Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, został objęty ochroną przez Służbę Ochrony Państwa - przekazał rzecznik PO Jan Grabiec. - W ostatnim czasie dostaliśmy z policji informację, że istnieje konkretne zagrożenie pana przewodniczącego - powiedział w rozmowie z TVN24. - Policja poinformowała mnie, że zagrożenie zamachem jest realne - przekazał sam Donald Tusk wieczorem w mediach społecznościowych.
O powodach złożenia wniosku o ochronę Tusk napisał w mediach społecznościowych.
"Każdego tygodnia w listach i mediach społecznościowych znajduję groźby pod adresem moich bliskich i wyroki śmierci oraz zapowiedzi zamachu na mnie. W grudniu policja poinformowała mnie, że zagrożenie zamachem jest realne i konkretne jak nigdy przedtem. Stąd wniosek o ochronę" - napisał na Twitterze.
Grabiec: dostaliśmy informację, że istnieje konkretne zagrożenie pana przewodniczącego
Wcześniej na ten temat w rozmowie z TVN24 mówił także rzecznik partii Jan Grabiec.
- Od dawna mieliśmy informacje i miały miejsce konkretne zdarzenia, które wskazywały na ryzyko zagrożenia fizycznego. Informowaliśmy o tym zarówno policję, jak i służby. W ostatnim czasie to właśnie z policji dostaliśmy informację, że istnieje konkretne zagrożenie pana przewodniczącego. W związku z tym - jak sądzę - ta decyzja, podjęta czy to w SOP-ie czy to w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MSWiA - red.) dotycząca ochrony - powiedział.
- Pogróżki są stałą, można powiedzieć nieodłączną częścią polityki. Niestety w Polsce mamy taką temperaturę sporu politycznego, że te pogróżki dotyczą niemal wszystkich. Ale tu mówimy o konkretnej sytuacji konkretnego zagrożenia, które policja oceniła jako wymagające interwencji - dodał.
Jako pierwsza o sprawie napisała "Rzeczpospolita".
O objęciu ochroną SOP decyduje minister
Decyzję w sprawie objęcia kogoś ochroną SOP podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji. O objęciu ochroną Donalda Tuska musiał zatem zdecydować Mariusz Kamiński.
Służba Ochrony Państwa zgodnie z przepisami ustawy ochrania prezydenta oraz byłych prezydentów, premiera, wicepremierów, marszałków Sejmu i Senatu, a także szefów MSWiA i MSZ. Do zadań SOP należy też ochrona "innych osób ze względu na dobro państwa".
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24