Nauczycielka Roku 2022 wypożycza uczniom skrzydła. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

Iwona Pietrzak-Płachta jest nauczycielką bibliotekarką w szkole w Pliszczynie w województwie lubelskim, a w edukacji pracuje od 22 lat. - Dziękuję za uznanie, że dmuchanie w skrzydełka młodych ludzi w małej wiejskiej szkole zasługuje na takie wyróżnienie - mówiła, odbierając nagrodę.

11 października w Sali Wielkiej w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa 20. Gala Konkursu Nauczyciel Roku. Ten prestiżowy konkurs organizuje tygodnik "Głos Nauczycielski". - To już 20. Konkurs Nauczyciel Roku i tak się złożyło, że to jednocześnie rok jubileuszu 105-lecia "Głosu Nauczycielskiego" - zwracał uwagę prof. Stefan Kwiatkowski, przewodniczący Jury i wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

- Jury było zaszczycone, mogąc w tak wyjątkowym roku wyłonić nauczyciela najlepszego, najbardziej ambitnego i najbardziej kreatywnego, przekraczającego ramy opisane w statusie zawodowym. Bardzo się cieszymy, że co roku napływa wiele zgłoszeń, to znaczy, że konkurs cieszy się dużą popularnością, a nasi laureaci stają się głosem swojego środowiska i bardzo kompetentnie wypowiadają się publicznie o swojej profesji. Są nie tylko zauważani i doceniani w kraju, ale zabierają też głos w sprawach istotnych dla edukacji, dla Polski. Tacy są właśnie Nauczyciele Roku - podkreśla.

NAUCZYCIEL ROKU 2021: NAWET CHŁOPCY Z MAT-FIZÓW RYSOWALI NA MOICH LEKCJACH SKETCHNOTKI >>>

Bibliotekarka dmucha w skrzydła

W tym roku tytuł zdobyła Iwona Pietrzak-Płatcha, która bibliotekę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pliszczynie zamieniła w Wypożyczalnię Skrzydeł. O swojej misji mówi krótko - chce podawać "właściwą książkę właściwej osobie, we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę lub dmuchnąć w skrzydła". 

I podkreśla: - Do szkolnej biblioteki trafi każdy. Każdy uczeń, a zatem każdy obywatel. To, jak wykorzystamy to spotkanie z młodym człowiekiem, może decydować o jakości naszego społeczeństwa.

Prowadzona przez Nauczycielkę Roku 2022 biblioteka należy do najpiękniejszych i najlepszych w Polsce. Już trzykrotnie dostała wyróżnienia i nagrody w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Mistrz Promocji Czytelnictwa". A w 2020 roku Wypożyczalnia Skrzydeł z Pliszczyna – jako pierwsza w historii szkolna biblioteka – zajęła trzecie miejsce w tym konkursie. Wówczas wyżej uplasowały się tylko Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Miejska Biblioteka w Inowrocławiu.

W 2022 roku jej szkolna biblioteka otrzymała natomiast Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii "Instytucje wdrażające korczakowskie idee". Nauczycielka należy do Ratowników Czytelnictwa – wspólnoty edukatorów liderów pracujących na rzecz upowszechnienia czytania wśród dzieci. 

Edwin Gortat, wójt gminy Wólka, na terenie której uczy Iwona Pietrzak-Płachta, w pierwszych zdaniach tak uzasadnił jej nominację: "Szanowne Jury, wręczając w czerwcu 2022 r. pani Iwonie Pietrzak-Płachcie nagrodę Wójta Gminy Wólka dla osób, których działalność wspiera mieszkańców, przyczynia się do rozwoju gminy i promuje ją w całej Polsce, czułem, że to niewiele. I oto jest nagroda, która wydaje się o wiele bardziej adekwatna, bo działania pani Iwony sięgają poza granice naszej gminy".

- Gdybym miała czarodziejską różdżkę, stworzyłabym szczęśliwe szkoły. Takie, w których dzieci nie boją się stawiać pytań, doświadczać i próbować ponownie - mówiła, odbierając nagrodę.

Ubolewała, że nie ma takiej różdżki, ale zaraz dodawała: - Na szczęście mam inną, którą wyczarowuję moim uczniom historie.

Wyróżniający się nauczyciele

"Głos Nauczycielski" wyróżnił również dodatkowo dwoje nominowanych nauczycieli.

To Aleksandra Korczak, nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii w CLV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie. Pani Aleksandra łączy pracę w szkole ze studiami doktoranckimi na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W listopadzie czeka ją obrona złożonej już rozprawy doktorskiej na temat dziewczęcości i kobiecości w lekturach szkolnych dla klas IV-VI.

Drugi wyróżniony to Marek Grzywna, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Uśmiechu w Toruniu. Chociaż do naszego konkursu został zgłoszony jako ceniony nauczyciel informatyki, to ten przedmiot nie był jego pierwszym wyborem. W zawodzie debiutował bowiem jako nauczyciel biologii. Według Marka Grzywny "szkoła to nie tor wyścigowy". Szkoła może być miejscem sukcesu, nie tylko mierzonego paskiem na świadectwie, ale dobrymi relacjami rówieśniczymi, zaufaniem do nauczycieli, rozwijaniem pasji i talentów.

Nauczycielka Jutra

W tym roku już po raz drugi Nauczycielowi Roku towarzyszy Konkurs – Nauczyciel Jutr@, organizowany przez "Głos Nauczycielski" wspólnie z Fundacją Orange. W tym roku laureatką tytułu Nauczyciel Jutr@ została Aldona Rumińska-Szalska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 w Krakowie im. Ludwiki Wawrzyńskiej. Pani Aldona jest nauczycielką współorganizującą proces kształcenia, czyli pedagożką wspomagającą.

Pani Aldona mówi, że w pracy pedagoga wspomagającego z uczniami z niepełnosprawnościami najważniejsze jest, aby uczeń mógł udowodnić sobie swoją sprawczość, użyteczność, umiejętności, talent, aby był wielki w swoich oczach i porównywał się przede wszystkim ze sobą samym.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24