Partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet - powiedział Donald Tusk przebywający w poniedziałek w Wilnie.
Tusk spotkał się m.in. z premier Litwy Ingridą Szimonyte. Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu polski premier podkreślił, że nie jest przypadkiem, że Wilno jest jedną z pierwszych stolic, które odwiedza jako premier, gdyż Litwini - jak mówił - tradycyjnie są naszymi przyjaciółmi i najbliższymi partnerami w Unii Europejskiej.
Tusk zaznaczył, że rozmawiał z premier Szimonyte o tym, jak intensywnie wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność całego naszego regionu. Podkreślił, że podzielają przekonanie, że współpraca obu krajów może nadawać dobry ton i tempo współpracy wszystkich państw regionu, przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa.
Premier przypomniał, że gościł niedawno w Warszawie premierów: Łotwy, Norwegii, Finlandii i Szwecji, a wizyta w Wilnie ma na celu m.in. zsynchronizowanie pomocy dla Ukrainy od państw, które są współodpowiedzialne za bezpieczeństwo regionu, w tym Morza Bałtyckiego.
- Mamy z panią premier absolutnie jednolite stanowisko i przekonanie o tym, że budujemy tutaj wspólny interes - zaznaczył.
- Z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet - podkreślił.
Tusk o "dyskusji dotyczącej wspólnych planów obrony" Polski i Litwy
Na wspólnej konferencji prasowej premierzy byli też pytani m.in. o plany obrony Litwy i Polski w przypadku rosyjskiej agresji, a także o protest rolników na granicy obu państw. - Jadąc do Wilna studiowałem oczywiście dyskusję dotyczącą naszych wspólnych planów obrony na wypadek wojny, czy napaści na Litwę, na Polskę i współpracy w tej kwestii. Rozmawialiśmy o tym z panią premier - powiedział Tusk.
Zaznaczył przy tym, że konferencje prasowe to nie jest właściwe miejsce na analizowanie tego typu kwestii. - Nasi ministrowie spraw zagranicznych i obrony: Litwy i Polski usiądą w najbliższych dniach i ustalą wszystkie szczegóły tak, żeby w komunikacji zewnętrznej nie było już wątpliwości. Solidarność Polski i Litwy także w wypadku agresji nie podlega żadnej dyskusji. Dobrze wiemy, na jakim gruncie prawnym działamy - podkreślił szef polskiego rządu.
Jak stwierdził, solidarność krajów w tej sytuacji "jest jak skarb". - Oboje z panią premier to potwierdziliśmy - zadeklarował.
Po spotkaniu z premier Szimonyte Tusk spotkał się z prezydentem Gitanasem Nausedą.
Źródło: PAP