TVN24 | Polska

Episkopat w sprawie migrantów przy granicy Polski z Białorusią. Komunikat po posiedzeniu biskupów

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Płot powstaje na granicy Polski z Białorusią 
Płot powstaje na granicy Polski z Białorusią TVN24
wideo 2/4
TVN24Płot powstaje na granicy Polski z Białorusią 

Biskupi w komunikacie po obradach Rady Biskupów Diecezjalnych napisali, że uciekającym przed prześladowaniami powinno się okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej. Hierarchowie jednocześnie podziękowali żołnierzom i Straży Granicznej za ich trudną służbę.

Podczas tradycyjnego zebrania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze biskupi, pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, obradowali między innymi w sprawie sytuacji migrantów i uchodźców w Afganistanie i przy granicy z Białorusią.

Episkopat o migrantach na granicy polsko-białoruskiej

Jak czytamy w komunikacie, biskupi diecezjalni uznali, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc. "Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej" – napisali.

"Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce" - podkreślili biskupi. Podziękowali także za wszelkie inicjatywy pomocowe Caritas oraz lokalnych społeczności, jak również żołnierzom i Straży Granicznej za ich trudną służbę.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wobec wydarzeń na wschodniej granicy Polski, a przede wszystkim wydarzeń w Afganistanie, biskupi diecezjalni przypominają, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc. Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej. Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce. Biskupi dziękują także za wszelkie inicjatywy pomocowe Caritas oraz lokalnych społeczności, jak również żołnierzom i Straży Granicznej za ich trudną służbę. Maryja, Królowa Polski i Pociecha Migrantów, niech będzie naszą przewodniczką i opiekunką w tym dziele.

Biskupi wysłali sprawozdania do Watykanu

Nawiązując do wizyty Ad Limina polskich biskupów, w komunikacie podkreślono, że do Watykanu zostały już wysłane wszystkie wymagane przy takiej wizycie sprawozdania.

Podczas obrad biskupi podjęli także kwestię przygotowań do zwołanego przez papieża Franciszka XIV Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, który w nowej formule zostanie zainaugurowany 9 i 10 października br. w Rzymie. "Biskupi zapoznali się z ogólnymi założeniami prac synodalnych i podjęli refleksję nad ich szczegółowymi wytycznymi" - czytamy w komunikacie.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości