Biskup Edward Janiak nie żyje. Był ukarany przez Watykan za zaniedbania w sprawie przestępstw seksualnych

Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Biskup Edward Janiak nie żyje
Biskup Edward Janiak nie żyjeTVN24
wideo 2/2
TVN24Biskup Edward Janiak nie żyje

Biskup Edward Janiak nie żyje. Jego śmierć potwierdziło biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Miał 69 lat. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią. Został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach przestępstw seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich.

Biskup Edward Janiak urodził się w 14 sierpnia 1952 roku w Malczycach. Zanim wstąpił do seminarium, studiował na Wydziale Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Na prezbitera został wyświęcony w 1979 roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu z rąk biskupa pomocniczego Wincentego Urbana.

Na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu uzyskał doktorat z teologii moralnej. Pełnił funkcję proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie, a także sekretarza kardynała Henryka Gulbinowicza. Był pierwszym dyrektorem Caritas archidiecezji wrocławskiej.

Biskup Edward Janiak nie żyje. Miał 69 latTVN24

26 października 1996 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Scilium. Święcenia biskupie otrzymał 30 listopada 1996 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Biskupem diecezji kaliskiej mianował go papież Benedykt XVI 21 lipca 2012 r. Od 2020 pełnił funkcję biskupa seniora diecezji kaliskiej.

Ukarany przez Stolicę Apostolską

W marcu 2021 roku arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach przestępstw seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali między innymi nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pod koniec kwietnia "Głos Wielkopolski" informował, że bp Janiak jest w Domu Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie. Dziennikarzom udało się dzień wcześniej porozmawiać telefonicznie z bp. Janiakiem. "Potwierdził, że właśnie przebywa w Złoczewie. Zapewniał jednak, że to tymczasowe rozwiązanie, bo właśnie ma szczepienie. W piątek 23 kwietnia miał otrzymać drugą dawkę. Za kilka dni, jak twierdzi, jeśli wszystko będzie dobrze z jego zdrowiem, opuści Złoczew i diecezję kaliską" – podano wówczas.

Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską

17 października 2020 roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Pod koniec stycznia nuncjatura apostolska w Polsce podała, że papież mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla. 29 marca nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio (list papieski o charakterze dekretu) papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", zakończyła dochodzenie w sprawach bp. Edwarda Janiaka i abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

W przypadku biskupa Edwarda Janiaka postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach wykorzystywania seksualnego popełnionego przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską.

W wyniku zakończonego postępowania Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom przestępstw seksualnych.

Pokłosie dokumentu "Zabawa w chowanego"

Oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka pojawiły się w maju ubiegłego roku w filmie braci Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego". Hierarsze zarzucono tuszowanie czynów pedofilskich. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

Sprawą molestowania małoletnich przez ks. Arkadiusza H. zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że między wrześniem 1998 r. a majem 2000 r. dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 10-letniego wówczas pokrzywdzonego.

Biskup Damian Bryl obejmuje posługę po usuniętym w ubiegłym roku biskupie Edwardzie Janiaku (materiał z czerwca 2020 r.)
Biskup Damian Bryl obejmuje posługę po usuniętym w ubiegłym roku biskupie Edwardzie Janiaku (materiał z czerwca 2020 r.) TVN24

52-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie. W marcu Sąd Rejonowy w Pleszewie nieprawomocnie skazał księdza Arkadiusza H. na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości