Dudek: putinflacja to największe kłamstwo, propaganda

Źródło:
TVN24
Dudek: problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowana
Dudek: problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowanaTVN24
wideo 2/8
Dudek: problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowanaTVN24

Ceny w Polsce nie spadną i będą bardzo szybko rosły. Wszystkie problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowana - mówił w TVN24 doktor Sławomir Dudek, ekonomista. Podkreślił, że "żadnego kraju nie stać na mrożenie cen przez wiele lat". Ocenił też, że tak zwana putinflacja "to jest największe kłamstwo" i element propagandy rządu.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2023 roku inflacja wyniosła 16,2 procent rok do roku. Miesiąc wcześniej ten wskaźnik wynosił 18,4 procent, co było najwyższym poziomem od grudnia 1996 roku.

O inflacji mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych. - Nawet jeżeli inflacja maleje czy mamy dezinflację, to znaczy, że ceny dalej rosną, tylko rosną wolniej. Ceny w Polsce nie spadną i będą bardzo szybko rosły - skomentował.

- Wszystkie prognozy poważnych instytucji - oczywiście nie rządowych czy banku centralnego - pokazują, że do takiego bezpiecznego poziomu, czyli 2,5 procent inflacji, wrócimy za kilka lat - dodał Dudek.

Przypominał, że "rząd wprowadzał tarcze antyinflacyjne, kiedy inflacja wynosiła 8,5 procent i bał się, żeby nie była dwucyfrowa". - Kompletna porażka. Teraz cieszymy się, że inflacja wynosi 16 procent, a na koniec roku będzie 10 procent - powiedział Sławomir Dudek.

Dodał, że "spadanie z płaskowyżu", o którym mówił prezes NBP Adam Glapiński, "to będzie tak zwany efekt statystyczny". - Tego efektu statystycznego przeciętny konsument do garnka nie wsadzi. Cały czas będzie drożej - stwierdził Dudek.

Dudek: Spadanie z płaskowyżu to efekt statystyczny. Tego efektu przeciętny konsument do garnka nie wsadzi
Dudek: Spadanie z płaskowyżu to efekt statystyczny. Tego efektu przeciętny konsument do garnka nie wsadziTVN24

Putinflacja "to jest największe kłamstwo"

Jego zdaniem "wszystkie problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowana". - Rząd obniżył czasowo VAT na żywność, zamroził ceny na gaz i energię, widzimy, co robi pan Obajtek z cenami paliw, nagle premier Morawiecki nakazał dekretem spółce komercyjnej, kolejowej obniżenie cen na kolei - wyliczał.

Stwierdził, że "mamy tak jak w PRL-u - centralnie sterowane ceny i zamrożony problem, a żadnego kraju nie stać na mrożenie cen przez wiele lat".

Gość TVN24 ocenił też, że tak zwana putinflacja "to jest największe kłamstwo". - To kłamstwo inflacyjne. Premier Morawiecki kłamie. Zobaczmy Orbana, czyli wzór dla naszych decydentów gospodarczych. Orban się z Putinem i Rosją próbuje dogadać i na Węgrzech nie ma putinflacji, tylko jest unioflacja. Tam Komisja Europejska jest wszystkiemu winna. Tam 100 procent Unia Europejska, w Polsce - 100 procent Putin. Coś się nie zgadza. Podobne kraje, podobne gospodarki. Widać, że to jest propaganda - powiedział Dudek.

Dudek: zamiast leków przeciwbólowych musimy leczyć, a nie mrozić
Dudek: zamiast leków przeciwbólowych musimy leczyć, a nie mrozićTVN24

Dudek: to jest miara złupienia polskiego społeczeństwa

Dudek porównał działania rządu do podawania tylko leków przeciwbólowych. - Mamy otwarte złamanie, ale co dalej? Co później, kiedy odstawimy te leki? Ja pytam - co po odmrożeniu cen? Jaki plan ma rząd w sytuacji długookresowej? Zamiast dawać leki przeciwbólowe, musimy leczyć - podkreślił.

Jak mówił ekonomista, "nasze wydatki dalej będą mocno rosły, będziemy mieli mniej w portfelu". - Gdyby tak posumować te wzrosty inflacji w ostatnim okresie, to ona skumulowana była na koniec zeszłego roku. To już jest ponad 30 procent. Dołożymy jeszcze 10 procent w tym roku - to jest 40 procent. A prognozy mówią, że po wyborach inflacja może znowu wynieść 9-10 procent. To oznacza, że dwie kadencje tego rządu to będzie 50 procent - wyliczył Dudek.

- Będziemy musieli o 50 procent więcej płacić za codzienne wydatki. To jest miara złupienia polskiego społeczeństwa - ocenił.

Wskazywał, że "500 plus będzie warte mniej niż 300 plus". - I o to chodzi. Dajemy 500 plus, ale inflacja nam to spłaci. Taki niewidoczny podatek. Na inflacji zarabia rząd, bo to świadczenie jest warte tylko 300. Pytanie, czy rząd będzie to waloryzował - mówił gość TVN24.

Dudek o wypowiedziach Glapińskiego: profanacja wiarygodności bardzo ważnej instytucji

Odnosząc się do konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego, powiedział, że "komentowanie stand-upów kabaretowych prezesa Glapińskiego wykracza poza nauki ekonomiczne".

- Z konferencji na konferencję mi i wielu innym komentatorom, ekonomistom, ręce opadają już poniżej ziemi, pewnie trzy metry poniżej ziemi. Nigdy nie przypuszczałem, że kiszona kapusta, witamina C, pędraki, zupa jarzynowa, buda dla psa będą mi się kojarzyły z polityką pieniężną w Polsce i najważniejszą osobą, jeśli chodzi o wartość złotówki - dodał.

Ocenił, że "to jest profanacja wiarygodności bardzo ważnej instytucji".

Dudek o KPO: to jest leczenie inflacji

Dudek mówił też o Krajowym Planie Odbudowy, który "ma wiele pozytywnych elementów". Dzięki KPO wzrosłaby wiarygodność Polski. Rynki finansowe z niedowierzaniem patrzą, dlaczego Polska - w momencie, kiedy jest wojna, kiedy upadają banki, kiedy jest bardzo trudno coś pożyczać - odmawia przyjęcia pieniędzy - wskazywał.

- To są pieniądze dla samorządów, a nie dla prezesa czy dla NBP. Kolejna rzecz to są inwestycje. Te inwestycje to nie są leki przeciwbólowe, tylko leczenie inflacji - stwierdził.

Prezes Glapiński - powiedział ekonomista - "pokazał swoje antyunijne oblicze". - Jeżeli nic się nie zmieni w Polsce pod względem zarządzania gospodarczego i te same osoby i ci sami politycy będą zarządzać gospodarką, to jest kwestia czasu, kiedy wyjdziemy z Unii Europejskiej - ocenił Dudek.

Jak mówił, "po wyborach nie będzie na fajerwerki i kiełbasę wyborczą". - Jakoś będzie trzeba ten elektorat przytrzymać propagandą. Będzie trzeba pewnie zaostrzyć relacje z Unią Europejską. Moim zdaniem to jest kierunek na wyjście z Unii Europejskiej - powiedział.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych - ostrzegło w sobotę rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W kolejnym komunikacie poinformowano, że "ze względu na zmniejszenie zagrożenia" działania zostały zakończone.

"To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce". Komunikat

"To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce". Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce. Prokuratorzy i CBA zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Włodzimierz Cimoszewicz uniewinniony od zarzutu potrącenia rowerzystki. Pożar hali w zakładach chemicznych w Oświęcimiu. Kolejna porażka Polaków na Euro2024. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
tvn24.pl

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl