Szczerba: jak to się stało, że do zabezpieczenia spontanicznego zgromadzenia wysłano antyterrorystów?

Autor:
js,
akr/dap
Źródło:
TVN24
Szczerba: zgłosiły się do mnie dwie osoby poszkodowane w trakcie protestu
Szczerba: zgłosiły się do mnie dwie osoby poszkodowane w trakcie protestuTVN24
wideo 2/9
TVN24Szczerba: zgłosiły się do mnie dwie osoby poszkodowane w trakcie protestu

Zgłosiły się do mnie dwie osoby poszkodowane w trakcie protestu Strajku Kobiet w Warszawie. Jedna z nich otrzymała ciosy pałką teleskopową prosto w głowę - powiedział w piątek poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Poinformował, że składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.

Protest Strajku Kobiet pod hasłem "Blokada Sejmu" rozproszył się w środę wieczorem po ulicach Warszawy. Kamery TVN24 zarejestrowały między innymi sytuację, gdy w tłumie doszło do przepychanek, a do akcji wkroczyli zamaskowani mężczyźni z pałkami teleskopowymi i gazem łzawiącym. Część miała odblaskowe opaski z napisem "policja" na ramieniu, ale nie wszyscy.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji, nadkomisarz Sylwester Marczak przyznał, że to nieumundurowani policjanci.

Poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował w piątek na konferencji prasowej, że dwie poszkodowane osoby zgłosiły się do niego z prośbą "o podjęcie czynności zgodnych z prawem".

Dodał, że jedną z nich jest osoba, która "otrzymała ciosy pałką teleskopową prosto w głowę". - To była czynność, która de facto zagrażała życiu tego mężczyzny - mówił. - Zgłosiła się również do mnie kobieta, wobec której ten sam funkcjonariusz, wtedy nierozpoznany jako funkcjonariusz, nieoznakowany, nieumundurowany, bez jakiejkolwiek identyfikacji użył wobec niej środków przymusu bezpośredniego - dodał Szczerba.

Nieumundurowani funkcjonariusze brali udział w działaniach policji w czasie protestu w Warszawie
Nieumundurowani funkcjonariusze brali udział w działaniach policji w czasie protestu w WarszawieTVN24

Szczerba: udało się zidentyfikować podejrzanego

Powiedział, że "udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska, ze stopnia policyjnego, funkcjonariusza policji, który jest dzisiaj – w jego opinii - podejrzanym o popełnienie przestępstwa".

Szczerba mówił, że gdy zadał pytanie rzecznikowi KSP, jeszcze przed wydarzeniami na placu Powstańców Warszawy, "kto zarządza tą operacją i kto w niej uczestniczy (...), pan rzecznik Marczak powiedział: zabezpiecza Komenda Stołeczna Policji".

- Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Okazało się, że młodszy aspirant, którego imienia i nazwiska ze względów ochrony danych osobowych nie wymienię, ale jest ono zawarte w zawiadomieniu do prokuratury, nie jest policjantem Komendy Stołecznej Policji. Osoba ta jest antyterrorystą, funkcjonariuszem Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, zwanej BOA – mówił Szczerba.

- Na pokojowe zgromadzenie polskich kobiet i wspierających je mężczyzn, sojuszników, młodzieży nie wysyła się antyterrorystów – podkreślił.

Szczerba składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Szczerba składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwaTVN24

Szczerba: składam zawiadomienie do prokuratury

- Będę zadawał kluczowe pytania ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu. Zadaję również prokuraturze konkretne pytania. Jak to się stało, że do zwykłego zabezpieczenia spontanicznego zgromadzenia, pokojowo nastawionego, wysłano antyterrorystów. Czy nie jest tak, że formacja BOA powstała do innych celów? Czy nie jest tak, że jest podległa komendantowi głównemu policji?– mówił.

Poseł KO powiedział, że w zawiadomieniu do prokuratury wzywa na świadków komendanta głównego policji, komendanta stołecznego policji, komendanta rejonowego policji oraz dowódcę Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Szczerba dodał, że "wnioskuje także o udostępnienie całej dokumentacji dotyczącej wymiany informacji między tymi służbami". - Kto pozwolił młodszemu aspirantowi na użycie palki teleskopowej, którą zadawał ciosy prosto w głowę? – pytał.

Przekazał, że "składa dzisiaj zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa i apeluje do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry i do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego". - Jeżeli umorzycie tę sprawę, to w inny sposób do niej wrócę. Będzie subsydiarny akt oskarżenia i spotkamy się w sądzie – zwrócił się do nich poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Policjant używa pałki teleskopowej, ponieważ ktoś tę pałkę próbuje mu wyrwać"
"Policjant używa pałki teleskopowej, ponieważ ktoś tę pałkę próbuje mu wyrwać"TVN24

Rzecznik KGP: nie chcemy, aby wciągano nas w jakąkolwiek grę polityczną pana posła Szczerby

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka komentował w rozmowie z TVN24 stanowisko posła Szczerby.

- My cały czas mówimy o tym, że działamy transparentnie - powiedział. - Cały czas też powtarzam w imieniu polskiej policji, że każdy, kto czuje się pokrzywdzony, każdy, kto czuje się osobą, w stosunku do której wykonano niewłaściwie czynności, może złożyć skargę, może złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Posłowie również są przecież obywatelami, którzy mają prawo do złożenia zawiadomienia o przestępstwie - mówił Ciarka.

- My trzymamy się takiej dobrej zasady, aby być jak najbardziej [daleko - przyp. red.] od polityki i staramy się unikać wszelkiego rodzaju powiązania nas z działaniami politycznymi. A wydaje mi się, że tutaj, w przypadku konferencji posła Szczerby, który wypowiadał się w tej sprawie, wydawał oświadczenie, chodzi tylko i wyłącznie o partykularne interesy polityczne - ocenił.

Rzecznik mówił dalej, że "jak najbardziej, niech te wszystkie wątki, niech te wszystkie sytuacje, które wskazywał, zbada niezależna od policji prokuratura, zbadają niezależne od policji organy". - My się absolutnie temu poddajemy, ponieważ jesteśmy na to gotowi. Natomiast nie chcemy, aby wciągano nas w jakąkolwiek grę polityczną pana posła Szczerby - dodał Ciarka.

Rzecznik KGP: nie chcemy, aby wciągano nas w jakąkolwiek grę polityczną pana posła Szczerby
Rzecznik KGP: nie chcemy, aby wciągano nas w jakąkolwiek grę polityczną pana posła SzczerbyTVN24

"Bardzo dobrą zasadą, której się trzymamy od lat, jest to, aby nie ujawniać taktyki i kuchni policyjnej"

Rzecznik KGP był również pytany, w jakich przypadkach policja wysyła jednostki antyterrorystyczne na takie zgromadzenia.

Ciarka przyznał, że mógłby "bardzo jasno wyjaśnić sytuacje", kiedy tacy policjanci biorą udział w akcjach, ale jego zdaniem "bardzo dobrą zasadą, której się trzymamy od lat, jest to, aby nie ujawniać taktyki i kuchni policyjnej". - Nie może być tak - ze względu na bezpieczeństwo moich kolegów i koleżanek, którzy wykonują na co dzień czynności - aby tę taktykę ujawniać - podkreślił.

Powiedział jednak, że "zawsze policjanci nieumundurowani mają na względzie zwrócenie uwagi na trzy podstawowe obszary". - Po pierwsze, cały czas pamiętajmy, że na świecie panuje duże zagrożenie terrorystyczne. Ci policjanci, którzy są podczas różnego rodzaju zgromadzeń, strajków, protestów, tam, gdzie przebywa duża liczba ludzi, muszą obserwować, czy nie ma osób, które chcą doprowadzić do sytuacji ekstremalnych. Należy pamiętać, że ci policjanci mają przede wszystkim na celu ochronienie samych organizatorów zgromadzeń - mówił rzecznik.

- To przede wszystkim też policjanci, których celem jest wyłapywanie prowokatorów i osób, które są najbardziej agresywne - kontynuował.

Ocenił, że tak też było na placu Powstańców w Warszawie. - Gdy chodziło o mężczyznę, który podbiegł do policjanta, zaczął go kopać, zaczął szarpać, ci policjanci po cywilnemu go zatrzymali, a następnie tłum próbował właśnie tego prowokatora odbić i doszło do sytuacji, kiedy policjanci zostali zmuszeni do użycia środków przymusu bezpośredniego. Jak najbardziej niech tę sytuację sprawdzą odpowiednie organy, jeżeli jest taka konieczność - dodał rzecznik KGP.

Rzecznik KGP: bardzo dobrą zasadą, której się trzymamy od lat, jest to, aby nie ujawniać taktyki i kuchni policyjnej
Rzecznik KGP: bardzo dobrą zasadą, której się trzymamy od lat, jest to, aby nie ujawniać taktyki i kuchni policyjnejTVN24

Rzecznik KSP o działaniach policji

O środowych wydarzeniach mówił w piątek także rzecznik KSP nadkomisarz Sylwester Marczak.

- Jeżeli widzimy na nagraniu policjantów, którzy są nieumundurowani, którzy używają pałki teleskopowej, to zachęcam do tego, żeby zapoznać się z nagraniem, które umieściliśmy na naszym Twitterze, w którym widzimy między innymi to, jak ci policjanci są atakowani gazem i dlatego policjant używa pałki, ponieważ ktoś tę pałkę próbuje mu wyrwać. To też jest powód, dlaczego policjanci konkretnie w tym przypadku używają pałki teleskopowej - tłumaczył.

Jak dodał, "jeżeli chodzi o działania policjantów w tłumie, to policjanci zatrzymywali osobę, która naruszyła nietykalność cielesną policjantów". Ocenił, że pałka teleskopowa "nie lądowała w przypadkowych miejscach".

Pytany, czy to byli funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych, odpowiedział, że "wiele osób jest zainteresowanych, skąd są poszczególni policjanci biorący udział w zabezpieczeniu".

- To są policjanci działający na rzecz Komendy Stołecznej Policji. To są nasze zabezpieczenia i zawsze przy zabezpieczeniach, które są realizowane, biorą udział policjanci ze wszystkich pionów policji, mówimy o pionie logistycznym, mówimy o pionie prewencji, mówimy o pionie kryminalnym. Nie inaczej było podczas ostatnich zabezpieczeń – mówił Marczak. 

Autor:js, akr/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

W sprawie śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie, działają policyjni kontrolerzy. Weryfikują to, w jaki sposób funkcjonariusze działali od momentu przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu dziewczynki - dowiedziało się nieoficjalnie tvn24.pl. Według naszych ustaleń dziewczynka kontaktowała się telefonicznie z ojcem we wtorek o godzinie 8.17. Ten zawiadomił policję o 10.30, wcześniej poszukiwał córki na własną rękę.

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Autor:
Robert
Zieliński,
mjz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Uzbrojony mężczyzna strzelał do policjantów w Pszczynie (Śląskie). 40-latek wybił wcześniej okno samochodu i uciekał przed funkcjonariuszami. Ranny trafił do szpitala. Drugi mężczyzna, który z nim był, został zatrzymany. Poza napastnikiem podczas wymiany ognia nikt nie został ranny.

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Autor:
amn,ads/kab
Źródło:
Kontakt24, PAP

Reporterka TVN24 rozmawiała z panem Rafałem, który odnalazł 14-letnią Natalię z Andrychowa. Dziewczyna zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie. - Leżała z telefonem w ręku, ten telefon cały czas funkcjonował, bo miała palec na ekranie - mówił.

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

- Chciałem zdążyć na wizytę w szpitalu – usprawiedliwia się mężczyzna, który widział 14-latkę, która zamarzła we wtorek w centrum Andrychowa (woj. małopolskie). On, podobnie jak wielu innych kierowców i przechodniów, zauważył dziecko, jednak nie udzielił mu pomocy.

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

Autor:
wini/PKoz
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Nie, nie jestem zadowolony. Wolałbym, żeby był mniej więcej parytet w rządzie. Nie będzie - stwierdził w Sejmie Donald Tusk, odpowiadając na pytanie współautorki podcastu "Wybory kobiet" Arlety Zalewskiej o to, czy jest zadowolony z liczby kobiet w swoim rządzie. - Ale nie będzie tak źle, jak niektórzy prognozują - dodał. Według nieoficjalnych informacji - ujawnionych w podcaście - do rządu z ramienia Nowej Lewicy wejdzie Katarzyna Kotula. Stanowisko kolejnej pełnomocniczki ma dostać jeszcze jedna kobieta, najprawdopodobniej posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

Autor:
Arleta
Zalewska
Źródło:
tvn24.pl

Zderzenie z rzeczywistością dla polityków tej Zjednoczonej, tylko z nazwy, Prawicy jest niezwykle bolesne - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do działań premiera Mateusza Morawieckiego, który stanął na czele rządu bez większości. - Naprawdę nie odwróci się już losu tych wyborów - dodała Anna Maria Żukowska z klubu Lewicy.

"To jest kolejny wielki mit, który jest potrzebny Jarosławowi Kaczyńskiemu"

"To jest kolejny wielki mit, który jest potrzebny Jarosławowi Kaczyńskiemu"

Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24

W Nepalu odbył się pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci - poinformował w czwartek portal stacji CNN, powołując się na lokalne władze i środowiska aktywistów LGBTQ.

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Autor:
ks/kab
Źródło:
PAP, CNN

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Anna Dymna i Konstanty Gebert zostali w czwartek w Krakowie laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Dymna otrzymała nagrodę w kategorii "inicjatywy duszpasterskie/i lub społeczne", Gebert "za książkę lub cykl publikacji".

Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera. Laureatami Anna Dymna i Konstanty Gebert

Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera. Laureatami Anna Dymna i Konstanty Gebert

Autor:
ks/tr
Źródło:
tvn24.pl, nagrodatischnera.pl

Estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna oświadczył, że stanowczo odradza obywatelom i mieszkańcom Estonii podróży do Rosji ze względu na możliwość zamknięcia granicy. - Jeśli granice zostaną tymczasowo zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić - poinformował Tsahkna.

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część dyplomatów wyszła z sali podczas obrad szczytu OBWE, kiedy swoją wypowiedź rozpoczął szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Niektóre państwa - w tym Polska - ze względu na obecność przedstawiciela Kremla zbojkotowały szczyt i nie wysłały tam swoich przedstawicieli.

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Autor:
ads
Źródło:
Reuters, PAP

Dwie osoby zginęły w wypadku w Ciotuszy Starej (woj. lubelskie). Doszło tam do zderzenia opla z renault masterem. Droga jest zablokowana, policja kieruje na objazdy.

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Obywatele Kolumbii pobili się w Tychach. W ruch poszedł nóż. Najstarszy, 34-letni mężczyzna zmarł. Czworo trafiło do aresztu pod zarzutami udziału w bójce. Jeden z nich ma zarzut zabójstwa.

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Autor:
mag/PKoz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do ośmiu lat więzienia grozi rodzicom trójki małych dzieci. Będą odpowiadać za zaniedbanie. Sprawa wyszła na jaw, kiedy do awanturującego się w nocy pijanego małżeństwa przyjechała policja.

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

40-letni lekarz zmarł nagle w pabianickim Centrum Medycznym - dowiedział się portal tvn24.pl. Mężczyzna pracował na oddziale urologicznym. Informacje potwierdził rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej w Łodzi. - Otrzymaliśmy sygnał od policji, którą powiadomiła dyrekcja szpitala. Na miejscu trwają oględziny - przekazał prokurator.

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

Autor:
pk/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Módl się i czołgaj w naszą stronę - miał usłyszeć Serhij, ukraiński żołnierz walczący z Rosjanami na wschodzie Ukrainy. W czasie walk został ranny w obie nogi, jednak mimo prób okazało się, że ekipy ewakuacyjne nie mogą do niego dotrzeć. O tym, jak udało mu się przeżyć, opowiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Autor:
wac//mm
Źródło:
CNN

W wyniku pomyślnej akcji ukraińskiego wywiadu w telewizji na ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina. Nagranie zawierało też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Senat zaakceptował bez poprawek nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu. Regulacja zakazuje handlu w Wigilię większym placówkom, bez ograniczeń sklepy będą mogły za to działać w niedziele 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Poeta, który był sekretarzem króla Zygmunta Augusta, napisał: "W malinowym chruśniaku", "Pana Cogito", "Pana Tadeusza" czy "Odprawę posłów greckich"? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadał pan Piotr Frankowski z Łodzi.

Pytanie w "Milionerach" o dzieło literackie sekretarza króla Zygmunta Augusta

Pytanie w "Milionerach" o dzieło literackie sekretarza króla Zygmunta Augusta

Autor:
pw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania z uczniami jednego z krakowskich liceów mówił, że Sejm to na razie "jedyne miejsce, w którym dokonała się zmiana". Dodał, że to "najważniejsze miejsce na mapie polskiej demokracji". Jednocześnie mówił o tym, co jest "kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie".

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Autor:
tmw,
mjz
Źródło:
TVN24

Odbyły się rozmowy pomiędzy protestującymi na przejściu granicznym w Medyce a nową minister rolnictwa. Co dalej z ich protestem? - Przede wszystkim bardzo by chcieli, żeby ktoś pojawił się tutaj na miejscu. Rozmowy, o których mówimy, doszło do nich pod Warszawą. Jedyną reakcją przewoźników na to, co tam usłyszeli, była zapowiedź, że nie rozszerzą swojego protestu, co byłoby piekielną niewygodnością, dla i tak zmęczonych czekaniem ukraińskich przewoźników - relacjonuje reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, obecny na miejscu akcji protestacyjnej.

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Tureckie media informują, że słynna, 1500-letnia Hagia Sophia w Stambule może się zawalić, jeśli nie zostanie poddana natychmiastowej renowacji. Na ujawnionych nagraniach widać fragmenty betonu spadające tuż obok znajdujących się w środku turystów.

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Autor:
pb//am
Źródło:
duvarenglish.com, birgun.net, tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski i Michał Przedlacki.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zainaugurował drukowanie puszek, do których zbierane będą pieniądze w ramach 32. Finału WOŚP. - Wierzę w to, że znowu przyszły czasy, w których nasza praca będzie miała konkretne przełożenie - mówił podczas konferencji prasowej. - Powiedzieliśmy, że z sepsą chcemy wygrać i pogonić to zło. Wygraliśmy - zaznaczył.

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl