Donald Tusk i Radosław Sikorski wzięli udział w "Konferencji o przyszłości Europy"

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk o Unii Europejskiej jako "synonimie pokoju i wolności"
Tusk o Unii Europejskiej jako "synonimie pokoju i wolności"TVN24
wideo 2/9
Tusk o Unii Europejskiej jako "synonimie pokoju i wolności"TVN24

Donald Tusk i Radosław Sikorski wzięli udział w "Konferencji o przyszłości Europy", zorganizowanej w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności. Były premier mówił, że "Unia Europejska była i jest synonimem pokoju i wolności". - Unia podzielona, gdzie wszyscy albo przynajmniej niektórzy wyrzekną się liberalnych, demokratycznych wartości, prędzej czy później będzie miejscem katastrofy - dodał. Europoseł PO stwierdził, że aby wzmacniać poczucie tożsamości europejskiej w polskim społeczeństwie, nie można pozostawać obojętnym na kłamstwa na temat UE. - Jak słyszymy kłamstwa, przeinaczenia, trzeba protestować. Bo jak się kłamstwo zakorzenia, to wpływa na opinię - dodał.

OGLĄDAJ TV24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO

W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się "Konferencja o przyszłości Europy", w której udział wzięli przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz europoseł tej partii, były szef MSZ Radosław Sikorski. Spotkanie otworzył Basil Kerski, dyrektor ECS.

Sikorski: nie ma lepszego miejsca na dyskusję o przyszłości Europy niż Gdańsk

Radosław Sikorski na początku swojej wypowiedzi nawiązał do historycznego kontekstu miejsca, w którym odbyła się konferencja.

Jak stwierdził, miejsce, w którym zaczęła się II wojna światowa i zaczęła się polska wolność, jest "wymarzonym miejscem do tego, aby rozmawiać o przyszłości Europy". - Bo robotnicy Gdańska domagali się wolności, domagali się kontroli nad swoim życiem i my w ramach Unii Europejskiej też tego potrzebujemy - dodał.

Sikorski: nie ma lepszego miejsca na dyskusję o przyszłości Europy niż Gdańsk
Sikorski: nie ma lepszego miejsca na dyskusję o przyszłości Europy niż Gdańsk TVN24

Tusk o Unii Europejskiej jako "synonimie pokoju i wolności"

Donald Tusk, mówiąc o fundamentach unijnej wspólnoty, nawiązał do swoich osobistych doświadczeń związanych z UE. - Unia Europejska to marzenie o Europie dla Polaka z mojego pokolenia, to jest marzenie o pokoju i o wolności, o tym, co w tym miejscu stało się istotą życia i przeżycia politycznego Polaków w roku 1980 - mówił.

- To marzenie nam się spełniło. Dlatego ten, kto ma oczy otwarte, kto ma odrobinę intelektualnej przyzwoitości, (widzi, że - red.) Unia Europejska była i jest synonimem pokoju i wolności - dodał.

Tusk wskazywał, że jeżeli europejska wspólnota będzie przestrzegać demokratycznych zasad, które legły u podstaw powstania Unii, to jest to gwarancja, że nie czeka nas powrót do doświadczeń II wojny światowej.

- Unia podzielona, gdzie wszyscy albo przynajmniej niektórzy wyrzekną się liberalnych, demokratycznych wartości, prędzej czy później będzie miejscem katastrofy - kontynuował.

Tusk o Unii Europejskiej jako "synonimie pokoju i wolności"
Tusk o Unii Europejskiej jako "synonimie pokoju i wolności"TVN24

Pytanie o los kobiet ciąży w Polsce. Tusk: to jest pytanie o wolności obywatelskie, o prawa człowieka

Następnie pytania zadawała publiczność. Tusk i Sikorski byli pytani o to, w jaki sposób mogą uchronić kobiety przed sytuacjami, które spowodowało zeszłoroczne rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Chodzi o wyrok z 22 października 2020 roku, kiedy TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Obaj dyskutanci zwrócili w swoich odpowiedziach uwagę, że ta dziedzina prawa nie jest stanowiona na poziomie Unii Europejskiej.

Tusk powiedział, że "to jest pytanie o wolności obywatelskie, o prawa człowieka". Jego zdaniem w sprawie aborcji można było cały czas szukać takiej drogi, żeby nie czynić z tej kwestii tematu, który aż tak rozpala społeczne emocje. - Silna obecność Unii Europejskiej w tej debacie na pewno pomoże, nie rozwiąże problemu, ale pomoże - dodał.

Odnosząc się do roli Unii Europejskiej, Tusk nawiązał do swojej rozmowy z dziennikarką Anne Applebaum, prywatnie żoną Sikorskiego. Mówił, że oboje wspólnie doszli do wniosku, że "Europa to jest imperium prawa i tylko jako takie ma sens". - Przez prawo rozumiemy nie tylko niezawisły system prawa i niezawisły system sędziów, nieprzypadkowo to samo słowo oznacza także prawa człowieka, bez jednego i drugiego nie będzie Europy - dodał lider PO.

Tusk i Sikorski o aborcji w Polsce
Tusk i Sikorski o aborcji w PolsceTVN24

Tusk: tożsamość europejska i narodowa nie są ze sobą w sprzeczności

Kolejne z pytań dotyczyło tego, jak przekonać część społeczeństwa do tego, aby poczuła silniejsze więzi z europejską wspólnotą.

Tusk mówił, że to jest pytanie o to, "czy w ogóle jest szansa na to, żeby narodziła się tożsamość europejska, (...) czy jesteśmy w stanie budować taką europejską tożsamość". Jak mówił, owa tożsamość "potrafiłaby zniwelować różnice" związane z kwestiami narodowymi. Jednocześnie zastrzegł, że taka "tożsamość europejska" nie miałaby zastąpić tożsamości narodowej.

Jak wskazywał, tożsamość europejska i narodowa "nie są w sprzeczności ze sobą", nie ma między nimi konfliktu.

- Najbezpieczniej dla Polski i dla Polaków jest w zjednoczonej Europie - podkreślił były szef Rady Europejskiej.

Sikorski: nie można pozostawać obojętnym na kłamstwa na temat Unii Europejskiej

Z publiczności padło także pytanie o to, co "przeciętny obywatel" może robić, aby zwiększać poczucie tożsamości europejskiej w polskim społeczeństwie.

Radosław Sikorski powiedział, że najważniejsze jest, aby nie pozostawać obojętnym na kłamstwa, które na temat Unii Europejskiej pojawiają się w debacie publicznej. Mówił, że taka bierna postawa społeczna przyczyniła się do wzrostu nastrojów antyunijnych w Wielkiej Brytanii.

- Jak słyszymy kłamstwa, przeinaczenia, trzeba protestować. Bo jak się kłamstwo zakorzenia, to wpływa na opinię, na argument. (...) Apeluję, żeby nie pozwolić na uruchomienie się takiego mechanizmu w Polsce - podkreślał były szef polskiej dyplomacji.

Tusk: z punktu widzenia interesów Unii Europejskiej Nord Stream 2 jest złym projektem

W dyskusji pojawił się także temat gazociągu Nord Stream 2.

- Z punktu widzenia interesów Unii Europejskiej Nord Stream 2 jest projektem złym - wskazał były przewodniczący Rady Europejskiej, dodając, że ustępująca w grudniu z funkcji kanclerza Niemiec Angela Merkel była bezradna wobec siły lobbingu rodzimych przedsiębiorców. - Przyznała to podczas jednej z naszych rozmów - powiedział. Zaznaczył też, że ciągła gotowość Niemiec do współpracy energetycznej z Rosją jest jednym z problemów Niemiec i "jednym z największych błędów Merkel".

- Robiłem wszystko, żeby uniezależnić Unię od dostaw gazu z Rosji, między innymi przez powołanie unii energetycznej, czyli wspólnotowego mechanizm zakupu gazu - przypomniał były premier. Wskazał jednak, że wiele państw członkowskich nie było zainteresowanych "stworzeniem wspólnego oporu wobec budowy Nord Stream 2". Wśród krajów, które nie miały nic przeciwko projektowi - jak wyliczył - były między innymi Holandia, Austria i Węgry, a swoją neutralność podkreślały między innymi Czechy.

Zapytany o kwestię sporu z Czechami w sprawie kopalni w Turowie powiedział, że rozwiązaniem byłoby wybudowanie wodociągu dla czeskich miejscowości, które borykają się obecnie z problemem braku wody. - Byłoby to tańsze niż koszty, które już musimy ponieść - wskazał.

Sprawa Nord Stream 2 i kopalnia Turów

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec, poprowadzony po dnie Bałtyku. Omija między innymi Polskę i Białoruś, a także Ukrainę. W ostatnich dniach niemiecki regulator, czyli Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur), podjął decyzję o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream. Jak napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora polskich służb specjalnych Stanisław Żaryn, "decyzja ta była sygnalizowana przez stronę niemiecką rosyjskiemu podmiotowi". "Ma ona charakter stricte proceduralny i nie oznacza zmiany polityki dot. niemiecko-rosyjskiego gazociągu" - dodał.

W lutym Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Wnioskowały też o nakazanie - w ramach środka tymczasowego - wstrzymania wydobycia w kopalni. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która - jak twierdzi Praga - zagraża dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

W maju TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Tusk: przez brak walki z pandemią umrze niepotrzebnie kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy ludzi więcej

Po debacie Tusk mówił w rozmowie z dziennikarzami o pandemii i o sposobie, w jaki walczy z nią rząd.

- Jedyne, czego się boję, jeśli chodzi o polityczny wymiar dramatu pandemii, to braku jakiejkolwiek decyzji. To, co dziś jest najgroźniejsze, to to, że mamy rząd i władzę, nad którą de facto widać ten mroczny cień (prezesa PiS Jarosława) Kaczyńskiego, schowanego, który nie podejmuje żadnej decyzji. Oni wszyscy boją się podjąć jakąkolwiek decyzji - powiedział.

Zdaniem lidera PO, jeśli rządzący "nie zaczną podejmować walki z pandemią, to przez ich ucieczkę od odpowiedzialności i decyzji umrze zupełnie niepotrzebnie kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy ludzi więcej". - To jest coś nie do zaakceptowania - podkreślił. - Jeśli premier (Mateusz) Morawiecki nie przedstawi precyzyjnego planu, to będzie oznaczało, że oni naprawdę zrezygnowali z rządzenia. To jest niedopuszczalne narażanie życia tysięcy Polaków w sposób już absolutnie niedopuszczalny - mówił polityk. Jak zaznaczył, dlatego PO będzie żądać informacji "nie tylko o tym, co się stało do tej pory, ale co do ich planów walki z pandemią".

- Będziemy chcieli, aby Rada Medyczna przy premierze pracowała razem z komisją zdrowia i przedstawiła swoje rekomendacje publicznie w obecności mediów. I chcemy, aby dodatkowe 20 miliardów złotych przesunąć w tym budżecie natychmiast na ochronę zdrowia. Bo dzisiaj Polska – co się ludziom chyba w głowie nie mieści - jest jedynym krajem w Europie, który w czasie pandemii obniżył ilość środków na ochronę zdrowia, a nie zwiększył - powiedział Tusk.

Autorka/Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski. Metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas poinformował, że odkryto między innymi insygnia króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka.

Niesamowite skarby ukryte w 1939 roku odnalezione

Niesamowite skarby ukryte w 1939 roku odnalezione

Źródło:
PAP

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Prawie półtora miliona osób podpisało petycję o wprowadzeniu zakazu fajerwerków - podała agencja dpa. Zdaniem szefa berlińskiego oddziału związku zawodowego niemieckiej policji Stephana Weha, przy tak dużej liczbie podpisów politycy nie mogą pozostać obojętni.

Prawie 1,5 miliona podpisów pod petycją policji

Prawie 1,5 miliona podpisów pod petycją policji

Źródło:
PAP

Oczekuje się, że Donald Trump Junior odwiedzi Grenlandię - poinformowały grenlandzkie i duńskie media. Wizyta ta łączona jest między innymi z wypowiedziami prezydenta elekta, gdy pod koniec grudnia - wyznaczając na ambasadora w Kopenhadze wspólnika Elona Muska, miliardera Kena Howery'ego - podkreślił, że "posiadanie i kontrola nad Grenlandią jest absolutną koniecznością".

Syn Trumpa ląduje z misją? "Nikt nie powinien wątpić, jaki jest jej cel"

Syn Trumpa ląduje z misją? "Nikt nie powinien wątpić, jaki jest jej cel"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, które we wtorek rano nawiedziło Tybet. Jak przekazała agencja Xinhua, zginęły co najmniej 53 osoby, a 62 zostały ranne. Wstrząsy były odczuwalne również w sąsiednich krajach – Nepalu i Indiach.

Ziemia zatrzęsła się blisko świętego miasta. Rośnie bilans ofiar

Ziemia zatrzęsła się blisko świętego miasta. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Xinhua

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podczas wizyty w Paryżu stwierdził, że właściciel portalu X Elon Musk próbuje wpływać na wybory w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że w Polsce wpływanie z zagranicy na wybory jest nielegalne.

Sikorski pytany o Muska. "Musimy się przygotować"

Sikorski pytany o Muska. "Musimy się przygotować"

Źródło:
PAP

Lider skrajnie prawicowej, prorosyjskiej partii FPOe Herbert Kickl otrzymał misję utworzenia nowego austriackiego rządu. Według Jakuba Bielamowicza z Instytutu Nowej Europy oznacza to "istotne ryzyko korekty kursu w polityce zagranicznej Austrii". Analityk zwrócił też uwagę, że Kickl inspiruje się Viktorem Orbanem.

Mocna pozycja i wzorzec z Budapesztu. "Istotne ryzyko zmiany kursu"

Mocna pozycja i wzorzec z Budapesztu. "Istotne ryzyko zmiany kursu"

Źródło:
PAP

Wenezuela zerwała stosunki dyplomatyczne z Paragwajem. Decyzja ta jest odpowiedzią na wyrażenie przez prezydenta Paragwaju Santiago Peny poparcia dla wenezuelskiej opozycji.

Zerwane stosunki, wydaleni dyplomaci. Szybka sekwencja zdarzeń

Zerwane stosunki, wydaleni dyplomaci. Szybka sekwencja zdarzeń

Źródło:
PAP

Korea Północna potwierdziła wystrzelenie w poniedziałek rakiety balistycznej w kierunku Morza Japońskiego. Według ministerstwa obrony Japonii pocisk spadł do morza. Pierwszy w tym roku test rakietowy zbiega się z wizytą sekretarz stanu USA Antony'ego Blinkena w Seulu.

Kim Dzong Un o "systemie uzbrojenia, na który nikt nie może zareagować"

Kim Dzong Un o "systemie uzbrojenia, na który nikt nie może zareagować"

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykański Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta. Justin Trudeau ogłosił, że ustąpi ze stanowiska lidera Liberalnej Partii Kanady i przestanie być premierem. Z kolei Stany Zjednoczone zostały nawiedzone przez zabójcze śnieżyce. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 7 stycznia.

Zabójcze opady śniegu, wybór Trumpa zatwierdzony, Trudeau ustępuje

Zabójcze opady śniegu, wybór Trumpa zatwierdzony, Trudeau ustępuje

Źródło:
PAP, TVN24

Wszystkich członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, którzy będą podejmowali decyzję o tym, kto będzie reprezentantem Polski w MKOl, poinformuję listownie o roli prezydenta w kwestii nowelizacji ustawy o sporcie - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sławomir Nitras, minister sportu. Stwierdził, że Andrzej Duda, odsyłając ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, "stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu".

Nitras: prezydent stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu

Nitras: prezydent stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu

Źródło:
TVN24

Tu nie ma dobrej decyzji. Tu są tylko decyzje złe i jeszcze gorsze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, odnosząc się do kwestii ewentualnej wypłaty pieniędzy Prawu i Sprawiedliwości przez ministra finansów. Sytuację określił jako "paradoks fryzjera".

"Paradoks fryzjera" w sprawie pieniędzy dla PiS. "Tu nie ma dobrej decyzji"

"Paradoks fryzjera" w sprawie pieniędzy dla PiS. "Tu nie ma dobrej decyzji"

Źródło:
PAP

Śnieżyce, które w niedzielę natarły nad Stany Zjednoczone, zebrały śmiertelne żniwo. Jak poinformowała telewizja CNN, zginęły trzy osoby. Ponad 60 milionów Amerykanów zostało objętych alertami pogodowymi, a na terenie kilku stanów ogłoszono stan wyjątkowy. Wielu ludzi jest bez prądu, poważne utrudnienia występują na lotniskach.

Zginęły trzy osoby. "Od 32 lat nie widzieliśmy takich opadów śniegu"

Zginęły trzy osoby. "Od 32 lat nie widzieliśmy takich opadów śniegu"

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że ustąpi ze stanowiska lidera Liberalnej Partii Kanady i tym samym przestanie być premierem. Będzie pełnić jednak swoje funkcje do czasu wyboru swojego następcy. Przekazał przy tym, że prace parlamentu będą zawieszone do 24 marca.

Justin Trudeau ustępuje ze stanowiska. Prace parlamentu zawieszone

Justin Trudeau ustępuje ze stanowiska. Prace parlamentu zawieszone

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CBS News

Brazylijskie władze w poniedziałkowym komunikacie przekazały, że Indonezja oficjalnie dołączyła do grupy BRICS jako pełnoprawny członek. Brazylia przewodzi blokowi państw w ramach prezydencji w 2025 roku.

BRICS powiększa się o kolejne państwo

BRICS powiększa się o kolejne państwo

Źródło:
Reuters, PAP

Będziemy czekali na propozycję od mediów w sprawie organizacji debat prezydenckich - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, współpracujący z ubiegającym się o prezydenturę Rafałem Trzaskowskim. Jego zdaniem powinna odbyć się co najmniej jedna taka debata przed pierwsza turą i co najmniej jedna przed drugą.

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Źródło:
TVN24

Mimo bardzo małej prędkości samochody ślizgały się na rondzie Rafała Wojaczka w Kędzierzynie-Koźlu. Winny był lód pokrywający jezdnię.

Kierowcy ślizgali się na rondzie. Nagranie

Kierowcy ślizgali się na rondzie. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwoje dorosłych i pięcioro dzieci z Rumi (woj. pomorskie) trafiło do szpitali z objawami zatrucia czadem. Najmłodsze z rodzeństwa ma pięć lat. Wszyscy wyszli już ze szpitali.

Pięciolatek stracił przytomność. Później do szpitala trafiła cała rodzina

Pięciolatek stracił przytomność. Później do szpitala trafiła cała rodzina

Źródło:
TVN24/Fakty TVN

Prezydent Salwadoru prowadzi brutalną kampanię przeciwko gangom, co wywołuje zaniepokojenie wśród organizacji obrony praw człowieka, ale skuteczna rozprawa z przestępczością przyniosła mu ogromną popularność - nie tylko w kraju, ale również wśród mieszkańców i polityków innych państw regionu. Nayib Bukele zdobył w 2024 roku reelekcję, mimo że salwadorska konstytucja zabrania sprawowania władzy prezydenckiej przez dwie kolejne kadencje.

"Najbardziej cool spośród dyktatorów". Rządzi, ile chce, zjednuje obywateli. Obserwatorzy mówią: uważajcie

"Najbardziej cool spośród dyktatorów". Rządzi, ile chce, zjednuje obywateli. Obserwatorzy mówią: uważajcie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów i Senat USA zebrały się w poniedziałek na specjalnym połączonym posiedzeniu, by oficjalnie policzyć głosy elektorskie i zatwierdzić wynik wyborów prezydenckich. Procedurze przewodniczyła wiceprezydentka Kamala Harris, która była przeciwniczką Donalda Trumpa w listopadowych wyborach. Cztery lata temu, właśnie w trakcie tej procedury, doszło do szturmu na Kapitol.

Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta

Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
AI jak wyścig kosmiczny w czasach zimnej wojny? Ma być "dowodem wyższości Zachodu"

AI jak wyścig kosmiczny w czasach zimnej wojny? Ma być "dowodem wyższości Zachodu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Naprawdę się tego nie spodziewałam - mówiła Demi Moore, odbierając pierwszy Złoty Glob w swojej karierze. Amerykańska aktorka została uhonorowana za rolę w "Substancji".

Demi Moore z pierwszym Złotym Globem. "Zajmuję się tym od dawna, ponad 45 lat, i to pierwszy raz"

Demi Moore z pierwszym Złotym Globem. "Zajmuję się tym od dawna, ponad 45 lat, i to pierwszy raz"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Nowy typ kryształu, który pochłania ciepło przy odpowiednio wysokim ciśnieniu, może doprowadzić do powstania przyjaznych dla klimatu lodówek i klimatyzatorów - wskazuje czasopismo naukowe "Science". Ma to być alternatywa dla obecnie stosowanych cieczowych chłodziarek.

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Źródło:
PAP, "Science"

Złote Globy 2025 rozdane, a wśród nagrodzonych tytułów, znalazły się produkcje HBO/Max. "Hacks" ponownie został najlepszym serialem komediowym, a grająca w nim główną rolę Jean Smart - najlepszą aktorką w serialu komediowym/musicalu. Colin Farrell za serial "Pingwin" i Jodie Foster za serial "Detektyw: Kraina nocy" dostali statuetki dla najlepszych aktorów i aktorek w swoich kategoriach.

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Źródło:
tvn24.pl

Ja wiedziałam, że wszystko rzucę, całą kuchnię, sprzątanie, wszystko... i przyjadę tutaj - mówi w TVN24 Joanna Kołaczkowska, zapowiadając swój występ na pierwszym Festiwalu Piosenki Filmowej w Bydgoszczy. Artystka zdradziła, dlaczego zdecydowała się wystąpić i jaki utwór zaśpiewa już dziś wieczorem.

Joanna Kołaczkowska na Festiwalu Piosenki Filmowej. "Będzie element humorystyczny"

Joanna Kołaczkowska na Festiwalu Piosenki Filmowej. "Będzie element humorystyczny"

Źródło:
tvn24.pl

Nagranie, na którym kot strąca lecącego w jego kierunku rzekomego drona kamikadze, zdobywa dużą popularność w sieci, także wśród polskich internautów. Jak twierdzi autor zagranicznego wpisu - ma to być dron o przeznaczeniu wojskowym. Prawda jest jednak nieco inna.

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24