Dziennikarka TVP Iryna Słaunikawa skazana. Charge d’affaires Białorusi wezwany do MSZ. Rzecznik ministerstwa komentuje

Aktualizacja:
Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina o wezwaniu do resortu charge d’affaires Białorusi
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina o wezwaniu do resortu charge d’affaires BiałorusiTVN24
wideo 2/2
TVN24Rzecznik MSZ Łukasz Jasina o wezwaniu do resortu charge d’affaires Białorusi

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał, że w czasie czwartkowego spotkania z szefem MSZ Zbigniewem Rauem charge d’affaires Białorusi Aleksander Czesnowski uznał działania Polski za wtrącanie się w wewnętrzne sprawy republiki Białorusi. Powodem wezwania dyplomaty było skazanie pracującej dla TVP dziennikarki Iryny Słaunikawej na pięć lat kolonii karnej.

W środę Sąd Obwodowy w Homlu na Białorusi uznał korespondentkę TVP Irynę Słaunikawą za winną "stworzenia formacji ekstremistycznej" i skazał ją na pięć lat kolonii karnej - informuje niezależna białoruska telewizja Biełsat. Słaunikawa została zatrzymana z mężem pod koniec października 2021 roku na lotnisku w Mińsku.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "ten nieakceptowalny wyrok spotka się z natychmiastową, stanowczą reakcją Polski na szczeblu międzynarodowym".

Rzecznik MSZ: Słaunikawa jest nie tylko pracownicą polskiej telewizji

Na czwartek do MSZ szef resortu Zbigniew Rau wezwał charge d'affaires Białorusi Aleksandra Czesnowskiego. - Iryna Słaunikawa jest nie tylko pracownicą polskiej telewizji, ale także jedną z tych dziennikarek, które walczą, żeby na Białorusi zapanował pokój i praworządność - powiedział na briefingu prasowym rzecznik resortu Łukasz Jasina.

Przed spotkaniem dodał, że "poza tą sprawą i naszym bardzo jasnym stanowiskiem w sprawie łamania praw dziennikarzy" zostaną poruszone kwestie dalszego prześladowania działaczy Związku Polaków na Białorusi, przede wszystkim więzionego Andrzeja Poczobuta oraz przypadki dewastacji polskich cmentarzy wojennych.

Iryna SłaunikawaBiełsat TV

Rzecznik MSZ: charge d'affaires uznał nasze działania za wtrącanie się

Na kolejnym briefingu rzecznik zrelacjonował przebieg spotkania. - Charge d'affaires spokojnie przyjął do wiadomości to, co mu zostało powiedziane, ale uznał to za wtrącanie się naszego państwa w wewnętrzne sprawy republiki Białorusi - przekazał.

Rzecznik MSZ pytany o efekty spotkania, zaznaczył, że są one "uzależnione od tego, co zrobi strona białoruska". - Pan Aleksander Czesnowski przekaże, podejrzewam, raport do Mińska i zobaczymy, czy to wpłynie w jakikolwiek sposób na stronę białoruską - odpowiedział.

Łukasz JasinaTVN24

- Widzimy wszyscy od dwóch lat bardzo mocno, a od roku jeszcze mocniej, jakie są reakcje Białorusi na działania międzynarodowe i jak trudno jest cokolwiek wynegocjować z tym reżimem, który kompletnie nie przejmuje się ani łamaniem praw człowieka, ani swoim obrazem na arenie międzynarodowej - dodał.

Jasina podkreślił, że strona Polska przedstawiła swoje stanowisko i skupi się w tym momencie na walce o Irynę Słaunikawą i innych niesłusznie skazanych Polaków. Dodał, że z tego co wie, Słaunikawa przebywa teraz w jednym z zakładów karnych na Białorusi niedaleko miejsca skazania. - Pełne potwierdzenie tego nie nastąpiło, ale będziemy go szukać - zapewnił.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że w jego ocenie Słaunikowa jest "prześladowana przez reżim".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości