Iwona Pietrzak-Płachta jest nauczycielką bibliotekarką w szkole w Pliszczynie w województwie lubelskim, a w edukacji pracuje od 22 lat. - Dziękuję za uznanie, że dmuchanie w skrzydełka młodych ludzi w małej wiejskiej szkole zasługuje na takie wyróżnienie - mówiła, odbierając nagrodę.
11 października w Sali Wielkiej w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa 20. Gala Konkursu Nauczyciel Roku. Ten prestiżowy konkurs organizuje tygodnik "Głos Nauczycielski". - To już 20. Konkurs Nauczyciel Roku i tak się złożyło, że to jednocześnie rok jubileuszu 105-lecia "Głosu Nauczycielskiego" - zwracał uwagę prof. Stefan Kwiatkowski, przewodniczący Jury i wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
- Jury było zaszczycone, mogąc w tak wyjątkowym roku wyłonić nauczyciela najlepszego, najbardziej ambitnego i najbardziej kreatywnego, przekraczającego ramy opisane w statusie zawodowym. Bardzo się cieszymy, że co roku napływa wiele zgłoszeń, to znaczy, że konkurs cieszy się dużą popularnością, a nasi laureaci stają się głosem swojego środowiska i bardzo kompetentnie wypowiadają się publicznie o swojej profesji. Są nie tylko zauważani i doceniani w kraju, ale zabierają też głos w sprawach istotnych dla edukacji, dla Polski. Tacy są właśnie Nauczyciele Roku - podkreśla.
Bibliotekarka dmucha w skrzydła
W tym roku tytuł zdobyła Iwona Pietrzak-Płatcha, która bibliotekę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pliszczynie zamieniła w Wypożyczalnię Skrzydeł. O swojej misji mówi krótko - chce podawać "właściwą książkę właściwej osobie, we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę lub dmuchnąć w skrzydła".
I podkreśla: - Do szkolnej biblioteki trafi każdy. Każdy uczeń, a zatem każdy obywatel. To, jak wykorzystamy to spotkanie z młodym człowiekiem, może decydować o jakości naszego społeczeństwa.
Prowadzona przez Nauczycielkę Roku 2022 biblioteka należy do najpiękniejszych i najlepszych w Polsce. Już trzykrotnie dostała wyróżnienia i nagrody w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Mistrz Promocji Czytelnictwa". A w 2020 roku Wypożyczalnia Skrzydeł z Pliszczyna – jako pierwsza w historii szkolna biblioteka – zajęła trzecie miejsce w tym konkursie. Wówczas wyżej uplasowały się tylko Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Miejska Biblioteka w Inowrocławiu.
W 2022 roku jej szkolna biblioteka otrzymała natomiast Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii "Instytucje wdrażające korczakowskie idee". Nauczycielka należy do Ratowników Czytelnictwa – wspólnoty edukatorów liderów pracujących na rzecz upowszechnienia czytania wśród dzieci.
Edwin Gortat, wójt gminy Wólka, na terenie której uczy Iwona Pietrzak-Płachta, w pierwszych zdaniach tak uzasadnił jej nominację: "Szanowne Jury, wręczając w czerwcu 2022 r. pani Iwonie Pietrzak-Płachcie nagrodę Wójta Gminy Wólka dla osób, których działalność wspiera mieszkańców, przyczynia się do rozwoju gminy i promuje ją w całej Polsce, czułem, że to niewiele. I oto jest nagroda, która wydaje się o wiele bardziej adekwatna, bo działania pani Iwony sięgają poza granice naszej gminy".
- Gdybym miała czarodziejską różdżkę, stworzyłabym szczęśliwe szkoły. Takie, w których dzieci nie boją się stawiać pytań, doświadczać i próbować ponownie - mówiła, odbierając nagrodę.
Ubolewała, że nie ma takiej różdżki, ale zaraz dodawała: - Na szczęście mam inną, którą wyczarowuję moim uczniom historie.
Wyróżniający się nauczyciele
"Głos Nauczycielski" wyróżnił również dodatkowo dwoje nominowanych nauczycieli.
To Aleksandra Korczak, nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii w CLV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie. Pani Aleksandra łączy pracę w szkole ze studiami doktoranckimi na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W listopadzie czeka ją obrona złożonej już rozprawy doktorskiej na temat dziewczęcości i kobiecości w lekturach szkolnych dla klas IV-VI.
Drugi wyróżniony to Marek Grzywna, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Uśmiechu w Toruniu. Chociaż do naszego konkursu został zgłoszony jako ceniony nauczyciel informatyki, to ten przedmiot nie był jego pierwszym wyborem. W zawodzie debiutował bowiem jako nauczyciel biologii. Według Marka Grzywny "szkoła to nie tor wyścigowy". Szkoła może być miejscem sukcesu, nie tylko mierzonego paskiem na świadectwie, ale dobrymi relacjami rówieśniczymi, zaufaniem do nauczycieli, rozwijaniem pasji i talentów.
Nauczycielka Jutra
W tym roku już po raz drugi Nauczycielowi Roku towarzyszy Konkurs – Nauczyciel Jutr@, organizowany przez "Głos Nauczycielski" wspólnie z Fundacją Orange. W tym roku laureatką tytułu Nauczyciel Jutr@ została Aldona Rumińska-Szalska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 w Krakowie im. Ludwiki Wawrzyńskiej. Pani Aldona jest nauczycielką współorganizującą proces kształcenia, czyli pedagożką wspomagającą.
Pani Aldona mówi, że w pracy pedagoga wspomagającego z uczniami z niepełnosprawnościami najważniejsze jest, aby uczeń mógł udowodnić sobie swoją sprawczość, użyteczność, umiejętności, talent, aby był wielki w swoich oczach i porównywał się przede wszystkim ze sobą samym.
Źródło: tvn24.pl