Zażalenie obrońcy Marcina Romanowskiego odrzucone. "Przeprowadzenie przeszukania było uzasadnione"

Źródło:
PAP
Bez przełomu w sprawie Marcina Romanowskiego. Sąd nie przychylił się wniosku prokuratury
Bez przełomu w sprawie Marcina Romanowskiego. Sąd nie przychylił się wniosku prokuraturyMaciej Knapik/Fakty TVN
wideo 2/34
Bez przełomu w sprawie Marcina Romanowskiego. Sąd nie przychylił się wniosku prokuraturyMaciej Knapik/Fakty TVN

Warszawski sąd nie uwzględnił w piątek zażalenia obrońcy Marcina Romanowskiego na postanowienie Prokuratury Krajowej z marca o żądaniu wydania rzeczy i o przeszukaniu pomieszczeń zajmowanych przez posła PiS - przekazała PK. Czynności te podjęto w marcu tego roku w związku z wielowątkowym śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, nad którym Romanowski jako wiceminister sprawiedliwości miał nadzór.

Pod koniec marca w kilkudziesięciu miejscach w kraju ABW - wraz z prokuratorami prowadzącymi śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości i na ich polecenie - przeprowadziła przeszukania, m.in. u polityków Suwerennej Polski i posłów klubu PiS: byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a także u jego byłych zastępców Marcina Romanowskiego i Michała Wosia. Ich celem było zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej funduszu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Służby u polityków Suwerennej Polski

Adwokat Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski, informował wtedy, że "w trakcie czynności doszło do zabezpieczenia wszystkich urządzeń" i zapowiedział, że przygotuje "zażalenie do sądu na postanowienie prokuratora oraz na czynność przeszukania".

CZYTAJ TAKŻE: Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim

Zażalenie odrzucone

W piątek późnym popołudniem Prokuratura Krajowa na platformie X poinformowała, że "Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie nie uwzględnił dziś zażalenia pełnomocnika Marcina Romanowskiego na postanowienie prokuratora Prokuratury Krajowej z dnia 25 marca 2024 r. o żądaniu wydania rzeczy i o przeszukaniu pomieszczeń zajmowanych przez ww. podejrzanego".

CZYTAJ WIĘCEJ: Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Jak napisała PK, "w uzasadnieniu Sąd wskazał, iż przeprowadzenie przeszukania było uzasadnione". "Nadto przeszukanie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy. Sąd nie dopatrzył się żadnych uchybień w tym zakresie. W ocenie Sądu również fakt zatrzymania rzeczy znajdował pełne oparcie w przepisach i okolicznościach sprawy" - czytamy.

CZYTAJ WIĘCEJ: O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Romanowski a afera wokół Funduszu Sprawiedliwości

Na początku lipca "Gazeta Wyborcza" pisała, że podczas przeszukań u Romanowskiego, który nadzorował wydatkowanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, znaleziono m.in. list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z 2019 r. Kaczyński zwrócił się w nim do ówczesnego szefa MS Zbigniewa Ziobry "o natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej".

Według "GW" list jest dowodem, że Ziobro miał pełną świadomość, iż finansowanie kampanii z tego funduszu jest nielegalne, a także, że Kaczyński "słyszał o nadużyciach już w 2019 r., ale ograniczył się do wysłania listu".

PRZYCZTAJ TAKŻE: Kaczyński mówi o liście do Ziobry. Ekspert: przypomina się film "Młode wilki"

Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego br., jest wielowątkowe. Toczy się m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości.

W ocenie prokuratury udzielali oni - działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych - w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, czym działali na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków dla uprawnionych podmiotów.

Do tej pory zarzuty postawiono kilkunastu osobom, trzy z nich trafiły do aresztu. Ponadto Sejm na wniosek prokuratury w tej sprawie uchylił immunitet Romanowskiemu i Wosiowi. Zapowiadane są też kolejne wnioski prokuratorów o zgodę Sejmu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej innych polityków.

Sam Romanowski został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego 15 lipca i przewieziony do prokuratury. Tam usłyszał zarzuty, do których się nie przyznał. 16 lipca prokuratura zawnioskowała do sądu o areszt dla Romanowskiego, argumentując, że istnieje obawa mataczenia. Sąd nie podzielił takiej argumentacji i nie zgodził się na aresztowanie Romanowskiego. Prokuratura złożyła zażalenia na tę decyzję sądu rejonowego i czeka ona na rozstrzygnięcie.

TU PRZECZYTASZ O TYM ASPEKCIE SPRAWY >>>

Fundusz Sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości działa od 2012 roku. Jego podstawowym celem miała być pomoc pokrzywdzonym, świadkom przestępstw i ich najbliższym oraz pomoc osobom zwalnianym z zakładów karnych i członkom ich rodzin. Fundusz co roku dysponuje setkami milionów złotych, które pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych i z potrąceń od wynagrodzeń więźniów, którzy pracują w czasie odbywania wyroku.

Kontrowersje wokół funduszu zaczęły się, gdy do władzy doszła Zjednoczona Prawica, a ministrem sprawiedliwości został Zbigniew Ziobro.

Dziennikarze ujawnili, jak ogromne kwoty trafiały z FS do organizacji powiązanych z władzą, czasem niemających żadnego doświadczenia. Pieniądze, zamiast na projekty przeciwdziałające przestępczości, szły na przykład na organizowanie kampanii informacyjnych, organizowanie konferencji, seminariów, szkoleń, zakup nieruchomości czy wyposażenia. Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach krytykowała tak rozdawane dotacje.

Autorka/Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rosyjskie miasto Sudża jest pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy - podali na udostępnionym nagraniu ukraińscy wojskowy. Dodali, że kontrolowany jest także lokalny "strategiczny obiekt Gazpromu". Tymczasem w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów mieście Kurczatow nie ma prądu. Jak podały władze regionu, to wynik upadku ukraińskiego drona na podstację znajdującej się tam elektrowni jądrowej.

"Strategiczny obiekt Gazpromu" pod kontrolą Ukraińców, elektrownia jądrowa coraz bliżej. Nowe informacje z Rosji

"Strategiczny obiekt Gazpromu" pod kontrolą Ukraińców, elektrownia jądrowa coraz bliżej. Nowe informacje z Rosji

Źródło:
PAP

Samolot pasażerski z 62 osobami na pokładzie rozbił się w piątek w mieście Vinhedo w brazylijskim stanie Sao Paulo. Jak przekazały władze miasta, nikt nie przeżył katastrofy. Jej przyczyny nie są znane. Znaleziono czarną skrzynkę maszyny, która powinna pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

Katastrofa samolotu pasażerskiego

Katastrofa samolotu pasażerskiego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, La Nacion, Reuters

Ukraińskie siły specjalne przeprowadziły w piątek desant na okupowaną przez rosyjskie wojska Mierzeję Kinburnską na południu Ukrainy nad Morzem Czarnym - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Jak napisał w komunikacie, "wyeliminowano dziesiątki okupantów" i zniszczono ich sprzęt.

Desant na zajętą przez Rosjan mierzeję. "Wyeliminowano dziesiątki okupantów"

Desant na zajętą przez Rosjan mierzeję. "Wyeliminowano dziesiątki okupantów"

Źródło:
PAP

Na szczęście żyjemy w państwie prawa. Jeżeli ktoś pieniądze, najzwyczajniej mówiąc, ukradł, to oczywiście istnieją narzędzia, żeby je odzyskać. Jeżeli instytucja wydała środki niezgodnie z przeznaczeniem, a są beneficjenci tych środków, to również wobec nich, o ile oczywiście złamali prawo, można domagać się zwrotu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Odniósł się do wydatków ze środków publicznych, które budzą wątpliwości i wymagają zbadania, oszacowanych przez obecny rząd na 100 miliardów złotych.

Minister o "potężnych kwotach". "Istnieją narzędzia, żeby pieniądze odzyskać"

Minister o "potężnych kwotach". "Istnieją narzędzia, żeby pieniądze odzyskać"

Źródło:
TVN24, PAP

"Masowa turystyka dusi chorwackie miasta i miasteczka" - alarmują autorzy petycji, w której zażądano zlikwidowania apartamentów na wynajem w budynkach wielorodzinnych. Duża liczba gości utrudnia życie nie tylko mieszkańcom chorwackich kurortów, o czym donoszą lokalne media. "Turyści - okazując brak szacunku dla naszej kultury - wysyłają w świat wiadomość, że w Chorwacji każdy może zachowywać się, jak chce. Tacy turyści powinni być surowo karani" - podkreślili w swojej petycji przedstawiciele ruchu Najemcy Razem.

"Tacy turyści powinni być surowo karani". Mieszkańcy Chorwacji mówią: dość

"Tacy turyści powinni być surowo karani". Mieszkańcy Chorwacji mówią: dość

Źródło:
poslovni.hr, PAP, htz.hr, tvn24.pl

Policjant wspina się na dach budynku w pobliżu wiecu Donalda Trumpa i widzi zamachowca. Szybko zeskakuje na ziemię i biegnie do auta po broń - te chwile zarejestrowała kamerka na mundurze funkcjonariusza zabezpieczającego wiec w Pensylwanii. Wszystko dzieje się na kilka sekund przed oddaniem strzałów przez napastnika i ranieniem Trumpa w ucho. - Nie podnoś głowy! On jest tuż obok! - krzyczy policjant, który z bliska widział zamachowca tuż przed atakiem.

Twarzą w twarz ze strzelcem na sekundy przed zamachem na Trumpa. Nagranie

Twarzą w twarz ze strzelcem na sekundy przed zamachem na Trumpa. Nagranie

Źródło:
Reuters, CNN

Na statku towarowym transportującym "niebezpieczne materiały", który przebywał w porcie na wschodzie Chin, doszło do eksplozji. Moment wybuchu uchwyciły kamery monitoringu.

Eksplozja w chińskim porcie

Eksplozja w chińskim porcie

Źródło:
BBC

Wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku – zakłada podpisana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Jest decyzja prezydenta w sprawie renty wdowiej

Jest decyzja prezydenta w sprawie renty wdowiej

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na sprzedaż Browaru Leżajsk. - Po finalizacji transakcji Mycofeast (MFPL) przejmie kontrolę nad dalszym rozwojem aktywów w Leżajsku. Spółka wykorzystuje proces fermentacji do produkcji białek i lipidów między innymi do produkcji pasz - wyjaśniła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Magdalena Brzezińska z Grupy Żywiec.

Sprzedaż znanego browaru. Jest decyzja UOKiK

Sprzedaż znanego browaru. Jest decyzja UOKiK

Źródło:
tvn24.pl

W sierpniu największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach cieszy się Koalicja Obywatelska - wynika z nowego sondażu pracowni Opinia24. Za KO uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, podium zamyka Konfederacja.

Na kogo głosowaliby Polacy, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę? Nowy sondaż

Na kogo głosowaliby Polacy, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę? Nowy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Ministra edukacji Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pełnił tę funkcję przez 10 lat. Jak poinformował resort, pełnienie obowiązków dyrektora zostało powierzone dotychczasowemu wicedyrektorowi CKE Horacemu Dębowskiemu.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odwołany

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odwołany

Źródło:
PAP

28-letnia kobieta z rocznym dzieckiem w samochodzie wjechała przed pociąg towarowy na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Sierakowie Śląskim. Matka w ciężkim stanie trafiła do szpitala, dziecko nie doznało widocznych obrażeń.

28-latka z rocznym dzieckiem wjechała autem przed pociąg towarowy

28-latka z rocznym dzieckiem wjechała autem przed pociąg towarowy

Źródło:
PAP

W stanie Waszyngton rodzina jednej z ofiar tragedii łodzi podwodnej Titan złożyła pozew przeciwko firmie OceanGate. Rodzina oskarża firmę, do której łódź ta należała, o rażące zaniedbania i domaga się 50 milionów dolarów odszkodowania.

Pozew po implozji w głębinach. "Załoga miała pełną świadomość, że zginą"

Pozew po implozji w głębinach. "Załoga miała pełną świadomość, że zginą"

Źródło:
CNN, CBS News, Guardian, tvn24.pl

Nad Chorwację nadciąga kolejna fala upałów. Z prognoz wynika, że w weekend temperatura może sięgnąć 40 stopni Celsjusza - poinformował meteorolog Zoran Vakula. Gorąco będzie męczące nie tylko w dzień, ale również w nocy.

Skwar we dnie i w nocy. Temperatura zbliży się do 40 stopni

Skwar we dnie i w nocy. Temperatura zbliży się do 40 stopni

Źródło:
index.hr, PAP, meteo.hr

Zatrzymani w Nigerii studenci Uniwersytetu Warszawskiego spotkali się z polskim konsulem. Przebywają w hotelu, a MSZ zabiega o wyjaśnienie ich sytuacji prawnej - poinformował w piątek szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Nie postawiono im żadnych zarzutów.

Nowe informacje o studentach zatrzymanych w Nigerii. "MSZ zabiega o wyjaśnienie ich sytuacji prawnej"

Nowe informacje o studentach zatrzymanych w Nigerii. "MSZ zabiega o wyjaśnienie ich sytuacji prawnej"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- W przyszłym tygodniu na posiedzeniu rządu przekażę moją opinię na temat tego, kto powinien być polskim komisarzem w Unii Europejskiej - zapowiedział premier Donald Tusk. Ocenił, że "Polska uzyska bardzo silną pozycję dzięki tej nominacji". Dodał, że "spodziewa się zgody" ze strony szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na jego propozycję.

Polski kandydat na komisarza. Tusk: spodziewam się zgody szefowej Komisji Europejskiej

Polski kandydat na komisarza. Tusk: spodziewam się zgody szefowej Komisji Europejskiej

Źródło:
tvn24.pl

- Podejrzana kwota wydatków publicznych, ustalona w wyniku kontroli Krajowej Administracji Skarbowej, osiągnęła 100 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Działania prowadzone są w 90 jednostkach. Szef rządu dodał, że obecnie jest ponad 60 zawiadomień do prokuratury w związku z tymi sprawami.

Donald Tusk o "układzie zamkniętym PiS". Postępowania dotyczą 100 miliardów złotych

Donald Tusk o "układzie zamkniętym PiS". Postępowania dotyczą 100 miliardów złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura skierowała sprzeciw dotyczący "zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę" dla budowy kładki w centrum Krakowa. Przeprawa ma połączyć dwa obszary miasta - Kazimierz i Ludwinów. Według śledczych budowa kładki może skutkować wykreśleniem historycznego centrum miasta z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kładka powstająca w centrum Krakowa budzi emocje. Jest ruch prokuratury, zgłasza sprzeciw

Kładka powstająca w centrum Krakowa budzi emocje. Jest ruch prokuratury, zgłasza sprzeciw

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, Radio Kraków

W sobotę polscy siatkarzy zagrają w Paryżu o złoty medal Igrzysk Olimpijskich. Począek meczu o godzinie 13. W Warszawie będzie możliwość wspólnego kibicowania.

W sobotę siatkarze powalczą o złoto, będzie można im kibicować przed Pałacem Kultury i Nauki

W sobotę siatkarze powalczą o złoto, będzie można im kibicować przed Pałacem Kultury i Nauki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już od soboty na platformie Max będzie można obejrzeć hitowy film "Anatomia upadku". Produkcja, laureatka najważniejszych nagród, w tym Oscara, Złotego Globu i Złotej Palmy, przeniesie nas do francuskich Alp, gdzie zagadkowy wypadek stanie się początkiem pełnego napięcia śledztwa.

Obsypany nagrodami hit w weekend pojawi się na Max

Obsypany nagrodami hit w weekend pojawi się na Max

Źródło:
tvn24.pl

Przyznaję - mam dwie dusze. Duszę kibica i duszę dziadersa. Jako kibic liczyłem na więcej. Jako dziaders czuję złośliwą satysfakcję, bo za moich czasów było lepiej. Mówię o sporcie, bo ogólnie - będę się upierał - było znacznie gorzej. Za moich czasów sportowych, czyli za mojej młodości, Polska była w kilku ważnych dyscyplinach potęgą.

Smętne igrzyska 

Smętne igrzyska 

Źródło:
tvn24.pl