"Syndrom Hamleta" opowiadający o doświadczonym wojną młodym pokoleniu Ukraińców ogłoszono najlepszym filmem 22. edycji festiwalu Watch Docs. W konkursie przyznano też dwa wyróżnienia.
Laureatów 22. Festiwalu Watch Docs ogłosiła reżyserka Anna Zamecka. Nagrodę główną otrzymał film "Syndrom Hamleta" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, przedstawiający pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny. Punktem wyjścia są tu przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego dramatu.
Wcześniej twórcy "Syndromu Hamleta" zdobyli Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz dwie prestiżowe nagrody na festiwalu w Locarno: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award "Boccalino d'Oro" dla najlepszego filmu dokumentalnego.
"Ukraińcom należy się wielki szacunek, pomoc i solidarność"
- Kiedy zaczynaliśmy pracę nad tym filmem w 2018 roku, takim impulsem było sportretowanie młodej generacji ukraińskiego Majdanu, a także wyciągnięcie z zapomnienia tematu wojny, która ciągle toczyła się w Donbasie - mówił podczas gali zamknięcia festiwalu Piotr Rosołowski. - Pamiętam doskonale 24 lutego, kiedy wszyscy dowiedzieliśmy się, że pierwsze rakiety spadły na Kijów, a zapomniana wojna w Donbasie przerodziła się w chyba największy od zakończenia drugiej wojny światowej konflikt w Europie. Nasi bohaterowie w 2014 roku częściowo byli na froncie w Donbasie. Teraz znowu są na wojnie - mówił.
- Wojna toczy się już prawie rok, a ja mam wrażenie, że powoli zaczynamy się przyzwyczajać do tych złych i coraz gorszych wiadomości, które płyną do nas ze wschodu, z Ukrainy. Wydaje mi się, że nie powinniśmy o tym zapominać. Mam nadzieję, że nasz film przypomina o tym, że wszystkim Ukraińców, i tym, którzy zostali tam i walczą, czy tym, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, należy się wielki szacunek, pomoc i solidarność - dodał Rosołowski.
Dwa wyróżnienia
W konkursie przyznano też dwa wyróżnienia. Pierwszy z wyróżnionych filmów to obraz reżyserii Matta Sarneckiego "Jak zabić dziennikarza", który obnaża korupcję populistycznych rządów państw Europy Wschodniej. Drugie wyróżnienie otrzymał film Jan Šikla "Rekonstrukcja inwazji" opowiadający historię Praskiej Wiosny z 1968 roku na podstawie niepublikowanych dotychczas materiałów archiwalnych - nagrań stworzonych przez czeskich operatorów wojskowych.
Tegoroczna edycja festiwalu Watch Docs rozpoczęła się 2 grudnia i odbywała się w formie hybrydowej - pokazy organizowano w warszawskich kinach, a także online. W programie znalazło się ponad 50 filmów poświęconych kwestii praw człowieka.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24