"Policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocy, na bicie ludzi"

Źródło:
TVN24
Zastępca RPO: policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocy
Zastępca RPO: policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocyTVN24
wideo 2/22
Zastępca RPO: policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocyTVN24

Policja nagle przyjęła rolę formacji, która walczy z obywatelem - oceniła w "Rozmowie Piaseckiego" zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska. - To w ogóle nie do pomyślenia w państwie, które jest państwem demokratycznym - podkreśliła.

Hanna Machińska z biura Rzecznika Praw Obywatelskich we wtorkowej "Rozmowie Piaseckiego" mówiła o działaniach policji podczas protestów, które trwają od 22 października w całym kraju, a wywołane zostały przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

- Widać, że policja nie jest kompletnie przygotowana i zapomina o swojej roli, że ma być stróżem prawa, że ma stać w takich sytuacjach po stronie obywatela, chronić obywatela - skomentowała. Według Machińskiej, "policja nagle przyjęła rolę formacji, która walczy z obywatelem". - To w ogóle nie do pomyślenia w państwie, które jest państwem demokratycznym - podkreśliła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zastępca RPO: policja nagle przyjęła rolę formacji, która walczy z obywatelem
Zastępca RPO: policja nagle przyjęła rolę formacji, która walczy z obywatelemTVN24

"To wszystko obrazy, które przypominają o przeszłości"

Machińska pytana była, czy dostrzega w działaniach policji sytuacje, gdy można bez wątpliwości stwierdzić, że funkcjonariusze zachowywali się zbyt brutalnie i że przekroczyli swoje uprawnienia. - Mam dziesiątki przykładów - odparła. - To nie tylko nasza obserwacja wszystkich zgromadzeń, które miały miejsce po 22 października, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, ale też na komendach - zwróciła uwagę.

Wymieniła tu wydarzenia z listopada. - Formacja BOA (Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji - red.) pałką teleskopową uderza w głowę fotoreportera - przypomniała. Wskazała też na użycie gazu łzawiącego oraz niedawne zatrzymanie młodej kobiety i złamanie jej przez policjanta ręki w trzech miejscach.

- To wszystko obrazy, które przypominają o przeszłości - powiedziała. - Strajk Kobiet wywołał agresję po stronie niektórych polityków i po stronie policji. Policja czuje przyzwolenie na stosowanie przemocy, nieproporcjonalne użycie środków przymusu bezpośredniego, na bicie ludzi, na walkę za zgromadzeniami, z ludźmi uczestniczącymi w zgromadzeniu pokojowym - dodała.

>> Szczerba: jak to się stało, że do zabezpieczenia spontanicznego zgromadzenia wysłano antyterrorystów?

- Widzę tutaj, że to nie tylko kwestia profesjonalizmu, ale i tego, że policja czuje, że tej ponadwymiarowej siły może użyć wobec każdej osoby, która się sprzeciwia określonym decyzjom, która wychodzi na ulicę i która ma prawo, żeby zademonstrować swoje stanowisko - stwierdziła.

Machińska oceniła dalej, że "nie ulega wątpliwości", że policja "straciła niesamowicie dużo". - Policja będzie musiała latami pracować nad odbudowaniem wizerunku - powiedziała.

"To jest absolutnie opresyjne działanie"

Prowadzący program Konrad Piasecki wrócił do sytuacji, o której wspomniała wcześniej Machińska, czyli do interwencji policjanta, który złamał 19-latce rękę w trzech miejscach.

- To jednoznaczne, że policja użyła tu zupełnie bezrefleksyjnie siły - powiedziała. - Dlaczego ten policjant uciekł? - zapytała. To nawiązanie do relacji dziewczyny, według której policjant, który złamał jej rękę zniknął, a wylegitymował ją już po jakimś czasie inny funkcjonariusz. Machińska w tym dniu przyjechała na miejsce zdarzenia.

- Dlaczego nie możemy w tej chwili zidentyfikować tego policjanta? To jest absolutnie opresyjne działanie. On wie, że będzie chroniony przez swoje dowództwo. Mam nadzieję, że taka sytuacja się nie wydarzy i on poniesie odpowiedzialność za to, co zrobił i że go zidentyfikujemy - oświadczyła.

>> RPO żąda wyjaśnień w sprawie 19-letniej Moli. "Jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać w trzech miejscach rękę?"

Machińska przypomniała, że biuro RPO występuje "sukcesywnie i do komendanta głównego (policji Jarosława Szymczyka - red.), i do komendanta stołecznego (Pawła Dobrodzieja - red.) w tych sprawach". - To nie są osoby bezimienne, one występują w imieniu policjantów. Te osoby absolutnie będą zidentyfikowane. Poza tym jest tutaj materiał źródłowy, są filmy - zwróciła uwagę. - Są świadkowie, są filmy, są materiały. Dojdziemy do sedna sprawy - podsumowała.

Współpraca z policją "nie jest łatwa"

Machińska stwierdziła, że jej biuro ma "kłopoty, jeśli chodzi o współpracę z policją". - To nie jest łatwa współpraca. Chcielibyśmy spotkać się z panem komendantem, ale pan komendant główny powiedział, że pierwsze spotkanie może nastąpić dopiero w przyszłym roku - opowiadała.

- Jestem przekonana, że policja odpowie na nasze pisma. Pism ostatnio, do komendanta stołecznego i głównego, jest bardzo dużo - dodała.

Machińska: flaga jest chroniona, ale czy użycie na niej symbolu Strajku Kobiet to znieważenie?

Policjanci weszli do mieszkania i zarekwirowali flagę Polski z dorysowaną błyskawicą, jednym z symboli Strajku Kobiet. Funkcjonariusze, jak wynika z opowieści lokatora mieszkania, wyjaśnili, że podjęli interwencję bo "ktoś przyszedł na komisariat i złożył zawiadomienie".

- Flaga jest chroniona. Jest ochrona konstytucyjna, ochrona w prawie karnym. Ale czy użycie tego symbolu, który charakteryzuje Strajk Kobiet, czyli błyskawicy (na fladze), to znieważenie? - komentowała tę interwencję w "Rozmowie Piaseckiego" Machińska. - Ludzie kiedyś byli karani za noszenie białej róży - przypomniała. - Czy teraz będziemy za ten symbol Strajku karać ludzi? Wejście do mieszkania to naruszenie miru (domowego). To nieproporcjonalne działania - stwierdziła. Dodała, że tę sytuację oceni sąd.

Jej zdaniem, symbol błyskawicy to "forma ekspresji". - To mieści się w granicach wolności wypowiedzi - podkreśliła.

Czy demonstracje są nielegalne?

Zastępczyni RPO była także pytana o kwestię legalności demonstracji w czasie pandemii COVID-19. Argumenty o nielegalności strajków przedstawiają między innymi niektórzy członkowie rządu oraz policja. - Nie ulega wątpliwości, że mamy prawo do demonstrowania, a wszelkie ograniczenia mogą być nałożone na społeczeństwo tylko w drodze ustawy - tłumaczyła Machińska. - Jest przede wszystkim prawo o zgromadzeniach, chroni nas konstytucja, ale także i standardy międzynarodowe - dodała.

- Udział w pokojowych zgromadzeniach jest zgodny z prawem. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości - podkreśliła. - Dopóki jesteśmy w takim reżimie prawnym, w jakim jesteśmy, czyli nie ma ogłoszenia stanu nadzwyczajnego, to ludzie mają prawo wyjść i demonstrować. To prawo każdego z nas. Powinniśmy się nawet cieszyć, że ludzie wykazują aktywność obywatelską - powiedziała. Zwróciła uwagę szczególnie na młodych ludzi. - Młodzi ludzie powiedzieli: "opowiadamy się za ważnymi wartościami". To niezwykle ważne - zaznaczyła.

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24