Polska

Grypa wciąż groźna. Trzy osoby zmarły w ciągu tygodnia

Polska

[object Object]
Grypa atakuje Polakówtvn24
wideo 2/4

Między 16 a 22 lutego odnotowano w Polsce ponad 269 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, trzy osoby zmarły - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Najwięcej zachorowań między 16 a 22 lutego odnotowano na Mazowszu (ponad 49 tysięcy) i w Wielkopolsce (37 tysięcy). Na terenie kraju z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w tym czasie ponad tysiąc skierowań do szpitala.

Między 16 a 22 lutego odnotowano trzy zgony - dwa w województwie małopolskim (jak podał PZH, chodziło o osoby w wieku powyżej 65 lat) oraz jeden w województwie pomorskim (w przedziale wiekowym 15-64).

W styczniu odnotowano prawie 700 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 1 do 22 lutego jest ich już ponad 780 tysięcy. W tym roku z powodu grypy zmarło siedem osób.

Higiena i szczepienia

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko przeniesienia wirusa na dłonie i przekazania go innym osobom. W miejscach publicznych i środkach transportu należy również unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność trzeba zgłosić się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy należy pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań towarzyszących chorobie.

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, na przykład latem. W poprzednim sezonie grypowym 2016/2017 zarejestrowano ponad 3,8 miliona zachorowań na grypę i podejrzeń, czyli 25 procent więcej niż rok wcześniej.

Od września 2017 roku liczony jest kolejny sezon grypowy.

Autor: kb/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości