Małgorzata Gersdorf o Izbie Dyscyplinarnej i jej zgodności z regułami praworządnego państwa

Źródło:
TVN24
Gersdorf: Izba Dyscyplinarna jest cała nie do przyjęcia z punktu widzenia reguł państwa praworządnego
Gersdorf: Izba Dyscyplinarna jest cała nie do przyjęcia z punktu widzenia reguł państwa praworządnegoTVN24
wideo 2/6
Gersdorf: Izba Dyscyplinarna jest cała nie do przyjęcia z punktu widzenia reguł państwa praworządnegoTVN24

Małgorzata Gersdorf, była pierwsza prezes Sądu Najwyższego, skomentowała w "Faktach po Faktach" słowa premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestionowanej Izby Dyscyplinarnej. Szef rządu uznał, że "może i należałoby dokonać przeglądu działania" izby oraz "przystąpić do pewnego remontu". Profesor nauk prawnych oceniła, że "chyba nie o to chodzi" w wyroku TSUE. - Izba Dyscyplinarna jest cała nie do przyjęcia z punktu widzenia pryncypiów, reguł państwa praworządnego, ponieważ sędziowie zostali wybrani do tej izby przez Krajową Radę Sądownictwa, która także jest dotknięta wadami prawnymi - wyjaśniła Gersdorf.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się w czwartek do działalności kwestionowanej Izby Dyscyplinarnej i sporu polskiego rządu z unijnymi instytucjami w kontekście praworządności. Ocenił, że "dziś jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". - A to dlatego, że ta izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji - mówił premier. Przyznał, że sądzi, iż "w ramach Rady Ministrów będziemy mieli też jakieś pomysły na ten temat, tak żeby również i wobec Komisji Europejskiej i wobec tych wyroków, które zapadły - nie umniejszając w niczym pierwszeństwa polskiej konstytucji przed prawem unijnym, tam, gdzie ono nie ma swojej wyłączności (...) - przystąpić do pewnego remontu systemu, pewnej reformy, która nadal jest potrzebna".

OGLĄDAJ WSZYSTKIE WYDANIA "FAKTÓW PO FAKTACH" NA TVN24 GO

Gersdorf komentuje słowa premiera

Słowa szefa rządu skomentowała pierwsza prezes Sądu Najwyższego w latach 2014-2020 Małgorzata Gersdorf. Pytana, czy to jest zapowiedź tego, że zmieni się funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej i te zasady, które kwestionuje Unia Europejska, oceniła, że "to takie wpół drogi pójście". - Chyba nie o to chodzi w wyroku unijnym. Izba Dyscyplinarna jest cała nie do przyjęcia z punktu widzenia pryncypiów, reguł państwa praworządnego, ponieważ sędziowie zostali wybrani do tej izby przez Krajową Radę Sądownictwa, która także jest dotknięta wadami prawnymi – podkreśliła.

- To całe zło, które nas spotyka, o czym Sąd Najwyższy swego czasu pod moim kierownictwem alarmował, zaczęło się od destrukcji Trybunału Konstytucyjnego. Stracił swoją wiarygodność i właściwie nie można już pytać go o cokolwiek, ponieważ zawsze te orzeczenia są dotknięte wadą politycznych orzeczeń – mówiła profesor Gersdorf. Dodała, że w związku z tym TK ma mało spraw, ponieważ "sądy nie pytają Trybunału Konstytucyjnego o różne sprawy, o które można by pytać".

- Gdyby Trybunał Konstytucyjny był wiarygodny, te wszystkie sprawy dotyczące sędziów, którzy zostali powołani po orzeczeniach nowej KRS można by było rozstrzygnąć już przez nasz prawidłowo funkcjonujący i zgodnie z konstytucją dobrze rozumianą Trybunał Konstytucyjny. Jeżeli takiego nie mamy, to te sprawy idą przez drogę zapytań do TSUE i przez to ten problem się umiędzynarodawia – zaznaczyła była pierwsza prezes SN.

Gersdorf: należy wykonać orzeczenie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Odniosła się także do wypowiedzi obecnej pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej. Po wyroku TSUE z 15 lipca i decyzji z 14 lipca Manowska zawiesiła wykonywanie zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych, co oznacza, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej - wbrew stanowisku europejskiego trybunału - mogą orzekać w sprawach dyscyplinarnych. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" z 22 lipca I prezes SN mówiła, że "cały czas zastanawia się, jakie podjąć dalsze kroki". Dodała, że "czeka na informacje od premiera".

Gersdorf oceniła, że "ta wypowiedź jest co najmniej niewłaściwa". Podkreśliła, że "mamy trójpodział władzy i na razie go nikt nie zmienił". - Nie ma się co się oglądać na premiera, parlament, tylko Sąd Najwyższy ma realizować to, co należy do jego kompetencji – dodała. Podkreśliła, że "należy wykonać to orzeczenie" TSUE.

- Ja zresztą tuż przed końcem mojej kadencji takie orzeczenie zabezpieczające wykonałam. Wydałam zarządzenie, które zostało później zniesione – zauważyła. Przypomniała, że ono "uniemożliwiało orzekanie Izbie Dyscyplinarnej w tych sprawach dyscyplinarnych, ponieważ były wątpliwości co do jej statusu i statusu sędziów".

Pytana, czy Sąd Najwyższy powinien zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej, powiedziała, że pierwszy prezes SN powinien wydać takie zarządzenie. Dodała, że "może jeszcze bardziej kompetentny - ponieważ ta Izba Dyscyplinarna jest sądem w sądzie - byłby prezes Izby Dyscyplinarnej, który powinien zawiesić funkcjonowanie i działanie tej izby".

Zaznaczyła jednak, że sprawy dyscyplinarne gdzieś się muszą toczyć. Gersdorf przypomniała, że zgodnie z wydanym przez nią zarządzeniem były kierowane do Izby Karnej SN. Dodała, że mogłoby się to w ten sposób odbywać do czasu, aż nastąpią zmiany. – Z tym, że te zmiany to nie może być remont, korekta, tylko to musi być stawienie czoła tym zarzutom, które w wyroku są, że Izba Dyscyplinarna została powołana w sposób niewłaściwy, sędziowie nie mają przymiotu sędziów – podkreśliła była pierwsza prezes SN.

Gersdorf: należy wykonać orzeczenie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej
Gersdorf: należy wykonać orzeczenie TSUE w sprawie Izby DyscyplinarnejTVN24

TSUE o Izbie Dyscyplinarnej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Dzień wcześniej wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta podjęła decyzję o zastosowaniu wobec Polski środków tymczasowych w innej sprawie w postaci "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej.

Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska poinformowała 16 lipca, że zawiesiła wykonywanie zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych, co oznacza, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej - wbrew stanowisku europejskiego trybunału - mogą orzekać w sprawach dyscyplinarnych.

Ultimatum Komisji Europejskiej
Ultimatum Komisji Europejskiej TVN24

Gersdorf o projekcie ustawy anty-TVN

Gersdorf komentowała w "Faktach po Faktach" także projekt nowelizacji ustawy medialnej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. 

- Ja jestem oburzona tym pomysłem. To oczywiście jest naruszenie naszych wolności, prawa do informacji, do rzetelnej informacji, do różnorodnej informacji – powiedziała. Oceniła, że "jeżeli by tak się stało, to spowoduje odcięcie nas od rzeczywistego obrazu naszego państwa i świata".

- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie –  dodała.

Zdaniem byłej pierwszej prezes SN ten projekt ustawy "zagraża wolnościom europejskim, prawu obywateli do tego, żeby mogli wybierać sobie dowolną informację zgodnie z ich światopoglądem, poglądami politycznymi".

Koncesja dla TVN24 i projekt ustawy anty-TVN - o co chodzi?

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu.

PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN. RAPORT TVN24.PL >>>

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Koncesja wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.

W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w czwartek dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24