Głosujemy trochę chętniej niż pięć lat temu

Aktualizacja:
Frekwencja 6.65 proc.
Frekwencja 6.65 proc.
TVN24
Frekwencja 6.65 proc.TVN24

Jest szansa na poprawę słabego wyniku frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego sprzed pięciu lat. Do godz. 12 do urn poszło kilkaset tysięcy Polaków więcej niż w 2004 roku, a sama frekwencja wyniosła 6,65 proc. - podała PKW. Najchętniej głosują mieszkańcy Krakowa i Warszawy.

PKW: przedłużenia głosowania nie będzie
PKW: przedłużenia głosowania nie będzieTVN24
Prezydent Lech Kaczyński już głosował
Prezydent Lech Kaczyński już głosowałPrezydent Lech Kaczyński już głosował (TVN24)
Premier Donald Tusk też oddał swój głos
Premier Donald Tusk też oddał swój głosPremier oddał swój głos (TVN24)
Biskupi namawiają do głosowania
Biskupi namawiają do głosowaniaTVN24

Najwyższa frekwencja w dużych miastach do południa była w Krakowie - 10,62 proc. i Warszawie - 10,49 proc. Wśród mieszkańców największych miast zawodzą na razie gdańszczanie - mimo hucznych obchodów wyborów z czerwca 1989 roku, z rana do urn wybrało się jedynie 5,32 proc. wyborców.

Spośród gmin, liderem jest Tymbark i to jego mieszkańcy najbardziej zmobilizowali się do południa - zagłosowało tam aż 16,74 proc. uprawnionych. Liczba uprawnionych do głosowania wyniosła 30.472.440 osób, ale karty do głosowania do 12 wydano 2.025.371 wyborcom.

W całym kraju frekwencja wyniosła 6,65 proc. i była wyższa od analogicznych godzin głosowania w 2004 roku (5,94 proc.). Polacy głosować mogą do godz. 22 w niedzielę.

Olsztyńskie kłopoty

W całym kraju wybory przebiegają spokojnie. Ten spokój zaburzają jedynie incydenty. W Olsztynie sześć Obwodowych Komisji miało problem z otwarciem drzwi, ale tylko jeden z lokali wyborczych otwarto później - o 8.20. Nie wpłynie to na godzinę zamknięcia głosowania w całym kraju.

Powodem opóźnień w Olsztynie - jak poinformowała PKW - były m.in. metalowe przedmioty w zamkach, które uniemożliwiły otwarcie drzwi. - W sześciu komisjach obwodowych członkowie komisji nie mogli dostać się do lokalu wyborczego, bo ktoś w nocy do zamków w lokalach powkładał przedmioty metalowe bądź klej - powiedział w niedzielę wiceprzewodniczący PKW Stanisław Kosmal na przedpołudniowej konferencji prasowej.

Z kolei w Sosnowcu (woj. śląskie), policjanci zatrzymali 27-latka, który sprzed jednego z lokali wyborczych ukradł flagę Unii Europejskiej. Mężczyzna był pijany i nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania. Znaleziona przy mężczyźnie flaga trafiła ponownie przed lokal, a on sam - do miejscowej komendy.

Jak informowała PKW około godz. 10., nie ma sygnałów o naruszeniu w niedzielę ciszy wyborczej. W sobotę - według policji - były incydenty polegające na zrywaniu plakatów i zastępowaniu ich innymi.

Wybieramy naszych ludzi w PE

Dzisiaj przy urnach wyznaczymy osoby, które przez cztery lata będą reprezentować interesy Polski w Unii, w Parlamencie Europejskim. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 do 22. Oto ostatnie wskazówki dla głosujących.

Polacy wybiorą 50 eurodeputowanych spośród ubiegających się 1301 kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców.

Pamiętajmy o ciszy wyborczej – aż do 22

Do 22 obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji na rzecz partii politycznych czy kandydatów startujących w wyborach. Zabronione jest m.in. rozdawanie plakatów i ulotek wzywających do głosowania na konkretne listy, czy kandydatów. Nie można także publikować wyników sondaży.

Wieczór wyborczy na portalu tvn24.pl i w TVN24

Punktualnie o 21.45 w niedzielę ruszy wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl. W chwilę po zakończeniu ciszy wyborczej o godz. 22 na antenie TVN24 i na portalu tvn24.pl zaprezentujemy pierwsze, sondażowe wyniki eurowyborów 2009 (www.eurowybory.tvn24.pl).

Znak X w kratce przy nazwisku kandydata

Aby nasz głos był uznany za ważny, należy postawić znak "x" w kratce po lewej stronie nazwiska jednego z kandydatów do PE.

Każdy wyborca, po okazaniu dowodu tożsamości w lokalu wyborczym, otrzyma białą kartę, na której listy poszczególnych komitetów wyborczych ułożone będą w kolumnach w kolejności wylosowanych numerów. W okręgu śląskim na karcie do głosowania będzie 12 list, w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim - 11, a w pozostałych 11 okręgach będzie na kartach 10 list.

Głos będziemy mogli oddać tylko na jedną listę, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego przez nas kandydata. Wskazując na więcej niż jednego kandydata z jednej listy, także oddamy ważny głos, ale głos zaliczony zostanie tej osobie, która ma wyższe miejsce na liście.

Z kolei głos będzie nieważny, jeżeli przy żadnym nazwisku nie postawimy znaku "x" lub zagłosujemy na dwóch lub więcej kandydatów z różnych list.

Mandaty po progu 5-procentowym

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą uczestniczyć tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą 5-proc. próg. W odróżnieniu od wyborów do Sejmu w wyborach do europarlamentu nie ma ustalonej liczby mandatów do zdobycia w danym okręgu wyborczym.

Po zakończeniu głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza, na podstawie danych ze wszystkich okręgów, ustali, które komitety wyborcze przekroczyły 5-proc. próg.

Liczenie metodą d'Hondta

Następnie, za pomocą tzw. metody d'Hondta, ustalona zostanie liczba mandatów zdobytych w skali kraju przez każdy z tych komitetów wyborczych. Potem PKW ustali liczbę mandatów przypadających danemu komitetowi w poszczególnych okręgach wyborczych.

By to zrobić, należy liczbę głosów ważnych oddanych na listę okręgową danego komitetu pomnożyć przez liczbę przypadających danemu komitetowi mandatów, a następnie iloczyn podzielić przez liczbę głosów ważnych oddanych we wszystkich okręgach na listy tego komitetu wyborczego. Wynik to liczba mandatów przypadająca danemu komitetowi w danym okręgu.

Frekwencja ma znaczenie

To, czy w danym okręgu wybrani zostaną europosłowie - lub chociaż jeden europoseł - zależy więc od dwóch czynników. Po pierwsze, ogromną rolę odgrywa frekwencja, po drugie - rozkład głosów na poszczególne listy kandydatów.

Teoretycznie może się więc zdarzyć, że wyborcy jednego mniejszego okręgu, w którym frekwencja będzie wysoka, wskażą kilku europosłów, a okręg obejmujący jakieś duży region, w którym jednak będzie bardzo niska frekwencja - nie wybierze ani jednego eurodeputowanego. Im wyższa frekwencja, tym więcej mandatów przypadnie danemu okręgowi.

W poprzednich wyborach z 2004 r. eurodeputowanych wybrano we wszystkich 13 okręgach wyborczych: najwięcej - bo po 8 mandatów - zdobyli wówczas kandydaci w okręgach małopolsko-świętokrzyskim i śląskim, a najmniej - 1 mandat zdobyty został w okręgu kujawsko-pomorskim.

Na końcu ustala się, kto dokładnie wyjedzie do PE. Mandaty otrzymują kandydaci, którzy otrzymali najwięcej głosów.

Komu potrzebny jest paszport do głosowania

Wyborcy, którzy nie dopisali się do spisu wyborców, a przebywają poza miejscem stałego zamieszkania powinni mieć przy sobie także zaświadczenie ze swojej gminy.

Z kolei wyborcy głosujący za granicą w krajach należących do Unii Europejskiej, aby mogli otrzymać kartę do głosowania, muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Natomiast ci, którzy przebywają w państwach poza UE, są zobligowani do posiadania paszportu.

Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium