć, opowiadać, tłumaczyć jak wyglądają interesy, rywalizacje, jeśli chcą wejść do Unii - powiedział Waszczykowski.

Waszczykowski o słowach Czaputowicza: wypowiedź absolutnie wulgarna
Waszczykowski o słowach Czaputowicza: wypowiedź absolutnie wulgarnaTVN24

Szef MSZ: wypowiedź Czaputowicza budzi najbardziej kategoryczny sprzeciw

W piątek na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawił się komunikat szefa resortu, Zbigniewa Raua.

Minister napisał, że "przez ostatnie osiemnaście miesięcy Polska własnym przykładem udowadniała wolnemu światu, że udzielanie skutecznej pomocy Ukrainie jest nie tylko konieczne do powstrzymania tego zagrożenia, ale także jest możliwe bez niebezpieczeństwa niekontrolowanej eskalacji konfliktu".

Jak zapewnił, "prowadząc tę politykę Polska kieruje się swoim najgłębszym interesem narodowym". Dodał, że "uzyskana w ten sposób wiarygodność umożliwia nam jeszcze skuteczniejsze realizowania własnego interesu narodowego, polegającego na zatrzymaniu rosyjskiego imperializmu poza naszym granicami".

"Niezwykle ważna część realizacji tej polityki należy do zadań polskiej służby zagranicznej. Służba ta wymaga zawsze osobistego poświęcenia, odpowiedzialności, oraz intelektualnej i zawodowej dyscypliny, każdego bez wyjątku z tysięcy jej członków" - czytamy.

"Tym samym ostatnia wypowiedź Pana Jacka Czaputowicza, wieloletniego pracownika tej służby, niegdyś dyrektora departamentu MSZ, wiceministra i ostatnio ministra spraw zagranicznych, budzi najbardziej kategoryczny sprzeciw. Jest ona bowiem radykalnie niezgoda zarówno ze stanem faktycznym, jak i etosem naszej służby zagranicznej, który łączy pokolenia polskich dyplomatów" - głosi komunikat.

"Lojalność jest cnotą wolnego człowieka, a lojalność wobec społeczeństwa i państwa, jest obowiązkiem każdego obywatela, a szczególnie wysokiego funkcjonariusza służby publicznej. Niestety Pan Jacek Czaputowicz błędnie uznał, że przejście na emeryturę zwalnia go z tego jednego z najbardziej podstawowych zobowiązań" - dodano.

Piekło: niefortunna wypowiedź, która nie powinna mieć miejsca

Słowa Czaputowicza skomentował w czwartkowych "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło. Ocenił, że "to jest niefortunna wypowiedź, która - szczerze mówiąc - nie powinna mieć miejsca, trudno ją zrozumieć". - W tej chwili powinno nam zależeć na tym, żeby ten konflikt wyciszyć i to się w tej chwili dzieje. Była wypowiedź prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego. Był komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych po wezwaniu ukraińskiego charge d'affaires do MSZ-u - wyliczał.

Piekło: niefortunna wypowiedź, która potem wygenerowała kolejną niefortunną wypowiedź z polskiej strony
Piekło: niefortunna wypowiedź, która potem wygenerowała kolejną niefortunną wypowiedź z polskiej strony

Przyznał, iż "szkoda, że to się zdarzyło". - Ponieważ, niestety, praprzyczyną tego był nieszczęsny tweet premiera (Denysa) Szmyhala, który obruszał się na Polskę z powodów niemerytorycznych. Mówił o kompletnym zamknięciu rynku dla towarów. Nie wspomniał, że chodzi o tranzyt i o tym, żeśmy cały czas mówili, rozmawiali - komentował gość TVN24.

– Sądzę, że to raczej była po prostu niefortunna wypowiedź, która potem wygenerowała kolejną niefortunną wypowiedź z polskiej strony. Należałoby się skupić rzeczywiście na rozwiązaniu tego tematu - podkreślał Piekło.

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tymon Markowski/MSZ

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24