Głosujemy trochę chętniej niż pięć lat temu

Aktualizacja:
Frekwencja 6.65 proc.
Frekwencja 6.65 proc.
TVN24
Frekwencja 6.65 proc.TVN24

Jest szansa na poprawę słabego wyniku frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego sprzed pięciu lat. Do godz. 12 do urn poszło kilkaset tysięcy Polaków więcej niż w 2004 roku, a sama frekwencja wyniosła 6,65 proc. - podała PKW. Najchętniej głosują mieszkańcy Krakowa i Warszawy.

PKW: przedłużenia głosowania nie będzie
PKW: przedłużenia głosowania nie będzieTVN24
Prezydent Lech Kaczyński już głosował
Prezydent Lech Kaczyński już głosowałPrezydent Lech Kaczyński już głosował (TVN24)
Premier Donald Tusk też oddał swój głos
Premier Donald Tusk też oddał swój głosPremier oddał swój głos (TVN24)
Biskupi namawiają do głosowania
Biskupi namawiają do głosowaniaTVN24

Najwyższa frekwencja w dużych miastach do południa była w Krakowie - 10,62 proc. i Warszawie - 10,49 proc. Wśród mieszkańców największych miast zawodzą na razie gdańszczanie - mimo hucznych obchodów wyborów z czerwca 1989 roku, z rana do urn wybrało się jedynie 5,32 proc. wyborców.

Spośród gmin, liderem jest Tymbark i to jego mieszkańcy najbardziej zmobilizowali się do południa - zagłosowało tam aż 16,74 proc. uprawnionych. Liczba uprawnionych do głosowania wyniosła 30.472.440 osób, ale karty do głosowania do 12 wydano 2.025.371 wyborcom.

W całym kraju frekwencja wyniosła 6,65 proc. i była wyższa od analogicznych godzin głosowania w 2004 roku (5,94 proc.). Polacy głosować mogą do godz. 22 w niedzielę.

Olsztyńskie kłopoty

W całym kraju wybory przebiegają spokojnie. Ten spokój zaburzają jedynie incydenty. W Olsztynie sześć Obwodowych Komisji miało problem z otwarciem drzwi, ale tylko jeden z lokali wyborczych otwarto później - o 8.20. Nie wpłynie to na godzinę zamknięcia głosowania w całym kraju.

Powodem opóźnień w Olsztynie - jak poinformowała PKW - były m.in. metalowe przedmioty w zamkach, które uniemożliwiły otwarcie drzwi. - W sześciu komisjach obwodowych członkowie komisji nie mogli dostać się do lokalu wyborczego, bo ktoś w nocy do zamków w lokalach powkładał przedmioty metalowe bądź klej - powiedział w niedzielę wiceprzewodniczący PKW Stanisław Kosmal na przedpołudniowej konferencji prasowej.

Z kolei w Sosnowcu (woj. śląskie), policjanci zatrzymali 27-latka, który sprzed jednego z lokali wyborczych ukradł flagę Unii Europejskiej. Mężczyzna był pijany i nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania. Znaleziona przy mężczyźnie flaga trafiła ponownie przed lokal, a on sam - do miejscowej komendy.

Jak informowała PKW około godz. 10., nie ma sygnałów o naruszeniu w niedzielę ciszy wyborczej. W sobotę - według policji - były incydenty polegające na zrywaniu plakatów i zastępowaniu ich innymi.

Wybieramy naszych ludzi w PE

Dzisiaj przy urnach wyznaczymy osoby, które przez cztery lata będą reprezentować interesy Polski w Unii, w Parlamencie Europejskim. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 do 22. Oto ostatnie wskazówki dla głosujących.

Polacy wybiorą 50 eurodeputowanych spośród ubiegających się 1301 kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców.

Pamiętajmy o ciszy wyborczej – aż do 22

Do 22 obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji na rzecz partii politycznych czy kandydatów startujących w wyborach. Zabronione jest m.in. rozdawanie plakatów i ulotek wzywających do głosowania na konkretne listy, czy kandydatów. Nie można także publikować wyników sondaży.

Wieczór wyborczy na portalu tvn24.pl i w TVN24

Punktualnie o 21.45 w niedzielę ruszy wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl. W chwilę po zakończeniu ciszy wyborczej o godz. 22 na antenie TVN24 i na portalu tvn24.pl zaprezentujemy pierwsze, sondażowe wyniki eurowyborów 2009 (www.eurowybory.tvn24.pl).

Znak X w kratce przy nazwisku kandydata

Aby nasz głos był uznany za ważny, należy postawić znak "x" w kratce po lewej stronie nazwiska jednego z kandydatów do PE.

Każdy wyborca, po okazaniu dowodu tożsamości w lokalu wyborczym, otrzyma białą kartę, na której listy poszczególnych komitetów wyborczych ułożone będą w kolumnach w kolejności wylosowanych numerów. W okręgu śląskim na karcie do głosowania będzie 12 list, w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim - 11, a w pozostałych 11 okręgach będzie na kartach 10 list.

Głos będziemy mogli oddać tylko na jedną listę, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego przez nas kandydata. Wskazując na więcej niż jednego kandydata z jednej listy, także oddamy ważny głos, ale głos zaliczony zostanie tej osobie, która ma wyższe miejsce na liście.

Z kolei głos będzie nieważny, jeżeli przy żadnym nazwisku nie postawimy znaku "x" lub zagłosujemy na dwóch lub więcej kandydatów z różnych list.

Mandaty po progu 5-procentowym

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą uczestniczyć tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą 5-proc. próg. W odróżnieniu od wyborów do Sejmu w wyborach do europarlamentu nie ma ustalonej liczby mandatów do zdobycia w danym okręgu wyborczym.

Po zakończeniu głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza, na podstawie danych ze wszystkich okręgów, ustali, które komitety wyborcze przekroczyły 5-proc. próg.

Liczenie metodą d'Hondta

Następnie, za pomocą tzw. metody d'Hondta, ustalona zostanie liczba mandatów zdobytych w skali kraju przez każdy z tych komitetów wyborczych. Potem PKW ustali liczbę mandatów przypadających danemu komitetowi w poszczególnych okręgach wyborczych.

By to zrobić, należy liczbę głosów ważnych oddanych na listę okręgową danego komitetu pomnożyć przez liczbę przypadających danemu komitetowi mandatów, a następnie iloczyn podzielić przez liczbę głosów ważnych oddanych we wszystkich okręgach na listy tego komitetu wyborczego. Wynik to liczba mandatów przypadająca danemu komitetowi w danym okręgu.

Frekwencja ma znaczenie

To, czy w danym okręgu wybrani zostaną europosłowie - lub chociaż jeden europoseł - zależy więc od dwóch czynników. Po pierwsze, ogromną rolę odgrywa frekwencja, po drugie - rozkład głosów na poszczególne listy kandydatów.

Teoretycznie może się więc zdarzyć, że wyborcy jednego mniejszego okręgu, w którym frekwencja będzie wysoka, wskażą kilku europosłów, a okręg obejmujący jakieś duży region, w którym jednak będzie bardzo niska frekwencja - nie wybierze ani jednego eurodeputowanego. Im wyższa frekwencja, tym więcej mandatów przypadnie danemu okręgowi.

W poprzednich wyborach z 2004 r. eurodeputowanych wybrano we wszystkich 13 okręgach wyborczych: najwięcej - bo po 8 mandatów - zdobyli wówczas kandydaci w okręgach małopolsko-świętokrzyskim i śląskim, a najmniej - 1 mandat zdobyty został w okręgu kujawsko-pomorskim.

Na końcu ustala się, kto dokładnie wyjedzie do PE. Mandaty otrzymują kandydaci, którzy otrzymali najwięcej głosów.

Komu potrzebny jest paszport do głosowania

Wyborcy, którzy nie dopisali się do spisu wyborców, a przebywają poza miejscem stałego zamieszkania powinni mieć przy sobie także zaświadczenie ze swojej gminy.

Z kolei wyborcy głosujący za granicą w krajach należących do Unii Europejskiej, aby mogli otrzymać kartę do głosowania, muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Natomiast ci, którzy przebywają w państwach poza UE, są zobligowani do posiadania paszportu.

Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Do zdarzenia doszło w środę rano w kopalni Szczygłowice - jak informuje spółka "najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu". W rejonie zagrożenia było 44 górników. Do godziny 11 wszyscy zostali wycofani. Nie ma ofiar śmiertelnych, 12 osobom udzielono pomocy medycznej.

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak przestrzega miasto, może być hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium