Polska i Węgry będą dalej umacniać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej - zadeklarował premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Jak ocenił, od sukcesu Europy Środkowo-Wschodniej zależy sukces całej Europy. Z kolei szefowa polskiego rządu podkreślała, że liczy na wspólne stanowisko Grupy ws. Brexitu i migracji.
To dla mnie bardzo ważna wizyta. (…) Spotkaliśmy się już wcześniej, ale po raz pierwszy mogliśmy porozmawiać o sprawach polsko-węgierskich - mówiła po spotkaniu Beata Szydło.
- Polska bardzo liczy na to, że nasza współpraca gospodarcza i polityczna z naszymi węgierskimi braćmi będzie się coraz bardziej zacieśniała. Tak jak pan premier powiedział, dla nas wszystkich ważne jest to, aby nasz region rozwijał się i był ważnym graczem na arenie międzynarodowej i w Unii Europejskiej - powiedziała.
Szydło poinformowała, że tematem rozmów były m.in. groźba wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i kwestie migracji. - Jest nasza zdecydowana wola, aby Grupa Wyszehradzka miała jedno stanowisko. Na najbliższym spotkaniu w Pradze będziemy z naszymi partnerami z Czech i Słowacji takie stanowisko wypracować. Wierzę w to głęboko, że to jedno stanowisko będziemy mogli prezentować - mówiła.
- Porozumieliśmy się z panią premier Szydło, że w następnych latach będziemy dalej umacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej, (...) jako wspólny cel wyznaczyliśmy wzmocnienie tego związku - powiedział Orban.
Orban "wysoko ocenia i docenia" wizytę
- Wizyta premiera Polski zawsze wywołuje duży rozgłos na Węgrzech. Z dwóch powodów ma to wysoką rangę. Po pierwsze w Polsce w dzisiejszych dniach rodzą się bardzo ważne decyzje, a mimo to pani premier jest tu z nami co bardzo wysoko oceniamy. Po drugie w przyszłym tygodniu mamy szczyt unijny, a przedtem mamy spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze gdzie w ważnych międzynarodowych sprawach będziemy starali się prezentować wspólne stanowisko.
Według Viktora Orbana wizyta Beaty Szydło ma wielkie znaczenie, ponieważ to od regionu środkowoeuropejskiego zależy sukces całej Europy. - Wzrost gospodarczy wywodzi się tak naprawdę z naszego regionu. Jeżeli tu nie będzie sukcesu to w całej Europie go nie będzie tego wzrostu gospodarczego - mówił Orban.
- Traktujemy stosunki polsko-węgierskie jako historyczne kontakty. To jest przyjaźń, która przetrwała próby. To jest przyjaźń, która sięga kilkaset lat wstecz. Chodzi tu o dwa narody, które uważają, że przeszłość ma wielką wartość. Z resztą przyjaźń kilkusetletnia jest wielkim skarbem i to rzadkość - podkreślił premier Węgier.
Orban przekonywał, że przyjaźń polska-węgierska przetrwała wiele prób w historii. Zadeklarował też, że jeśli "jakakolwiek niegodziwość" będzie wymierzona w stronę Polski, to nasz kraj może liczyć na solidarność Węgier.
Rozmowy o Brexicie
Rozmowy Orban-Szydło dotyczyły także m.in. postulatów Wielkiej Brytanii, kryzysu imigracyjnego, współpracy transatlantyckiej oraz stosunków z Rosją i Ukrainą.
- Europa od strony południowej jest bezbronna, Grecja nie jest w stanie obronić Europy (przed uchodźcami (red.) - powiedział węgierski premier.
Odnosząc się do problemu migracji, Szydło przypomniała postulaty swego rządu dotyczące potrzeby wzmacniania strefy Schengen, niesienia pomocy humanitarnej uchodźcom, ale przede wszystkim rozwiązania problemu migracji poza granicami zewnętrznymi UE.
Kwestie ekonomiczne na stole
- W centrum naszego spotkania stały kwestie ekonomiczne. Polsko-węgierskie ogólnie są dobre, natomiast stosunki ekonomiczne są w trendzie wzrastającym. Mamy bardzo dobrą wymianę, ale nie jesteśmy z tego zadowoleni. Chcielibyśmy by było więcej inwestorów polskich na Węgrzech i węgierskich w Polsce - przekazał.
- Porozumieliśmy się, że połączymy szybkimi trasami nasze wschodnie tereny ekonomiczne - poinformował węgierski premier. Jak dodał, jest też zgoda na "wzmacnianie" połączeń kolejowych między naszymi krajami.
Szefowa polskiego rządu poinformowała, że "umówiła się" z Orbanem na realizację "ważnych projektów gospodarczych". -Tak jak mówił pan premier, chcemy realizować projekty infrastrukturalne, transportowe; mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym (...) Jesteśmy zdecydowani na to, żeby wspólne połączenia transportowe, komunikacyjne jeszcze bardziej zacieśniały współpracę w regionie, również współpracę pomiędzy naszymi krajami - zadeklarowała Szydło.
Autor: kło/ja / Źródło: TVN24, PAP