"Jeżeli chcemy zaczynać wojnę z Unią, sugerowałabym dobrze się do niej przygotować"

[object Object]
Niezabitowska, Piotrowska-Oliwa, Olczyk, Chrzczonowicz i Staniszewska w "Babilonie" tvn24
wideo 2/4

Decyzja Trumpa o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii, wybór następczyni Angeli Merkel, wojna na Ukrainie oraz brexit to najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy na świecie według gości "Babilonu" w TVN24 BiS. Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Piotrowska-Oliwa, Eliza Olczyk, Magdalena Chrzczonowicz i Grażyna Staniszewska podsumowały miniony rok w sprawach międzynarodowych.

Koniec roku to czas podsumowań. Rozmówczynie Piotra Marciniaka w programie Babilon mówiły o najważniejszych - ich zdaniem - wydarzeniach zagranicznych.

Odejście "ostatniego poważnego człowieka"

Małgorzata Niezabitowska przypomniała, że niespodziewana decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych o wycofaniu wojsk z Syrii, bez uzgodnienia z sojusznikami, spowodowała dymisję "prawie ostatniego poważnego człowieka" w obecnej administracji, czyli szefa Pentagonu, Jamesa Mattisa.

Wspomniała także o wyborze nowej przewodniczącej niemieckiej partii CDU, "namaszczonej przez Angelę Merkel". - Na szczęście jest za sankcjami wobec Rosji - podkreśliła.

Ukraina - punkt zapalny

Grażyna Staniszewska wyznała, że najbardziej boi się tego, co dzieje się na Ukrainie. - To jest realny punkt zapalny. Tam cały czas trwa wojna - zauważyła.

Zwróciła uwagę, że choć mówi się o zawieszeniu broni, na Ukrainie każdego dnia w wyniku walk giną ludzie. - Wojna trwa, już kolejny rok z rzędu - dodała.

Wielki rozwód

2018 rok to także wielki rozwód Londynu i Brukseli. Przypomniała o tym Grażyna Piotrowska-Oliwa oceniając, że "brytyjska dyplomacja uchodząca za wybitnie sprawną i brytyjscy urzędnicy polegli, zostali rozłożeni na łopatki, przeczołgani przez biurokratyczny aparat Unii Europejskiej".

Dodała, że Polska, która pozostaje częścią Wspólnoty, powinna wyciągnąć z tego wnioski. - Dla nas to jest nauczka, że jeżeli chcemy zaczynać wojnę sugerowałabym, zgodnie z zasadą, dobrze się do niej przygotować - radziła.

Autor: momo//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości