Podczas gali 6. Festiwalu Wrażliwego w Gdyni wyróżnieni zostali dziennikarze TVN i TVN24. Piotr Jacoń zajął pierwsze miejsce w kategorii "Reportaż filmowy YOUNG/KIDS" za reportaż "Wszystko o moim życiu - Kacper". W kategorii "Reportaż filmowy" pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Lazzeri za reportaż "Podlasie: granica światów", drugie miejsce - Marcin Jakóbczyk za "Syndrom samotności".
W piątek wieczorem odbyła się gala finałowa 6. Festiwalu Wrażliwego w Gdyni. W kategorii "Reportaż filmowy YOUNG/KIDS", a więc filmów dotyczących dzieci i młodzieży, pierwsze miejsce zajął dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń za "Wszystko o moim życiu. Kacper". W tej kategorii nominowani byli także: Izabela Rak z "Uwagi" TVN za reportaż "Youtuber" oraz Marcin Jakóbczyk za "Chciałbym porozmawiać z kimś bliskim" (część pierwsza i część druga).
Piotr Jacoń podziękował "w imieniu Kacpra"
- Bardzo dziękuję w imieniu Kacpra przede wszystkim. Kacper to jest bohater tego reportażu. Kacper jest 20-letni transpłciowym chłopakiem. Od swoich rodziców nie dostał wsparcia, dostał za to propozycję egzorcysty i taki mniej więcej układają się ich wzajemne relacje – powiedział Jacoń, odbierając nagrodę.
Dziennikarz podkreślał, że "definicja osób transpłciowych nie zaczyna się i nie kończy na transpłciowości". – Transpłciowość to jest tylko jedna z ich wielu cech, bo są tacy jak my - dodał.
Dziennikarka "Czarno na białym" TVN24 Katarzyna Lazzeri zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Reportaż filmowy" za reportaż "Podlasie: granica światów". Na drugim miejscu znalazł się - Marcin Jakóbczyk z "Uwagi" TVN za "Syndrom samotności".
W tej kategorii nominowany był także Grzegorz Głuszak z "Superwizjera" TVN za "Nie przyznam się, bo to nie ja zabiłam".
Festiwal Wrażliwy
"Nagradzamy reporterów za rzetelność, dociekliwość, zaangażowanie w dążeniu do prawdy. Za uważność na bohaterów swoich historii i dążenie do zmiany ich losu. Za etykę dziennikarską i warsztat. Wspólnie podnosimy i upowszechniamy te wartości" - czytamy na stronie Festiwalu Wrażliwego.
Festiwal Wrażliwy organizowany jest przez fundację Zostaw Swój Ślad z siedzibą w Gdańsku.
"Fundacja Zostaw Swój Ślad działa od początku 2016 roku. Mamy status Organizacji Pożytku Publicznego, co oznacza, że wiarygodność naszej fundacji została zweryfikowana i regularnie raportujemy naszą działalność odpowiednim organom kontrolnym. Pomagamy ludziom w potrzebie, bo to nadaje sens naszemu życiu. Edukujemy, bo to otwiera oczy na najważniejsze problemy i piękno świata. Tworzymy kompendia wiedzy i projekt lekcji dla szkół w zakresie zdrowia, ekologii i odpowiedzialności społecznej. Wspieramy ciężko chore dzieci w tym także z chorobami onkologicznymi i ich rodziny. Pomagamy ludziom z Ukrainy i Nepalu. Nagradzamy odpowiedzialne media i reporterów" - czytamy na stronie fundacji.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24