Sędzia Przemysław Dziwański i sędzia Aleksandra Rusin-Batko zostali wyłączeni ze składu, który ma rozstrzygnąć sprawę aresztową posła Marcina Romanowskiego - podał Sąd Okręgowy w Warszawie. Jak przekazała rzeczniczka sądu do spraw karnych Anna Ptaszek, teraz wylosowani zostaną dwaj nowi sędziowie, a w związku z tym termin posiedzenia w sprawie byłego wiceministra może zostać zmieniony. Wcześniej informowano, że termin zostanie wyznaczony po 23 września.
Sąd Okręgowy w Warszawie ma rozpatrzyć zażalenie prokuratury na decyzję sądu niższej instancji, który 16 lipca nie zgodził się na aresztowanie Romanowskiego. W ubiegłym tygodniu warszawski SO poinformował, że z uwagi na obszerność i złożoność materiału dowodowego, a także charakter stawianych posłowi zarzutów, zdecydowano o rozszerzeniu składu orzekającego do trzech sędziów. Poza sędzią Przemysławem Dziwańskim w drodze losowania do składu sędziowskiego dołączyły sędzia Wanda Jankowska-Bebeszko oraz sędzia Aleksandra Rusin-Batko.
W piątek poinformowano, że sędzia Rusin-Batko złożyła wniosek o wyłączenie jej ze składu orzekającego. Wcześniej o wyłączenie ze składu sędziego Dziwańskiego wnioskowała prokuratura.
W poniedziałek na stronie sądu pojawiła się informacja, że "postanowieniem z 12 sierpnia 2024 r. sędzia Aleksandra Rusin-Batko oraz sędzia Przemysław Dziwański zostali wyłączeni od rozpoznania niniejszej sprawy".
"We wtorek lub środę informacja o nowych sędziach"
Sędzia Anna Ptaszek, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie, przekazała w rozmowie z TVN24, że teraz do sprawy zostaną wylosowani dwaj kolejni sędziowie. - I w zależności od tego, czy ten skład się ostanie, będzie wyznaczony termin posiedzenia. Losowanie trwa zwykle dobę. Myślę, że jutro (we wtorek - red.), pojutrze (w środę - red.) będzie informacja o tym, kto został wylosowany, a termin (rozprawy dotyczącej Romanowskiego - red.) będzie dostosowany do kalendarza tych sędziów - przekazała.
Dodała, że być może uda się wyznaczyć posiedzenie na wcześniej niż, podawany wcześniej, termin "po 23 września". Tłumaczyła, że teraz termin zostanie ustalony w zależności od tego, kto zostanie wylosowany i jakie będzie miał możliwości w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi.
Prokuratura chce aresztowania Romanowskiego
Wobec Romanowskiego, który był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy, prokuratura chce zastosować areszt na trzy miesiące. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa 16 lipca odmówił jednak aresztowania polityka ze względu na przysługujący mu immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura, składając zażalenie na tę decyzję, twierdziła, że ponowna analiza prawna wskazuje, iż zakres ochrony immunitetowej dotyczący Romanowskiego w ZP Rady Europy nie obejmuje zarzucanych mu czynów. Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Warszawie i czeka na rozstrzygnięcie. Prokuratura zapowiedziała, że w razie podtrzymania przez Sąd Okręgowy w Warszawie decyzji sądu pierwszej instancji o odmowie aresztowania Romanowskiego ze względu na immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, będzie wnioskowała o jego uchylenie politykowi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Waldemar Deska/PAP/EPA